Rehber Veri ihlalini nasıl anlarım, ne yapmalıyım?

Hepinize merhabalar,

Günlük kullanım amacıyla veya ihtiyacınız olan bir yere üye olmanız gereken durumalar olabiliyor, sonrasında kullandığınız bu sitelere saldırılarak verileriniz gidebiliyor. Bu konuda bunu nasıl öğrenebilirim, ne yapmalıyım? Gibi soruların cevaplarına bakacağız.

Öncelikle veri sızıntılarını kontrol etmek için:
1618681613525.png

1618681644949.png

İki siteyi kullanabiliriz. Firefox diğer yerden çekiyor zaten veriyi. Kendim üzerinden en eski mailim ile bu duruma bakalım.

1618681733626.png

Gördüğünüz gibi bu e-posta ile kayıt olduğum 4 yer patlamış. Peki bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?
  • İlk olarak burada kullandığım parolayı değiştirmeliyim.
  • Daha sonra bu parolayı başka bir yerde kullanıyorsam mutlaka hepsini değiştirmeliyim. Aynı kombinasyon ile diğer hesaplarıma giriş yapabilirler.
Bunlar ihlal sonrası yapmamız gereken şeyler peki ihlal öncesi ne yapabilirim?
  • Öncelikle kendinize özel, sadece çok önemli yerlerde kullanacağınız e-posta adresiniz olsun ve bunu her yere vermeyin.
  • Sitelere kayıt olurken, çok önemli şeyler içermiyor ise gerçek bilgilerinizi vermeyin. Bu adres, telefon gibi şeyler olabilir.
  • Kart bilgilerinizi sistemlere kayıt etmeyin, ya olur mu öyle? Demeyin, kırılması zor bir sistem olsa da siz önleminizi almalısınız.
  • Önemli hesaplarınız var ise bir platformda iki adımlı doğrulamayı mutlaka kullanın.
  • Önemli hesaplarınızı bu banka olur, sosyal medya hesaplarınız olur, zaman zaman ayarlar kısımdan nerelerden giriş yapılmış kontrol edin.
  • Son olarak güvenliği meçhul sitelere kayıt olurken 2 kere düşünün ve girdiğiniz adrese güvenemiyorsanız kayıt olmayın, bilmediğiniz linklere tıklamayın.

@NoobEller Eğer siteleri kullanmıyorsanız, şifremi unuttum ile şifre alın ve hesap silme var ise hesaplarınızı silebilirsiniz. Bir kere kayıt olduktan sonra silsen ne olur, orası da tartışılırda neyse.

@NoobEller Eğer siteleri kullanmıyorsanız, şifremi unuttum ile şifre alın ve hesap silme var ise hesaplarınızı silebilirsiniz. Bir kere kayıt olduktan sonra silsen ne olur, orası da tartışılır da neyse.
Bu sitelerin yakınından bile geçmiyorum zaten R2Games'de hesabın silinmediğini söylüyorlar. Ne yapmalıyım? Hesabın şifre ismim-doğum tarihim şeklinde saçma bir şifre olarak kalmış. Bu sitelerin şifresini değiştirmem gerekiyor mu? Mail'im yeterince korunaklı zaten.

Sorun yok :D Zaten o gibi sitelere kayıt olmayı bırak linke bile tıklamıyorum.
19.png

Wattpad ve Canva, Kullanmıyorum bile.
E-posta şifremi son 6 ayda 2-3 kere değiştirdim bir sorun olmaz sanırım.

Şifreyi zaten değiştirmiştim yakın zamanda da, 2 faktörlü kimlik doğrulamayı da açmıştım. Ama şifreyi bir kere daha değiştirmem de fayda var. Biraz geç oldu ama iyi oldu bu.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    45,3 KB · Görüntüleme: 50

Yeni konular

Geri
Yukarı