VDSL2 Fiber'e yakın mı?

quadroxxq

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kabine kadar gelen fiber kablolar ve sonrası bakır dağıtımı ile direkt eve kadar fiber arasında pek fark olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
VDSL2 altyapısı ve tesisatı güzel ise tatmin edici hızlar alabilirsiniz. VDSL2'de Fiber'den farklı olarak en fazla 100 Mbps alabiliyorsunuz. Fiberde ise Gigabit'lere kadar yolu var. Ping konusunda da 3-4 ms anca oynar. Tabii dediğim gibi tesisata göre değişir.

VDSL ve FTTx arasında, verilebilecek maksimum bant genişliğinde ciddi derecede fark var. Ping değişimi ise epey az.

Ülkemizde VDSL olarak en fazla 100 Mbps hız sunuluyor. Aslında süper VDSL kullanılsaydı 300 Mbps değerine yakın hızlar mümkün olabilirdi. Ancak elde olan bu. Fiber tarafından ise şuan ev kullanıcılarına en fazla 1 Gbps sunuluyor diye biliyorum. Ping farkının az olması saha dolabı veya santralden ötedeki kısmın aynı hattan oluşmasından dolayıdır. Birkaç yüz metre mesafenin bakır olması devede kulak. Pingi esas etkileyenler İSS altyapısı ve yurt dışı portlarıdır.(bkz: point of presence)

VDSL ve FTTx arasında, verilebilecek maksimum bant genişliğinde ciddi derecede fark var. Ping değişimi ise epey az.

Ülkemizde VDSL olarak en fazla 100 Mbps hız sunuluyor. Aslında süper VDSL kullanılsaydı 300 Mbps değerine yakın hızlar mümkün olabilirdi. Ancak elde olan bu. Fiber tarafından ise şuan ev kullanıcılarına en fazla 1 Gbps sunuluyor diye biliyorum. Ping farkının az olması saha dolabı veya santralden ötedeki kısmın aynı hattan oluşmasından dolayıdır. Birkaç yüz metre mesafenin bakır olması devede kulak. Pingi esas etkileyenler İSS altyapısı ve yurt dışı portlarıdır.(bkz: point of presence)
Merhaba,

Ülkemizde VDSL'in daha yüksek hızlarda sunulamamasının çeşitli sebepleri var. Bunlardan bir tanesi telefon için döşenen bakır kablonun kalınlığı. Avrupa standartında 0,6mm kalınlığında olan bakır telefon teller, ülkemizde maliyet odaklı düşünülerek 0,4mm kalınlıkta döşenmiş. Bu kalınlıkta bir kablo ses için çok büyük bir sorun teşkil etmezken internetin kullanılmaya başlaması ile birlikte sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuş. Örneğin, bağlantılarda kopmalar, uzak mesafelere sinyalin ulaşmaması veya belirli hızlardan daha fazla verilememesi gibi.

Gerek DSL teknolojisi, gerekse de kablo internet teknolojisi standartlara uyulduğu sürece insanların internet ihtiyaçlarını bir süre daha karşılacak yapılar. Kablo internette kullanılan DOCSIS standartının 4.0 sürümü ile herhangi bir kablo değişikliği yapmadan mevcut kablolar ile 10Gbps download ve 6Gbps upload hızlarını görmek mümkün.

Güncelleme: DOCSIS 4.0 bilgisine aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Saygılarımla.

Hat değerlerim (VDSL) stabil olarak sadece 35 Mbps destekliyor saha dolabı çok uzakta ona rağmen TT kullanırken 3 ping aldığımı biliyorum. Şuan Comnet kullanıyorum ping 40'dan aşağı düşmüyor. Ping'de altyapı firma kalitesi kadar pop noktası önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı