Ventus RTX 2060 OC Sıcaklık Sorunu

Burakre

Centipat
Hazır bir sistem aldım. Bu sistemde Ventus RTX 2060 OC ekran kartı var. Bu ekran kartının incelemelerine baktığımda extra OC bile yapıldığı halde sıcaklık değerleri Max 70 oluyor iken, benimki inatçı bir şekilde 80 derecelere kolayca çıkıp oralarda sabit kalıyor. NVIDIA Boost teknolojisi mi ne varmış, NVIDIA OC yapıyormuş ürünlerine 80 dereceye kadar. Bu donanımsal ise neden izlediğim videolarda bu olay olmuyor, yazılımsal bir iş ise bu NVIDIA Boost ben öyle bir ayar yapmadım. Hatta MSI Afterburner'da voltajı azaltıp Max sıcaklığı da 65 derece yaptım. Şimdi 75-80 derecelerde dolanıyor. Fan ise yüzde 55-60 arasında çalışıyor. Nedir bu farkın sebebi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın hava akışı da çok önemli bu tarz şeylerde. Ayrıca genellikle uzay montaj şeklinde sıcaklık testleri yapılır. Fan hızını Msi Afterburner üzerinden %100 değere getirin ve sıcaklık değerlerine o şekilde bakın, 80 üzerine çıkmıyorsa problem edilecek bir şey yoktur.

Donanımsal olduğunu zannetmiyorum ventus 1650 super kullanıyorum henüz 67 dereceyi geçmedi %100 kullanımda

Testlerde diğer kartlardan 4 5 derece daha sıcak çalıştığı görmüştüm. Belki kasanızla ilgilidir sorun. Havalandırması yeterli olmayabilir belki.

THERMALTAKE V200 600W Kasam bu. Tüm sistem yeni zaten. Az önce fan hızı ile ilgili bir şeyler denedim. Sorunun soğutma ile ilgili olmadığını düşünmeye başladım. Çünkü fan ayarı manuelde iken olan fan hızı-sıcaklık değerleri, şu an fan hızını arttırdıktan sonraki ile yine aynı. Dediğim gibi fan hızı %80lerde olmasına rağmen 75-80 derecelere ısrarla gelmeye devam ediyor. Fakat daha sonra max voltajı ve max sıcaklığı afterburnerden düşürdüğüm zaman, o ayarladığım max sıcaklıkta(70 C) sabit kaldı. Bu işin aslı nedir?

Aynı ekran kartını kullanıyorum, 65-67 dereceleri geçmiyor oyun oynarken, kasanızın hava akışı kötü görünüyor. Bundan dolayı olabilir.

Geri
Yukarı