Vestel Bass Devresinden Ses Alamıyorum

ahmet_58

Hectopat
Yer
sivas
Daha fazla  
Meslek
esnaf
Vestel marka evde bir active bass'ım var. Fazladan da 2 tane araba kolonum var. Bunları buna takip sistem yapmaya çalıştım. Ama ses alamıyorum. Nette araştırdım sonuçta bulamadım. Yardımcı olursanız iyi olur.

Bağlantıların doğru mu? Devreyi takip etmelisin. Her devrenin girişleri ve bu girişleri takiben çıkışları vardır. Bass devreleri denilen subbass ise çıkışından tek kanal bass seslerin alınması için yapılmış devrelerdir. Bu mantığa göre nasıl bir ses elde etmek istediğini açıklamalısın. Devreyi iyi incelemeli ve giriş çıkışlarını anlamalısın.

- - - Güncellendi - - -

NOT: Eğer devrenin alt kısmını net bir şekilde çekip koyabilirsen. Alüminyum soğutucu içerisindeki entegrenin numaralarını detaylıca yazabilirsen daha fazla yardırmcı olabilirim.

Abicim devrelerin giriş ve çıkışlarını kontrol ettim. 2 çıkış 1 giriş var. Benim istediğim bas sesi değil, normal düzeyde haporlör sesi çıkması. Ama yoğunluk bas'da hep. Normal kolonda da denedim, bas'a ağırlık veriyor. Bunu tis'e nasıl dönderebilirim, onu çözemedim . Bir de adaptörü olduğu halde bas kolununu taksam bile çok verimsiz ses alıyorum. Yükseltmek için ne yapmalıyım? PC'me ses yükseltmek için program mi indirip kuralım yoksa devrelere ilave bir şey mi gerekli?

Şunları bilmeliyiz.
Öncelikle kullanılan devre güçlü bir devre değil. Trafoya bakılırsa alınabilecek en yüksek güç 1Watt civarı olacaktır.2 adet çıkış alabilmen de pek mümkün gibi görünmüyor çünki çıkış kuplaj kondansatörü sadece 1 adet. Eğer entegre çift çıkışlı ve köprü sistemli ise bunun için adını soyadını (numarasını) bilmeli ve araştırmalıyız. Sadece bass se alman konusu ise devrenin bu amaçla tasarlanmış olmasıdır. Bunun için devrede kullanılan filter kondansatörlerini tespit etmeli ve bunları devreden sökmeliyiz.
Bu anlattıklarım doğrultusunda öncelikle devrede kullanılan entegrenin numarasını (TDAXXX, TBAXXX, LMXXX gibi) öğrenmeliyiz. Alüminyum soğutucu üzerinden bakarak entegrenin üzerinde yazılan değerleri aynen yazmalısın.

Abi benim 2 çıkış dediğim sisteme bağlamak için 4 adet kablo var. Onu sormak istemedin herhalde sen. Entegre nosunu kısa yazdım. Görünen sadece oydu. Diğerleri sogurucunun altında kalmış, tam göremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun değil, entegrenin şemasını buldum. Bu bağlantıya göre incele ve çıkışlarını ve girişlerini kontrol et. Genellikle giriş kısmanda yeşil kondansatörlerle tiz sesler şaselenmiştir. O kondansatörleri bulup devreden sökmemiz gereklidir.

Devreyi iyice incele ve takip et. Hoparlör çıkışlarını ve girişleri göreceksin. Girişlerde şaseye bağlanmış kondansatörler varsa bunları havya ile sökmelisin. Her söktüğün kondansatörden sonra sesi kontrol etmelisin.

Entegrenin 1 nolu ucu şekilde gösterilmiştir. Takip ederek bağlantılarını kontrol et.

Evet daha önce tahmin ettiğim gibi senin sistem tek hoparlör için dizayn edilmiş. Resmi dikkatle incelersen 2 adet 1000 mikro farad kondansatör daha koymalı ve hoparlör çıkışlarını 2 ye çıkartmalısın. Ayrıca giriş için yapılması gerekenleri daha sonra anlatacağım.

Şimdilik dediklerimi uygula ve her hoparlörden bas ses alacak şekilde devreyi çalıştır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı