Veterinerlik okumak mantıklı mı?

mrdeniz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, şu an 10. sınıfa gidiyorum ve sayısal seçtim. Sizce veterinerlik okusam işsiz kalır mıyım ve maaşları nasıldır?

Merhaba, şu an 10. sınıfa gidiyorum ve sayısal seçtim. Sizce veterinerlik okusam işsiz kalır mıyım ve maaşları nasıldır?

Veteriner hekimler hiçbir zaman işsiz kalmazlar. Ama meslek gerçekten çok zor. Kamuda veteriner hekim olanlar kamunun ağır işçisi gibi ahırdan ahıra koşup bakanlığın aşılama programını bitirmek için sığırlara aşı ve küpe çalışması yapmaktalar. Ahırlar hayvan pisliğinin bol olduğu ağır kokuların bol olduğu yerler. Sen ahıra girdiğinde hayvana aşı yapacaksın ve o hayvan kimseyi yanına yaklaştırmıyor. Büyük bir cesaret ve atiklikle hayvandan tekme ve boynuz darbesi yemeden iğneyi batıracaksın. Bunları göze alıyorsan 25 yıl ben köy köy ahır ahır dolaşıp bu koku ve bu riskle yaşarım ve bir ziraat mühendisi ile aynı maaşa çalışırım dersen tercih et. Kamu dışında büyükbaş hayvan kliniği çalıştırırım dersen onda da ahırda doğum yaptırmayı göze alacaksın. Yok eğer kedi köpek kliniği açarım dersen sermayen de varsa lüks bir semtteysen olabilir.

Benim çocukken olmak istediğim meslek. Şu an ikinci sınıf veterinerlik okuyan kişi kadar bilgim ve merakım var ama sayısalım iyi olmadığı için hukuk bölümü denk geldi. Geliri iyi ama bu işler para için yapılmaz.

Okuyan arkadaşlarım var ben de birkaç veterinerlik serpiştirmiştim tercihlerime ama gelmemişti. İş olanağı yüksek diğer bölümlere göre. Çalışabileceğin çok alanı var. Sonuçta bir tıp dalı. Yani evet Türkiye'de veterinerlik okumak mantıklı.

Geri
Yukarı