Vega 11 MHz değeri aniden 200MHz'ye iniyor

Crimsonfire

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Benim dahili ekran kartımın MHz değeri oyunlarda aniden 200MHz değerine inip tekrardan yükseliyor. Bu sebeple normalde rahatlikla 60 FPS civarı performans aldığım oyunlar aniden 10-12 FPS'lere inerek droplara sebep oluyor. Sebebi ne olabilir? Bir şekilde OC yapmadan bu değeri sabitleyebilir miyim?

Sistemim:
  • Anakart: Gigabyte AB350N-GAMING Wi-Fi (AMD AM4 Socket)
  • İşlemci: Ryzen 5 2400G
  • eGPU: Radeon Vega 11
  • Bellek(RAM): 2X G.Skill 3000MHz DDR4 8 GB RAM (16 GB)
  • PSU: CKP 650M Mercury 650W
  • Sabit Disk: 2TL HDD

Notlar:
1. Oyunlardayken maximum ısı 63 derece görüyorum. Bu sebeple ısınma sorunu olduğunu düşünmüyorum.
2. OC yapmak istemiyorum. Sadece bu düşüşlerin olmaması benim için yeterli olur.
3. BIOS'um F21 sürümü. Yani eski bir sürüm. En çok bundan şüpheleniyorum.
4. Tüm driverlerim güncel.
5. Anakart 3000MHz RAM değerini desteklemediği için BIOS'dan RAM hızını 2933MHz ayarladım ve öyle kullanıyorum.
6. Bu düşüşler dışında sistem gayet iyi çalışmakta. Kasma veya Kitlenme gibi hatda yavaş çalışma gibi herhangi bir sorunum yok.
7. Normalde eGPU hızı 1250 MHz değerinde oluyor.

Verimlilik yüksek olsun diye mümkün kadar tüm bilgileri vermeye çalıştım. Ve Notlar kısmınıda yardımcı olmak isteyen arkadaşların kafasında karanlık bir kısım kalmasın diye yazdım. Şimdiden yardımcı olan veya olmak isteyen herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun PSU kaynaklı olabilir, OCCT 6.0 sürümünü kurup Power Test'i başlatıp 15-20 dakika bekleyin. Crash verirse değiştirmenizi öneririm.

PSU test etmistim. Ayni sistem sadece ilave GTX 1070 takılıydı. Hiçbir sorun yoktu gayet iyi bir şekilde çelışıyordu. Kasma, FPS düşmesi veya benzeri hiçbir sorun yartmıyordu. Yinede dediğinizi yapacağım. Eğer PSU'luk bir sorun yoksa BIOS sürümü yüzünden olabilir mi? Eski bir sürüm şu an bendeki. Yanıtınız içi teşekkürler:)

PSU test etmistim. Ayni sistem sadece ilave GTX 1070 takılıydı. Hiçbir sorun yoktu gayet iyi bir şekilde çelışıyordu. Kasma, FPS düşmesi veya benzeri hiçbir sorun yartmıyordu. Yinede dediğinizi yapacağım. Eğer PSU'luk bir sorun yoksa BIOS sürümü yüzünden olabilir mi? Eski bir sürüm şu an bendeki. Yanıtınız içi teşekkürler:)
Olabilir, merakımı mazur görün ama niye eski sürümü kullanıyorsunuz ki yenisi varken?

Olabilir, merakımı mazur görün ama niye eski sürümü kullanıyorsunuz ki yenisi varken?

BIOS güncellemeye korkuyorum diyebilirim😅 Bir sorun cıkarsa anakartı bozmaktan korkuyorum. Eğer sorunun BIOS'dan kaynaklı olduğunu kesinleştirirsem bilgisayarcıya yaptıracağım.
Isınırsa, sürücü sorunu olursa gayet normaldir.

Notlar kısmına ikisini de yazmıştım. Isınma veya sürücü eksikliği yok sadece BIOS eski sürüm. Sürücü derken BIOS-umu kastediyordunuz?
HDD kaynaklı olduğuna neredeyse eminim birkaç ay önce benzer sisteme SSD taktım düzeldi 🙂

Sizdedemi aynı sorundu? Yani aniden 200 MHz değerine inme sorunu. SSD takmayı düşünüyorum. Cevabınız için şok teşekkür ederim.

HDD kaynaklı olduğuna neredeyse eminim birkaç ay önce benzer sisteme SSD taktım düzeldi 🙂

Şimdi hatırladım ben bir süre önce SSD takıp denemiştim. Sanırım onda da droplar vardı yine. Witcher 3 denemiştim. Droplar ara sıra oluyordu. Tekrar indiriyorum test edeceğim. Eğer aynı sıklıkta FPS düşmesi yaşıyorsam HDD kaynaklı değildir sorun. En geç yarın test edip geridönüş yapacağım.
Güncel PSU testi sonuçları ne alemde?

OCCT v8.1.0 sürümünü indirdim. Herhangi bir ayarlama yapmam gereklimi yoksa direkt Test kısmından başlatayımı testi? Bir de herhangi bir zararı var mı PC'ye? Testden sonra PC'yi birsüre dinlendirmem gerekir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı