Vekalet ücreti ne kadar olmalıydı?

juxecampero

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, hiçbir şekilde bilgi sahibi olmadığım için bu soruyu soruyorum. Bugün toprak değeri ortalama 4.5 milyon olan 2100 metrekarelik bir tarlanın satışına vekil oldum. Sahibi yurt dışındaydı. Her neyse emlakçı ile gittik hallettik işlemleri ancak benim ne kadar ödeme almam gerekirdi?

Son düzenleyen: Moderatör:
133 bin olarak hesapladı. Emin değilim.

Dosya Ekleri

• 7968FF67-0EA3-4CD8-BD7D-6F59205A649A.png
    7968FF67-0EA3-4CD8-BD7D-6F59205A649A.png
    439,2 KB · Görüntüleme: 62
Zaten emlakçı bir akrabamız ve herhangi bir anlaşma vs. olmadı. Eğer vekil bile bu kadar büyük bir miktarda komisyon alacaksa emlakçı ne kadar alacak ben pek özümseyemedim. Yani rakamlar bunu gösteriyor ama bir vekil için bu denli ücretler ödeniyor mu cidden?

Zaten emlakçı bir akrabamız ve herhangi bir anlaşma vs. olmadı. Eğer vekil bile bu kadar büyük bir miktarda komisyon alacaksa emlakçı ne kadar alacak ben pek özümseyemedim. Yani rakamlar bunu gösteriyor ama bir vekil için bu denli ücretler ödeniyor mu cidden?

Dediğim gibi bu vekille mal sahibi arasındaki anlaşmaya bağlı olarak değişir. Kanunen bir alt oran var mı bilmiyorum ama aracılar her zaman para kazanır. Emlakçı da genelde %5-20 arasında ürünün fiyatına göre pay alır.

O zaman beni bir enayi yerine koydular diyebilirim. Cevaplar için teşekkürler bir daha akrabalarla iş yapmak mı? Asla.

Hocam vekilin para aldığını hiç görmedim. Emlakçı arabadan %7 evden %3 komisyon alır. Aradan da %3veya 2 muhtemelen. Vekil genelde çocuğu, babası tarzı güvendiği hep aralarında iş olan insanlardan seçilir. Ve bu iş sirkülasyonuna dayanarak ücret alınmaz. Berberin sçaı kesip enseye para almaması gibi. Şu an sizin olayda vekaletini aldığınız kişi ile aranızda ki durum önemli.
Emlakçı % kaç komisyon kesti?
Siz sözlü bir anlaşma yaptınız mı yoksa tamam yaparım deyip vekaleti aldınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı