VDSL düşük hat değerleri

Yunnys

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar VDSL Türk Telekom altyapısı ile YAPA TurkNet kullanıyorum. Bundan 1-2 ay önce SNR değerlerim 6 iken ve maksimum aldığım hız 42Mbps iken şimdi SNR değeri 4.6-4.7. Bizim bina 22 yıllık olduğu için iç tesisat kabloları artık kötü gibi herhalde ama maksimum 50Mbps bile hız aldığım oldu. CAT6 kablo çeksem düzelir mi? 15-20 metre alıp kendim balkondan eve çekeceğim ama bir gariplik var. SNR değeri 4.6 ve internet kopmuyor. Modem sürekli açık. Sadece hız düştü biraz. Yaklaşık 1 ay önceki hali ile şimdiki hat değerlerini attım. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

VDSL.PNG

resim_2021-04-15_180226.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hat değerleriniz bayağı düşmüş. Şu an hangi paketi kullanıyorsunuz?
Türknet'in aktif YAPA altyapısındayım ve 100mbps download paketini kullanıyorum. Maksimum ulaştığım hız 50mbps oldu ve bina 22 yıllık ve iç tesisat kabloları 22yıllık benden bile yaşlılar.
Cat6 kablo ile balkondan hat çekmeyi düşünüyorum ama nedense önceki hızlarımla şimdiki hızlara ulaşamıyorum ve Snr değeri 4.5 olsada internet kopmuyor ve speedtest türknetin sunucularında ping 13ms çıkıyor ama hızlar baya düştü.

TurkNet'in aktif YAPA altyapısındayım ve 100Mbps download paketini kullanıyorum. Maksimum ulaştığım hız 50Mbps oldu ve bina 22 yıllık ve iç tesisat kabloları 22yıllık benden bile yaşlılar.
CAT6 kablo ile balkondan hat çekmeyi düşünüyorum ama nedense önceki hızlarımla şimdiki hızlara ulaşamıyorum ve SNR değeri 4.5 olsa da internet kopmuyor ve Speedtest TurkNet'in sunucularında ping 13ms çıkıyor ama hızlar bayağı düştü.

Kablolar çok eski, binanızdaki ankastre kutusundan evinize kadar CAT6 kablo çektirmenizi öneririm. Kabloya ek yapmadan bir ucu ankastreye bağlanacak, modeme gelen ucuna da RJ11 çakılacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Sorun zaten kablolar da ise problem bu şekilde giderilecek, alt yapısal bir problem varsa teknik ekibin incelemesi gerekir. Ama sizin kabloları yenilemeniz her açıdan yararınıza olur diye düşünüyorum.

Kablolar çok eski, binanızdaki ankastre kutusundan evinize kadar CAT6 kablo çektirmenizi öneririm. Kabloya ek yapmadan bir ucu ankastreye bağlanacak, modeme gelen ucuna da RJ11 çakılacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Sorun zaten kablolar da ise problem bu şekilde giderilecek, alt yapısal bir problem varsa teknik ekibin incelemesi gerekir. Ama sizin kabloları yenilemeniz her açıdan yararınıza olur diye düşünüyorum.
Çok teşekkürler cevabınız için şimdi sıra CAT6 kablo almakta

Geri
Yukarı