Vergi kaçakçılığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Makaleler
1
Yer
Bursa
Kaç seferdir marketten veya başka yerlerden kart ile alışveriş yapıyorum.
Adam ya ekmek olarak ya da giyecek olarak çekiyor. (Vergiyi düşürmek için.)
Sizce bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde vergiye karşı çıkmam ama o vergilerin karşılığını aldığım sürece... Eğer vergi devletin bana ve diğer vatandaşlara verdiği hizmetleri karşılamak için toplanan bir gelir kalemiyse seve seve veririm çünkü sonrasında o vergi sayesinde benim veya başkalarının işine yarayacak şeyler yapılacağını bilirim. Bizim durumumuz ise çok daha farklı, eğer ortada 2 litreden büyük hacimli 1 araba alıyorsan bana 2 tane araba alacaksın diyen, bana kazancından %35'e kadar varan oranlarda vergi vereceksin ama dönüşünün olacağını garanti etmiyoruz diyen ya da X konuda verilen vergilerin Y tarafında çarçur edilip sonrasında zaten verdiğim vergiyi tekrar isteyen bir devlet varsa o zaman vergi kaçıranlara karşı olacak yerlerim ağrıyor. Hele hele milletin a'sına koyacağız diyenlerin milyarlarlık borçları silinirken acısı bizden çıkarılıyorsa vergi kaçıranı da gayet anlarım.

Vergimi veriyor muyum? Veriyorum ama seve seve değil, başka 2 S kurallı şekilde veriyorum çünkü sıradan bir vatandaş olarak devletin o ödemediğim her kuruşu 2 katından da fazla şekilde bağırta bağırta alabileceğini biliyorum. Örneklerine denk geldim, bana olmasını istemediğim için bana bulaşmasınlar diye paşa paşa her yıl gidip beyan edip ödüyorum. Fakat bunun riskini alanlara da artık eskisi kadar katı şekilde laf edemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı