Rehber Veri ihlalini nasıl anlarım, ne yapmalıyım?

Hepinize merhabalar,

Günlük kullanım amacıyla veya ihtiyacınız olan bir yere üye olmanız gereken durumalar olabiliyor, sonrasında kullandığınız bu sitelere saldırılarak verileriniz gidebiliyor. Bu konuda bunu nasıl öğrenebilirim, ne yapmalıyım? Gibi soruların cevaplarına bakacağız.

Öncelikle veri sızıntılarını kontrol etmek için:
1618681613525.png

1618681644949.png


İki siteyi kullanabiliriz. Firefox diğer yerden çekiyor zaten veriyi. Kendim üzerinden en eski mailim ile bu duruma bakalım.

1618681733626.png


Gördüğünüz gibi bu e-posta ile kayıt olduğum 4 yer patlamış. Peki bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?
  • İlk olarak burada kullandığım parolayı değiştirmeliyim.
  • Daha sonra bu parolayı başka bir yerde kullanıyorsam mutlaka hepsini değiştirmeliyim. Aynı kombinasyon ile diğer hesaplarıma giriş yapabilirler.
Bunlar ihlal sonrası yapmamız gereken şeyler peki ihlal öncesi ne yapabilirim?
  • Öncelikle kendinize özel, sadece çok önemli yerlerde kullanacağınız e-posta adresiniz olsun ve bunu her yere vermeyin.
  • Sitelere kayıt olurken, çok önemli şeyler içermiyor ise gerçek bilgilerinizi vermeyin. Bu adres, telefon gibi şeyler olabilir.
  • Kart bilgilerinizi sistemlere kayıt etmeyin, ya olur mu öyle? Demeyin, kırılması zor bir sistem olsa da siz önleminizi almalısınız.
  • Önemli hesaplarınız var ise bir platformda iki adımlı doğrulamayı mutlaka kullanın.
  • Önemli hesaplarınızı bu banka olur, sosyal medya hesaplarınız olur, zaman zaman ayarlar kısımdan nerelerden giriş yapılmış kontrol edin.
  • Son olarak güvenliği meçhul sitelere kayıt olurken 2 kere düşünün ve girdiğiniz adrese güvenemiyorsanız kayıt olmayın, bilmediğiniz linklere tıklamayın.
 

Dümdüz

Hectopat
Katılım
5 Eylül 2019
Mesajlar
3.123
Makaleler
36
Çözümler
48
Yer
İzmir
6 sitede mail patlamış, 2 tane pastebin benzeri sitelerde hesabım geziyormuş :p Kimin umurunda... Mailde ve diğer önemli hesaplarda iki faktör var, gerisi önemsiz.
 

PcAnlamaz

Centipat
Katılım
3 Eylül 2020
Mesajlar
1.066
Makaleler
1
Çözümler
14
Bayağıdır kullanmadığım şimdilerde şifresini değiştirip kullanayım dediğim hesabın 2 yerde ihlal edildiğini gördüm gördüğümde iyi oldu toplu şifre değiştirme vakti gelmiş.
 

NoobEller

Hectopat
Katılım
20 Kasım 2017
Mesajlar
1.798
Makaleler
1
Çözümler
4
1618683224114.png

İki siteye de hayatımda bir kere girdiğimi hatırlamıyorum. Bunları nasıl temizleyeceğim?
 

Stropower68

Centipat
Katılım
21 Haziran 2019
Mesajlar
716
Çözümler
1
Benim bir arkadaşım internet siteleri, banka, okul gibi ana başlıklarda kullandığı farklı mailler vardı. Baştan onu yaparak işinizi sağlama alabilirsiniz ama şuan yapmaya üşeniyorum.
 

Yeni konular

Yukarı