VDSL'e geçiş sonrası bağlantı sorunu

dexteryorgan

Hectopat
Daha fazla  
1603745811944.png

TürkNet 2 aylık uğraşım sonucu beni VDSL'e geçirdi, emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu kadar zor değildi fakat şimdi de aksilikler bitmiyor. Modemim Huawei HG630A. VDSL ve VDSL2 destekli olduğunu gördüm.

Modem arayüzünde ise aldığım sinyaller bu şekilde görünüyor. Yeniden kurulum yaptım fakat sorun neden kaynaklı öğrenmek istiyorum. Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkürler...

1603746145885.png

Geçişten hemen sonra bağlantı sağlanmıyor olabilir biraz beklemeyi deneyin. Ayrıca size verilen kullanıcı bilgilerini modemde VDSL bölümüne girdiniz değil mi?

Hızın 50Mbps olarak güncellenmiş zannedersem. Hattın 44Mbps ile buluşuyor dolayısıyla kapasitenin üzerinde bir hız profili tanımladıkları için en ufak gürültüde hat düşüyor. Hızını 35 Mbps olarak güncelletirsen %100 kopmaz demiyorum ama daha kullanılabilir halde olur. Ayrıca santrale olan mesafe de yaklaşık 1km çok da yakın değil. Bulunduğunuz bölge direk santralden çalışıyor gibi bu sebepten hat kapasitesi düşük. En azından sokağınızda fiber alt yapı sağlayan saha dolapları Tip 5/Tip 7 veya binanızda Tip11 vs olsa kapasite bu kadar düşük olmaz sizde 50Mbps olarak kullanabilirsiniz. Eğer bu saha dolaplarından birisi varsa da geriye lokal devreniz veya ankastre dedikleri apartmanızdaki dağıtım kutunuzdan dairenizin içerisine kadar gelen tesisatı kontrol ettirmenizde fayda var.

Sitesinden yaptım VDSL ayarlarını.

Modem IP almıyor, başka forumları kontrol ettiğimde onların yapacağı bir işlem olduğu yazıyor şu an bekliyorum zaten ama santralin uzak oluşunun farkındayım, İstanbul'da 1 km mesafe gülünç.

44 olmasına da şaşırdım zaten ama ping ADSL'de 6 iken VDSL'de 8'e yükselmiş. ADSL'de kopmayı günde en az 7-8 kez yaşıyordum, anlık da olsa. Hızı düşürdüklerinde kopmayıp router vs ile kullanabileceksem 25-30 Mbit bile benim için gayet yeterli olacaktır.

Gelen kablo kalitesini maalesef bilemiyorum ama bina içi TürkNet'e geçmeden nexans 23awg CAT6 kablo döşettirdim.

Belki benim yapabileceğim bir işlemdir diye sordum, cevaplar için teşekkürler. Şimdilik çözebilmiş değilim, gidişatı bildireceğim.

Sitesinden yaptım VDSL ayarlarını.

Modem ıp almıyor, başka forumları kontrol ettiğimde onların yapacağı bir işlem olduğu yazıyor şu an bekliyorum zaten ama santralin uzak oluşunun farkındayım, İstanbul'da 1 km mesafe gülünç.

44 olmasına da şaşırdım zaten ama ping ADSL'de 6 iken VDSL'de 8'e yükselmiş. ADSL'de kopmayı günde en az 7-8 kez yaşıyordum, anlık da olsa. Hızı düşürdüklerinde kopmayıp router vs ile kullanabileceksem 25-30 Mbit bile benim için gayet yeterli olacaktır.

Gelen kablo kalitesini maalesef bilemiyorum ama bina içi TürkNet'e geçmeden nexans 23awg CAT6 kablo döşettirdim.

Belki benim yapabileceğim bir işlemdir diye sordum, cevaplar için teşekkürler. Şimdilik çözebilmiş değilim, gidişatı bildireceğim.

Modemin IP almamasının birçok sebebi var. En sık yapılan hatalardan birisi kullanıcı adı veya şifrenin hatalı olması. Bağlı olduğun servis sağlayıcısı ile görüşüp kullanıcı adı ve şifreni teyid etmeni tavsiye ederim.
2. bir olasılık tanım problemi olabilir ki bu yüksek bir olasılıktır. Genelde profil değişikliği yapıldığında hız profili VDSL veya ADSL oluyor ama Telekom sisteminde (crm) hala eski profil gözüküyor bu da tanım problemi sebebiyle erişim sağlatmıyor veya tanım almamış olarak gözüküyor bu sebepten yine erişim sağlayamıyorsun.
3. olasılık hattının bulunduğu port arızalı olabilir, saha ekipleri tarafından port değişikliği sağlanması gerekebilir.
İhtimal çok saha ekipleri tarafından incelenip arıza sebepleri daraltılarak adresine kadar kontrol sağlanması gerekiyor.

Bu bahsettiklerim kendi alt yapısını sağlamayan, Türk Telekom alt yapısını kullanan tüm firmalar için geçerlidir. TTNET,Superonline,Turknet,Vodafone vb.

Dipnot: 7 yıllık Türk Telekom saha ekibi tecrübesiyle yazılmıştır :)

900 küsür metreden VDSL sinyal verildiği için bu sorunu yaşıyorsunuz.

VDSL'den çok ADSL hızları mahkum oluyorsunuz ve YAPA'dasınız. Ne hikmetse TurkNet YAPA'da bunu yapıyor.

Milleni.com üzerinden hız sorgulaması yapın. 24 ve üzeri çıkarsa VAE'ye geçiş için talep oluşturun.

900 küsür metreden VDSL sinyal verildiği için bu sorunu yaşıyorsunuz.

VDSL'den çok ADSL hızları mahkum oluyorsunuz ve YAPA'dasınız. Ne hikmetse TurkNet YAPA'da bunu yapıyor.

Milleni.com üzerinden hız sorgulaması yapın. 24 ve üzeri çıkarsa VAE'ye geçiş için talep oluşturun.
Maalesef 16mbit çıkıyor Millenide
Modemin IP almamasının birçok sebebi var. En sık yapılan hatalardan birisi kullanıcı adı veya şifrenin hatalı olması. Bağlı olduğun servis sağlayıcısı ile görüşüp kullanıcı adı ve şifreni teyid etmeni tavsiye ederim.
2. bir olasılık tanım problemi olabilir ki bu yüksek bir olasılıktır. Genelde profil değişikliği yapıldığında hız profili VDSL veya ADSL oluyor ama Telekom sisteminde (crm) hala eski profil gözüküyor bu da tanım problemi sebebiyle erişim sağlatmıyor veya tanım almamış olarak gözüküyor bu sebepten yine erişim sağlayamıyorsun.
3. olasılık hattının bulunduğu port arızalı olabilir, saha ekipleri tarafından port değişikliği sağlanması gerekebilir.
İhtimal çok saha ekipleri tarafından incelenip arıza sebepleri daraltılarak adresine kadar kontrol sağlanması gerekiyor.

Bu bahsettiklerim kendi alt yapısını sağlamayan, Türk Telekom alt yapısını kullanan tüm firmalar için geçerlidir. TTNET,Superonline,Turknet,Vodafone vb.

Dipnot: 7 yıllık Türk Telekom saha ekibi tecrübesiyle yazılmıştır :)
2. ve 3. dedikleriniz olabilir çünkü şifremin doğruluğundan eminim. Dünden beri internetim yok ama 48 saat süre verdiler bakalım daha ne kadar süre internete giremeyeceğim.

Maalesef 16Mbit çıkıyor Milleni'de.

2. ve 3. dedikleriniz olabilir çünkü şifremin doğruluğundan eminim. Dünden beri internetim yok ama 48 saat süre verdiler bakalım daha ne kadar süre internete giremeyeceğim.

Selamlar hocam. Yaşadıklarınizi şu an aynen ben yaşıyorum. Sonuç ne oldu? Nasıl çözdünuz acaba?

Benim portumu vdsl'e taşıdılar. Ondan sonra da modemimin ip alamama sebebi büyük ihtimalle modem kaynaklıydı. Modemi değiştirdiğim zaman düzeldi problem, şuanda 40 mBit'e yakın değerler alıyorum.

Geri
Yukarı