VDSL modem tavsiyesi

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
TürkNet hızına kavuşmama az kaldı 8 Mbps'den 50 Mbps'ye geçiş cidden bizim için devrim niteliğinde olacak. Tabii ki evimize VDSL modem gerekiyor baktığım da çok pahalı buldum uygun fiyatlı bir şeyler önerebilir misiniz? Ayrıca TürkNet kullanan arkadaşlar memnunlar mı, sorun yaşıyorlar mı ping değerleri nasıl CS:GO gibi oyunlarda?

Eğer kablolu kullanacaksanız ne aldığınızın pek bir önemi yok bence. Huawei'in aşırı dandik modemi var bende kablolu kullanımda fark yaratmıyor.

Orta düzey bir şey için Asus DSL-N16 önerebilirim. O kadar bütçem yok VDSL olsun yeter diyorsanız da Huawei HG658 öneririm.
TürkNet kullanan arkadaşlar memnunlar mı, sorun yaşıyorlar mı ping değerleri nasıl CS:GO gibi oyunlarda?

Uzun süredir TürkNet kullanıyorum bakım zamanları hariç hiç kesinti olmadı. Ping değerlerim de gayet normal. Şunu unutmayın ki Türkiye'de internet şans işi. Altyapınız ve bölgeniz alacağınız hizmet kalitesine çok bağlı.

Letgo üzerinden 55 liraya Türk Telekom'un dağıttığı 9970V3 aldım aşırı derecede memnunum. Tavsiyem bu tür siteleri gezin kesinlikle satmak isteyen birileri çıkar. Bir de 5 GHz router ihtiyacım vardı Archer C5 buldum Letgo'dan. Onu da ana modeme köprüledim. Aşırı fiyat performans bir ağ kurdum kendime.

Eğer kablolu kullanacaksanız ne aldığınızın pek bir önemi yok bence. Huawei'in aşırı dandik modemi var bende kablolu kullanımda fark yaratmıyor.

Orta düzey bir şey için ASUS DSL-N16 önerebilirim. O kadar bütçem yok VDSL olsun yeter diyorsanız da Huawei HG658 öneririm.

Uzun süredir TürkNet kullanıyorum bakım zamanları hariç hiç kesinti olmadı. Ping değerlerim de gayet normal. Şunu unutmayın ki Türkiye'de internet şans işi. Altyapınız ve bölgeniz alacağınız hizmet kalitesine çok bağlı.

Reis ASUS modemler çok pahalı geldi bana Letgo'da VDSL2 falan gördüm aynı mantık değil mi?

Letgo üzerinden 55 liraya Türk Telekom'un dağıttığı 9970V3 aldım aşırı derecede memnunum. Tavsiyem bu tür siteleri gezin kesinlikle satmak isteyen birileri çıkar. Bir de 5 GHz router ihtiyacım vardı Archer C5 buldum Letgo'dan. Onu da ana modeme köprüledim. Aşırı fiyat performans bir ağ kurdum kendime.

Dediğin şeyler aklıma yattı umarım denk gelirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus DSL N-16'yı önermiyorum. 2. Mesajda arkadaş önerdiğini söylemiş ama modem sinyal kalitesi olarak çok iyi değil. Geniş bir alana sinyal yayamadığından evin bazı kısımlarında WiFi sinyali kopabiliyor. Onun yerinde biraz daha üst modellere bakabilirsin. Nereden biliyorsun derseniz şu an onu kullanıyorum. :)

ASUS DSL N-16'yı önermiyorum. 2. mesajda arkadaş önerdiğini söylemiş ama modem sinyal kalitesi olarak çok iyi değil. Geniş bir alana sinyal yayamadığından evin bazı kısımlarında Wi-Fi sinyali kopabiliyor. Onun yerinde biraz daha üst modellere bakabilirsin.

Reis çok pahalılar cidden ben uygun fiyatlı bir şeyler bakıyorum bana 50 Mbps'yi ulaştırsın yeter.

ASUS DSL N-16'yı önermiyorum. 2. mesajda arkadaş önerdiğini söylemiş ama modem sinyal kalitesi olarak çok iyi değil.

Ne kadar ekmek o kadar köfte. Orta seviye bir şey arıyorsa diye önerdim. Yoksa 1000 TL'ye de modem var zaten. Onların sinyal seviyesi tabii ki daha iyi.

Reis ASUS modemler çok pahalı geldi bana Letgo'da VDSL2 falan gördüm aynı mantık değil mi?

Evet aynı işi görüyorlar. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi letgo gibi yerlerde ikinci ele yönelebilirsiniz.

Ne kadar ekmek o kadar köfte. Orta seviye bir şey arıyorsa diye önerdim. Yoksa 1000 TL'ye de modem var zaten. Onların sinyal seviyesi tabii ki daha iyi.

Evet aynı işi görüyorlar. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi Letgo gibi yerlerde ikinci ele yönelebilirsiniz.

Ben de ikinci ele yöneleceğim büyük ihtimalle.

Asus DSL N-16'yı önermiyorum. 2. Mesajda arkadaş önerdiğini söylemiş ama modem sinyal kalitesi olarak çok iyi değil. Geniş bir alana sinyal yayamadığından evin bazı kısımlarında WiFi sinyali kopabiliyor. Onun yerinde biraz daha üst modellere bakabilirsin. Nereden biliyorsun derseniz şu an onu kullanıyorum. :)
3 yıl öğrenci evimde Asus DSL N-16 kullandım. Qos(IP bazlı cihazlara hız ayarlama) ayarını ne zaman yapsam internet gidiyordu. Çekim kuvveti olarak 2 yan odada telde 1 diş çekiyordu. Okul bitti ailemin yanına geldim, tam geçen Cuma Keenetic Omni DSL sipariş verdim bakalım 3 gündür dağıtımda. Gelsin isterseniz DSL N-16 ile aralarındaki farkı anlatırım.
EDİT: Asus modem ile ilgili aklımdaki en kötü olay, modeme restart attıktan sonra en az 3 dk beklemekti onu unutmuşum.

3 yıl öğrenci evimde Asus DSL N-16 kullandım. Qos(IP bazlı cihazlara hız ayarlama) ayarını ne zaman yapsam internet gidiyordu. Çekim kuvveti olarak 2 yan odada telde 1 diş çekiyordu. Okul bitti ailemin yanına geldim, tam geçen Cuma Keenetic Omni DSL sipariş verdim bakalım 3 gündür dağıtımda. Gelsin isterseniz DSL N-16 ile aralarındaki farkı anlatırım.
EDİT: Asus modem ile ilgili aklımdaki en kötü olay, modeme restart attıktan sonra en az 3 dk beklemekti onu unutmuşum.

QoS bende sorunsuz çalışıyor. Büyük ihtimal güncelleme ile düzeltmişlerdir. Sinyal kalitesi belirttiğim gibi. Metre cinsinden hesap yaparsak kapsama alanı modemi koyduğunuz yerden 10 metre çaplı bir daire kadar denebilir kesin bir şey diyemiyorum. Onun dışında İnternet kesilirse sunucuyla bağlantı kurması 3 dakika falan sürebiliyor. Tuhaf bir modem. 200TL bandında aldığımızı hesaplarsak anca bu kadar :) O fiyata daha iyi sinyal kapasitesi olan modemler var tabi ama QoS gibi bazı şeylerden feragat etmek gerekebiliyor.

Geri
Yukarı