Veresiye Aldığı Ürünün Parasını Ödemeyen Müşteri

• Konuyu başlatan GCN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 157
  • Görüntüleme 16B
Bu işler karışık işler herkes haklı enflasyonu çıkaranlar haksızdır. Sen nasıl anlaşıyorsan öyle olmak zorunda. Ha borcu TL olarak yazsaydın mecburdun öyle vermeye, zarar etmiş olurdun. Bazıları zarar etmezdin diyor. Yanlış biliyor. Burada herkes zarar ediyor. Enflasyon aşırı olunca. Örnek bankalar, 2 yıl önce kredi vermiş olsun %1 bileşik faizle. 10 yıllık kredinin faizi ise %100 olsun. Eeeee burada banka bir halt kazanamadı, enflasyon 2 ayda dolar bazında(sahte olan değil %18) %60 oldu. Yani bir yıl sonra %60 daha olursa, bankanın kazancı gitti, sana bedava para vermiş oldu. O yüzden de faizler artıyor, adam gördü TL'nin dengesizliğini arttırmak zorunda. Ama zarar haneye yazıldı. Aynı şekilde şirketler de bir bir batıyor, borçlarını ödeyemiyor çünkü, dış mihraklar senin parana güvenmiyor dolarla borç veriyor. Bu adamın maliyeti artmasa bile, ödeyeceği borç dolar bazında arttığı için, ürünlerine zam yapmak zorunda yoksa batar. Bu ekonomi böyle lanet bir şey. Herkes akıllıca hesap yapsın, anlaşma yapsın ona göre ticaret yapsın.
Burada mevzu fiyata zam yapması değil :) Normal satışta zam yapabilir istediği kadar, aynı ürünü rakip işlemeler ile aynı veya daha düşük fiyattan satıyorsa müşteri yine gelir alışveriş yapar.
Senin açıkladığın konunun veresiye verilen mala gelen zammı talep etmekle bir alakası yok.

Enflasyon yüksek ise elbette evine daha az un götürebilecek, zaten veresiye isteyen halk da farksız değil, onlar da evine daha az un alabiliyor.

Burada mevzu fiyata zam yapması değil :)Normal satışta zam yapabilir istediği kadar, aynı ürünü rakip işlemeler ile aynı veya daha düşük fiyattan satıyorsa müşteri yine gelir alışveriş yapar.
Senin açıkladığın konunun veresiye verilen mala gelen zammı talep etmekle bir alakası yok.

Enflasyon yüksek ise elbette evine daha az un götürebilecek, zaten veresiye isteyen halk da farksız değil, onlar da evine daha az un alabiliyor.
Bu adamın zararı az gibi gözükebilir ama ediyor mu ediyor. Parası değersizleşiyor ve az un alabiliyor. Hatta satışları düşüyor, belki karını daha fazla arttırmak zorunda. Bu işler göründüğü gibi basit değil yani.

Bu işler göründüğü gibi basit olmadığı için her detayını didik didik tartışıyoruz benim sayemde.
Enflasyon yokken - rekabet konusu yokken de zarar ediyorum diyordu ama zarar etmediğini açıkladık :) Rekabet konusundaki tek bahanesi ise rakip işletmelerin kalitesiz malı ucuza satması ve talebin büyük çoğunluğunu karşılamasıydı. O halde sen de ucuz maldan sat dedim.

Enflasyon ise tamamen bahane, buradaki asıl mevzu satışı yapılan veresiye ürünün fiyatının artmasıydı. Fiyat artsız veya artmasın zarar etmediğini 40 defa açıkladık. Halen daha pahalıdan mal alınca depoma az mal giriyor meselesindeyiz :) Pahalıdan aldığın malı daha pahalıdan satınca da para giriyor cebine, karını elde ediyorsun?
Ortada bir yanlış olmasa bu kadar yormam kendimi :) Her şey ortada. Genel ifadelerle konuşmuyorum, rakamlarla hesaplarla konuşuyorum. Her şey gün gibi ortada.

Bu işler göründüğü gibi basit olmadığı için her detayını didik didik tartışıyoruz benim sayemde.
Enflasyon yokken - rekabet konusu yokken de zarar ediyorum diyordu ama zarar etmediğini açıkladık :) Rekabet konusundaki tek bahanesi ise rakip işletmelerin kalitesiz malı ucuza satması ve talebin büyük çoğunluğunu karşılamasıydı. O halde sen de ucuz maldan sat dedim.

Enflasyon ise tamamen bahane, buradaki asıl mevzu satışı yapılan veresiye ürünün fiyatının artmasıydı. Fiyat artsız veya artmasın zarar etmediğini 40 defa açıkladık. Halen daha pahalıdan mal alınca depoma az mal giriyor meselesindeyiz :) Pahalıdan aldığın malı daha pahalıdan satınca da para giriyor cebine, karını elde ediyorsun?
Ortada bir yanlış olmasa bu kadar yormam kendimi :) Her şey ortada. Genel ifadelerle konuşmuyorum, rakamlarla hesaplarla konuşuyorum. Her şey gün gibi ortada.

Siz kendi kafanızca hesap yapıyorsunuz başkasının hesabını tınlamıyorsunuz.

Ticaretin amacı nedir. Para kazanmak. 100 TL'ye aldın, 120 TL ye satıp, 20 TL'yi cebe atıp, tekrar ana para ile mal alıp satmak. 20 TL nin baki kalması gerekiyor.

100+20=120 20 TL kazanç, 100 TL ana para.

100+20=120 20 TL kazanç, 100 TL ana para. (Veresiye verilen ürün.)

Mal 120 TL oldu.

Veresiye ödenme zamanı.
120 TL alınacak.

120+0=120 TL 0 TL kazanç, 120 TL ana para.

120+30=150 TL 30 TL kazanç, 120 TL ana para. Çünkü karını arttırmak zorunda % lik olarak.

Yani Bu ele geçen para enflasyondan sonra geçiyorsa, o zamanki fiyatlar ile alış veriş yapılmış oluyor. Ve kazancı 0 TL oluyor. Bu zarar değil mi size göre. Değilse yapacak bir şey yok.

Yani depondaki stoğu yenilemeyecek kadar nakitin yoksa zaten veresiye verme.
Veresiye ödenme zamanı.
120 TL alınacak.
Ama adam unu stoğa yeni giren zamlı unlardan almıyor bunu anlamıyorsunuz. Satıcı zaten karını düşünerekten fiyatını belirleyip satıyor.

Siz kendi kafanızca hesap yapıyorsunuz başkasının hesabını tınlamıyorsunuz.

Ticaretin amacı nedir. Para kazanmak. 100 TL'ye aldın, 120 TL ye satıp, 20 TL'yi cebe atıp, tekrar ana para ile mal alıp satmak. 20 TL nin baki kalması gerekiyor.

100+20=120 20 TL kazanç, 100 TL ana para.

100+20=120 20 TL kazanç, 100 TL ana para. (Veresiye verilen ürün.)

Mal 120 TL oldu.

Veresiye ödenme zamanı.
120 TL alınacak.

Yani Bu ele geçen para enflasyondan sonra geçiyorsa, o zamanki fiyatlar ile alış veriş yapılmış oluyor. Ve kazancı 0 TL oluyor. Bu zarar değil mi size göre. Değilse yapacak bir şey yok.
Bak yine zamdan sonra alınan ürünün satılmasını beklemiyorsun, halen daha aynı hatayı yapıyorsunuz ya :) 120TL'ye alınan ürünü 20TL kar marjı ile 140TL'den satacak, çünkü zam gelmiş ürüne. Hala daha kazancı 0TL diyorsunuz. Bekle dostum satmasını bekle. Zarar değil elbette, para kazanıyor yine.

Yani bu adam 10 liradan aldığı malı hiçbir zaman 10 liradan satmıyor. Bunda anlamayacak ne var?

Bak yine zamdan sonra alınan ürünün satılmasını beklemiyorsun, halen daha aynı hatayı yapıyorsunuz ya :) 120TL'ye alınan ürünü 20TL kar marjı ile 140TL'den satacak, çünkü zam gelmiş ürüne. Hala daha kazancı 0TL diyorsunuz. Bekle dostum satmasını bekle. Zarar değil elbette, para kazanıyor yine.

Senin de hata yaptığın şey şu, o kazandığı paradan 20 TL ayırıp kenara(para kazanması gerekiyor) Tekrar mal alamıyor. Kazancını da katması gerekiyor. Çünkü para enflasyonda sonra ele geçiyor.

Yani tek veresiye için düşünürsek, o mal gelişine satılmış oldu. Böyle çok olursa bu adam yüzlerce ürünü gelişine satmak zorunda kalıyor. Nasıl anlaşılmaz bu yahu.
Bak yine zamdan sonra alınan ürünün satılmasını beklemiyorsun
Yeni sattığı üründen elbet kazanç sağlayacak ama diğerlerinin kazancı nerede. Onu bi açıklasanıza.

Senin de hata yaptığın şey şu, o kazandığı paradan 20 TL ayırıp kenara(para kazanması gerekiyor) Tekrar mal alamıyor. Kazancını da katması gerekiyor. Çünkü para enflasyonda sonra ele geçiyor.
Sermayen ne kadar ise o kadar mal alabilirsin. Halen daha daha az un alabiliyorum meselesini tartışıyoruz.

Tanesi 1 liradan 100 adet ürünü satmak ile tanesi 100 liradan 1 ürünü satmak arasında fark yok.
Sermaye adet ile ölçülmez, sermaye "adet * fiyat" ile ölçülür.

Enflasyon ise yıllık %15 şuan, 100 liralık malı 115 liradan satıyorsa 1 yıllık vade verdiğinde kar edememiş oluyor doğrudur. Ben de diyorum ki 1 yıllık vadede %15 fark istesin, 6 aylık vadede %7 fark istesin. Buna lafım yok. Ürünün zamlanması ayı bir şey, enflasyon başka bir şey.

Veresiye verirken enflasyonu talep edebilir 6 ayı aşan sürelerde ancak ürünlerin fiyatına zam gelince bunu müşteriden talep edemez. Enflasyonu alması kafidir, daha fazlasında hakkı yoktur.
Zaten konuda geçen adam altı üstü 2 aylık veresiye istemiş. Zam farkını geçtim, enflasyon bile istenemez o adamdan. Tek temennim konu sahibinin bilgi vererek veresiye satıyor olması, işine gelenin kabul ediyor olması.

Bu konu boşuna uzayıp gidecek. Bana göre satıcı yanlış yapmış birde üstüne adamı dövmeye çalışmış. Eğer deponu yenilemeyecek kadar paran yoksa zaten veresiye vermeyeceksin. Ürün aynı ürün, ürüne harcanan miktar belli sen bunu 2 ay sonra parasını alsan senin herhangi bir zararın olmaz. Babamda bir aralar inşaat yaparken veresiye almıştı ama satan adam o fiyattan almıştı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı