VDSL için döşenen kablo ileride fiber için kullanılabilir mi?

Fix3d

Kilopat
Arkadaşlar fttb şeklinde internetler hakkında az çok bilgim var. Şu anda VDSL kullanıcısıyım. Fiber internete geçmek istedim ama 100Mbps'den aşağı kullanmak mantıklı gelmedi. 100Mbps ise bildiğiniz gibi fiyatlar tuzlu ve üstüne modem kullanım ücreti kesiliyor. Şimdi ben VDSL ankastresine kaliteli CAT6 kablo çeksem ileride fibere geçmek istediğim zaman ek ile fttb dönüşümü yapılabilir mi? Yoksa fiber ankastresinden tekrar yeni kablo çekmek mi gerekiyor? Ankastreler arası mesafe tahmini TT'ye 1 metre Turkcell'e ise 3 4 metre.

Son düzenleyen: Moderatör:
Binanda şuan hangi alt yapı var ki? fiber alt yapı yoksa ileride FTTH eve kadar fiber çekerlerse mecbur dairene kadar fiber kablo döşemen gerekir. Ama FTTB çekerlerse CAT6 yı kullanabilirsin. ama yeni çekilen fiberler artık hep FTTH oluyor diye biliyorum.

Binanda şuan hangi alt yapı var ki? fiber alt yapı yoksa ileride FTTH eve kadar fiber çekerlerse mecbur dairene kadar fiber kablo döşemen gerekir. Ama FTTB çekerlerse CAT6 yı kullanabilirsin. ama yeni çekilen fiberler artık hep FTTH oluyor diye biliyorum.
Ev 2009 2010 yapımlı. 3 5 sene önce fiber için ekipler eve gelip konuşmuşlar. Duvarı falan yıkmamız lazım ama bütün masraflar bizden siz hiçbir şeye ellemeyeceksiniz demişler. Babamda duvar kağıdı var diye hiç ellemeyin gerek yok demiş :( O zamanlar bilgim yoktu tabi. Fiber kablolamayı nasıl yapacağımı bir türlü çözemedim. Millenicoma geçsem adam diyor ki ben kablolama yapmıyorum. Diğer operatörlerde pahalı ve taahütlü. Ondan dolayı VDSL'e devam etmeyi düşünüyorum da kaliteli CAT6 kablo döşedikten sonra bir de boşuna çekmiş olmak istemiyorum.
@Ulunay siz önceki konumda da baya yardımcı olmuştunuz. Bilgilisiniz bu konularda baya. Yukarıda durumu yazdım. Az evvel tesadüfi bir şekilde TürkTelekomla konuştuk ve yarın fiber kablo için siteye geleceklermiş. Ama bana Turkcell Superonline lazım :D Kabloyu nerden geçirirler bilmiyorum ama o geçişten sonra Turkcell Superonline da kullanılabilir hale gelir mi acaba?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı