VDSL destek (bir internet hikayesi biraz uzun)

izalekafi

Centipat
Arkadaşlar iyi günler. LOL CS vs. Online oyunlar oynuyorum. ADSL hızı tatmin etmediği için superbox aldım. Ping değerim ADSL'de 29 civarı iken superboxta 40 civarıydı ama 20 MB Ti neredeyse tam anlamıyla alıyordum.
Bu arada evimiz 3 katlı, 3 daire, 3 de bize ait. 2. katta kardeşim TTNET taahhütlü ADSL kullanıyor. Ben 3. dairede oturuyorum.

Dedim ki sen ADSL'i bana ver superboxı sen al. Velhasıl 2. daireden 3. daireye ADSL'i taşıdık. Hiç problem yok istediğim verimi alıyordum. Taa ki bir gün internette dolaşırken alt yapı hızı testi denedim ve gözlerime inanamadım 73 MB.
Fiber yoktu. Velhasıl vdslmiş. Herhalde portta boşta var diye düşündüm. (Teknik olarak nedir bilemeyeceğim)

Sonra birgün geldi ve TTNET alt yapı çalışması yaptı. 10 gün internetim gelmedi. O ara TurkNet aradı 70 MB'e kadar alabiliyorsunuz diye. Superbox ın taahhüt ü dolmuştu onu kapatalım dedik taahhütlü interneti 2. kata geri taşıyalım.
TurkNet'e başvurdum.
Dedim ki bende şu anda taahhütlü internet bağlı bunu 2. kata taşıyoruz. O da 120 liraya kadar karşılıyoruz dedi. Dedim ki internet bağlatacağımız daire boşta kalacak vs. neyse konuşup anlaştık diye düşünürken;
Mail attı TurkNet bunları doldurup yollayın bize posta yoluyla.
Evraklara bir baktım taahhüt için evrak koymuşlar. Aradım TurkNet'i dedim içlerinde böyle evrak var ben bunu yollamıyorum çünkü taahhütlü olan interneti 2. kata taşıttık. Siz 3. daireye bağlantı yapacaksınız bunu yollamama ne gerek var? Dediler ki o zaman bu başvuruyu iptal edeceğiz. Yeniden başvuru yapmanız gerekir. Dedim bu kadın işi bilmiyor. Birkaç kez daha aradım hepsi aynısını söyleyince. İptal etmek bu kadar zor mu dedim? Daha başvuru yapamadan iptal edemiyoruz? Anladım ki bunlar ilerde sıkıntı yaşatacak.
Dediler sizi iptal için arayacaklar. Ya dedim duymazsam? Tekrar ararlar. Şaka gibi. Ve aynen öyle oldu.
Ertesi gün aramışlar. Görmedim. TurkNet'i aradım dedileri biz işlem yapamayız o departman ayrı. Dedim böyle bir saçmalık mı var? O departmana aktarın veya yetkili birine aktarın başvuru yapamıyorum ben. Öyle bir yetkimiz yok dediler. Peki dedim.
3 Gün sonra aradılar. Telefon elimde geziyordum, Allah'tan duydum. TurkNet'ten kurtulmuştum sevinçliydim.
Ben dedim bildiğim yeri arayayım, aradım Superonline'ı VDSL 35 MB 12 ay taahhütlü kampanyaya başvurdum. Ertesi gün bina içi için geldiler bağladılar gittiler.
Diğer gün 2. kata taşıdığımız TTNET internet yok?
Dedik ne alaka?
Kardeşim TTNET'i arıyor sizde internet bağlı gözüküyor diyorlar. 2 gün uğraştı. Ekip geldi. Meğer 2. kattaki interneti 1. kata bağlamışlar. Neyse Telekom ekibi düzeltti.
Bense Superonline bekliyordum ve hemen geldi. Kurulum yapıyor eleman ama internet gelmiyor. Dedi arıza kaydı oluşturmamız lazım. Aynı gün içersinde tekrar Telekom ekibi geldi(aynı ekip :D :D ) baktı ki hatlar doğru.
Aradan 2 gün geçti Superonline'dan bir arkadaş geldi bağladı. Ankaradan gelmiş adam. :D:d (eskişehirdeyiz)
Neyse bağladı.
Velakin bir problem vardı internet (ekte) 2 MB 3 MB falan geliyor. Bu söylediğim tarih Eylül 2019.
Arıyorum sürekli karşı taraftan modemi yeni başlatıyorlar sonuç aynı. Bu hız problemi trafiği 1 ay kadar sürdü.
Telekom'a söylemişler düzelttik diye aradılar. Baktım hala aynı. Ertesi gün ekip yolladılar. Eleman aşağıdaki porttan baktı 26 MB net alıyorsun dedi. İyi dedim tamam daireye gidelim bakalım. Baktık PC'den ve gelen müşt. Temsilcisinin telefonundan maksimum 10 MB. Çıldırcammm.
Dedi ki sizin bina içi kablolarınızda problem var. Değiştirin dedi. Olabilir değiştirelim dedik.
Hemmen gittim CAT6 kablo aldım ayrı hat çektim bağladık. Maviyi maviye beyazı beyaza. Ve sonuç hüsran. Hız değerlerim hala çok düşük ve hala sürekli dalgalı.
Tekrar aradım böyle böyle diye. Ve nihayetinde bugün tekrar Superonline'dan bir arkadaş gelecekti.
Gelmeden bir bakayım dedim o da ne? 20 MB üstü ilk defa. Tekrar yaptım 19 MB. Tekrar yaptım 10 MB. Allah Allah bir çalışmamı yaptılar ki diye düşünürken arkadaş geldi inceledi.
Baktık 20 MB tekrar yaptı 15 MB tekrar 10 MB. Superonline aradı sordu 26 MB net hat değerli çok iyi dedi.
Ve dediki bu kablolarla olmaz. Sizin bdsl için özel tek damarlı kablo almanız gerekiyor. Onu bağlayınca dalgalanma geçecek. Şu an bağlı olan kabloları attım(ekte) bu adam haklı mı? Bir bilen varsa 3 aydır problem yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• hız.png
    hız.png
    79,7 KB · Görüntüleme: 79
  • hız2.png
    hız2.png
    77,2 KB · Görüntüleme: 69
  • hız3.png
    hız3.png
    77,4 KB · Görüntüleme: 67
  • hız4.png
    hız4.png
    64 KB · Görüntüleme: 69
  • kablo.jpg
    kablo.jpg
    73,9 KB · Görüntüleme: 59
  • kablo 2.jpg
    kablo 2.jpg
    81,2 KB · Görüntüleme: 50
Evet 1mm tek damarlı bakır telefon kablosu kullanılır tüm telefon kablolarında. İlk defa böyle çok damatlı cat kablosu gördüm, o da ayrı mevzu.

Yeni konular

Geri
Yukarı