Veri tabanı nasıl daha etkili kullanılabilir?

xxKralTRxx

Picopat
SQL management Studio ile projeler yaptım. Fakat şimdiye kadar sadece table kısmını kullandım. Daha etkili ve geniş veri tabanı kullanımları illa ki vardır diye düşünüyorum. Yardımcı olabilecek kaynak var ise atabilir misiniz?

Sql agent servisi için araştırma yapıyordum Azure Data Studio gördüm mantıklı gibi

Azure SQL, SQL Server'ı temel aldığından, işlevsellik ve uyumluluk açısından birçok benzerliği paylaşırlar. Ama bu aynı oldukları anlamına gelmez. Aslında çoğu kişinin düşündüğünün aksine Azure SQL, SQL Server'ın tam olarak bulut versiyonu değildir çünkü ikisi arasında birçok temel fark vardır.

Kesin farklılıklara geçmeden önce, temel bir yönü anlamak zorunludur. SQL sunucusunda veritabanları, veritabanı sunucusundaki tek varlıktır, ancak SQL Azure'da tek bir veritabanı, farklı müşterilerden veritabanlarını barındırabilir. Başka bir deyişle, Azure SQL çok kiracılıdır ve fiziksel kaynaklarını bu hizmeti kullanan tüm istemcilerle paylaşır.

Sql agent servisi için araştırma yapıyordum Azure Data Studio gördüm mantıklı gibi

Azure SQL, SQL Server'ı temel aldığından, işlevsellik ve uyumluluk açısından birçok benzerliği paylaşırlar. Ama bu aynı oldukları anlamına gelmez. Aslında çoğu kişinin düşündüğünün aksine Azure SQL, SQL Server'ın tam olarak bulut versiyonu değildir çünkü ikisi arasında birçok temel fark vardır.

Kesin farklılıklara geçmeden önce, temel bir yönü anlamak zorunludur. SQL sunucusunda veritabanları, veritabanı sunucusundaki tek varlıktır, ancak SQL Azure'da tek bir veritabanı, farklı müşterilerden veritabanlarını barındırabilir. Başka bir deyişle, Azure SQL çok kiracılıdır ve fiziksel kaynaklarını bu hizmeti kullanan tüm istemcilerle paylaşır.
Anladım yani bana Azure öğren diyorsunuz. Peki kaynak öneriniz var mıdır yoksa kafama göre mi?

Şöyle ki öncelikle neyin öğrenilmesi iyidir diyebilmemiz için neler yapmak istiyorsun veya nasıl projelerde çalışmayı hedeflediğine bağlı.Yani öğreneceğin bilgi senin ihitiyaçların doğrultsunda seçim yapmalısın.

Haklısın ama çok yeniyim o yüzden basit projeler yaptım ve nasıl gelişeceğimi çok da bilmiyorum. Bir önceki projem mhrs benzeri ( çok daha basiti ) bir uygulamaydı. Şimdi farklı bir konseptte daha gelişmiş veri tabanı bilgileri kullanmak ve veri tabanına ses kayıt hatta video falan atabilmek istiyorum. Aynı zamanda veri tabanından ayrı olarak form içinde de video ve ses kayıtları kullanmak istiyorum. Mesela bir butona tıklandığında bir video açılsın gibi.

Cogu yazilim mimarinin dahi atladigi en onemli olay, uygulamanin davranisina gore DB secmek.
Write mi fazla, read mi fazla; zamana gore siralama ne kadar cogunluklu ( time-series ), bir kaydin en guncel halini okumak ne kadar onemli, sharding ihtiyaci ne durumda, kayitlar ne kadar yogun sekilde degistirilecek, batch processing yapilacak mi vb pek cok etkene uygun bir ya da birden fazla DB kullanabilirsin.
Genelde Turkiye'de proje ne olursa olsun ezbere MySQL, MsSQL, Postgres dayayip her isin ayni DB'yi kullanip geciyorlar, sonra neden urun sayfasi 20 saniyede aciliyor diye agliyorlar.

Cogu yazilim mimarinin dahi atladigi en onemli olay, uygulamanin davranisina gore DB secmek.
Write mi fazla, read mi fazla; zamana gore siralama ne kadar cogunluklu ( time-series ), bir kaydin en guncel halini okumak ne kadar onemli, sharding ihtiyaci ne durumda, kayitlar ne kadar yogun sekilde degistirilecek, batch processing yapilacak mi vb pek cok etkene uygun bir ya da birden fazla DB kullanabilirsin.
Genelde Turkiye'de proje ne olursa olsun ezbere MySQL, MsSQL, Postgres dayayip her isin ayni DB'yi kullanip geciyorlar, sonra neden urun sayfasi 20 saniyede aciliyor diye agliyorlar.
Haklı tespit ama öğrenme açısından sormuştum örnek verdiğim gibi basit bir proje idi. O zaman projeye uygun veri tabanını araştırıp öyle öğreneyim. Derse göre örnek değil örneğe göre ders. Keşke eğitim sistemimiz de böyle olsa. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı