VDSL hat değerleri nasıl?

Soner YÜCEL

Kilopat
Daha fazla  
Esenlikler arkadaşlar araştırmama rağmen sağlıklı bir bilgi edinemediğim
(Araştırma Konusunda Beceriksiz olabilirim) bu durumu sizler ile paylaşarak yardım talep ediyorum.
Paylaştığım görselde modemin bana sunmuş olduğu değerler mevcut bu görsele göre hat değerleri nasıl yorumlanabilir?
Sağlıklı bir internet erişimine mi sahibim bilemiyorum doğrusu.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20211125-231026-477.png
    Screenshot_20211125-231026-477.png
    199 KB · Görüntüleme: 64
Bu durumda SNR değerlerim isyan bayrağı çekmek üzere.
Gerçi VDSL altyapı olmasına rağmen 88 Megabit bir bağlantıyı 7 veya 8 ping arası hiç kopmadan kullanabiliyorum.
VDSL altyapı geleli 2 hafta oldu 1 hafta önce de Fiber internet için GPON kabloları çekildi ve bina içerisine kutu yerleştirildi. Bir kaç güne kadar sanırım dairelere kablo çekilir o zaman bu SNR dertleri kalacağını zannetmiyorum.

Bu her zaman böyle olmuyor, ben Keenetic Extra DSL kullanıyorum ve hattımın SNR Margin değerlerini kendim yapılandırabiliyorum.

Varsayılan olarak 8 dB SNR değeriyle 78 MBPS bir hız alıyorum. Deneye deneye, tek tek düşüre düşüre hızımın stabil olduğu 3 dB'e kadar düşürdüm ve TurkNet'in bana sunduğu 100 MBPS pakete daha da yaklaşarak 95 MBPS hızlarına ulaşabiliyorum 3 dB SNR ile.

Diyeceğim o ki; 3 dB SNR Margin değeri olması hattımın sürekli koptuğu anlamına gelmiyor, her hat aynı değil. Modem, kablo, altyapı kalitesi gibi faktörler aslında kopma yaşayıp yaşamayacağınızı size gösterir. Ben 3 dB ile kopma yaşamam, başkası 8-9 dB ile yaşar.

Şu ana kadar hiç kopma yaşamadım. Tabii ki bu değerler teoride böyle, Soner'in altyapısı 8 dB SNR Margin için turuncu gözüküyor. Hat zayıflaması ise 12 dB ile yeşil. Kopma yaşamıyorsanız, ISS'niz de izin veriyorsa bu değerleri düşürerek daha yüksek performans alabilirsiniz hattınızdan. Dikkat etmeniz gereken tek şey, stabil değerlere ulaşmak ve kopma yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilmek.

Bu her zaman böyle olmuyor, ben Keenetic Extra DSL kullanıyorum ve hattımın SNR Margin değerlerini kendim yapılandırabiliyorum.

Varsayılan olarak 8 dB SNR değeriyle 78 Mbps bir hız alıyorum. Deneyerek hızımın stabil olduğu 3 DB'e kadar düşürdüm ve TurkNet'in bana sunduğu 100 Mbps pakete daha da yaklaşarak 95 Mbps hızlarına ulaşabiliyorum 3 dB SNR ile.

Elle ayarlanan bir modem ile hiç karşılaşmamıştım. Bunu bildiğim iyi oldu. Araştırım müsait bir zamanda.

Varsayılan olarak 8 dB SNR değeriyle 78 MBPS bir hız alıyorum. Deneye deneye, tek tek düşüre düşüre hızımın stabil olduğu 3 dB'e kadar düşürdüm ve TurkNet'in bana sunduğu 100 MBPS pakete daha da yaklaşarak 95 MBPS hızlarına ulaşabiliyorum 3 dB SNR ile.

Diyeceğim o ki; 3 dB SNR Margin değeri olması hattımın sürekli koptuğu anlamına gelmiyor, her hat aynı değil. Modem, kablo, altyapı kalitesi gibi faktörler aslında kopma yaşayıp yaşamayacağınızı size gösterir. Ben 3 dB ile kopma yaşamam, başkası 8-9 dB ile yaşar.

Şu ana kadar hiç kopma yaşamadım. Tabii ki bu değerler teoride böyle, Soner'in altyapısı 8 dB SNR Margin için turuncu gözüküyor. Hat zayıflaması ise 12 dB ile yeşil. Kopma yaşamıyorsanız, ISS'niz de izin veriyorsa bu değerleri düşürerek daha yüksek performans alabilirsiniz hattınızdan. Dikkat etmeniz gereken tek şey, stabil değerlere ulaşmak ve kopma yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilmek.
Açıkcası 2 haftalık süreçte hiç bir kopma yavaşlama yaşamadım stabil olarak 88 alıyorum ve belirttiğim gibi ping değerim 8 in üzerine çıkmadı.
Ayrıca açıklama için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı