VGA İçin Aktif Dönüştürücü Tavsiyesi

fullmetal

Kilopat
Makaleler
1
İçinde kendimin de bulunduğu birçok forum kullanıcısının sorunlarından bir tanesi Aktif Dönüştürücüler. Bunlardan en çok arananı ise Display Port / HDMI / DVI'dan VGA'ya görüntü dönüştürücüleri. Bunun sebebi ise benim gibi bazı arkadaşların donanıma ayıracağı bütçenin sadece ekran kartı ya da sadece monitöre yetmesi :) Yani ya yeni bir monitör ya da yeni bir ekran kartı alabiliyoruz. Tabii bu ikilemde kalan çoğu kişi ekran kartına yatırım yapmayı seçecektir.
İşte bu seçimi ekran kartından yana yapmış olan ben de, çoğu başlık altında kullanıcılardan cevabını alamadığım "Acaba aktif dönüştürücüler gerçekten işe yarıyor mu?" sorusunu bizzat kendim yanıtlıyorum. Şu anda aktif dönüştürücü kullanılarak bağladığım mönitörümden yazıyorum bu cevabı.
Arkadaşlar lütfen şunu dikkate alın: ben sadece Display Port'tan VGA'ya dönüştücü kullandım. Yani HDMI ya da DVI için bir fikrim yok. Büyük ihtimalle onlar da çalışacaktır ama bu sadece bir varsayım. Artı sadece söylediğim markanın ürününü kullandım. Hama ve S-Link gibi markaların ürünlerini de gördüm ama onlar hakkında bir şey söyleyemem.
Sonuçtan biraz bahsedeyim. Ekran kartım MSI GTX 1060 Gaming X 6G. Monitörüm ise eski, VGA girişli sıradan bir ürün. Dönüştürücünün masaüstü için sağladığı görüntü fena değil. Sanki biraz bulanık gibi ama inanın yeterli. Oyun konusunda ise sadece GTA V için denedim. Ve oyun içinde hiçbir görüntü aksaması, kırılma, donma, takılma vs. yaşamadım. Masaüstü görüntüsünden daha iyi bile diyebilirim. Başka herhangi bir oyunda da sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Kullanacak arkadaşlar gönül rahatlığıyla alabilirler. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bende sizin gibi ekran kartına para ayırabilenlerdenim malum maddiyattan dolayı. Ekran kartım MSİ Gaming x rx480 modelini aldım. dvi to vga çeviricisi satın aldım şu 5-10 tl ye satılanlardan. fakat görüntü alamadım. sonra gidip hdmi to vga çeviricisi aldım çin malı birşey görüntü alıyorum. Tek sorunum şu çözünürlük ayarlarını 1366x768 den ne altına indirebiliyorum ne de 1920x1080 ne çekebiliyorum. Sizde de aynı sorun var mı? monitörden olduğunu düşünmüyorum çünkü arkadaşlarımda da 1366x768p destekleyen monitörler var ama onlar 1920x1080 p çözünürlük alabiliyorlar.

Dosya Ekleri

• DVI-VGA.jpg
    DVI-VGA.jpg
    11,7 KB · Görüntüleme: 699
Çözünürlük konusunda bende şöyle bir şey oldu. VGA giriş kullanırken en yüksek çözünürlük olarak 1440*900 kullanabiliyordum eski kartımla. Gtx 1060 ve dönüştürücüyle kullanıyorum ve şimdi kullanılabileceğim en yüksek çözünürlük 2880*1800 oldu. Yani iki katına çıktı :) Fakat ben 1440*900 'de kullanmaya devam ediyorum. Fazla uğraşmadım açıkçası. 1440*900 dışında daha düşük çözünürlük ayarları hala açık ama.

Bu arada ilk entryde masaüstü kullanımda bir bulanıklıktan bahsetmiştim. Sorun mönitör ayarlarındanmış arkadaşlar, hallettim. Çok net görüntü.

Çözünürlük konusunda bende şöyle bir şey oldu. VGA giriş kullanırken en yüksek çözünürlük olarak 1440*900 kullanabiliyordum eski kartımla. Gtx 1060 ve dönüştürücüyle kullanıyorum ve şimdi kullanılabileceğim en yüksek çözünürlük 2880*1800 oldu. Yani iki katına çıktı :) Fakat ben 1440*900 'de kullanmaya devam ediyorum. Fazla uğraşmadım açıkçası. 1440*900 dışında daha düşük çözünürlük ayarları hala açık ama.

Bu arada ilk entryde masaüstü kullanımda bir bulanıklıktan bahsetmiştim. Sorun mönitör ayarlarındanmış arkadaşlar, hallettim. Çok net görüntü.

bende kısmet olursa amazondan Asus GTX 1060 3GB Dual modelini alacağım şimdi technopat ın 1060 inceleme videosunda duydum bi hayar kırıklığına uğradım bu konuyu görünce tekrar mutlu oldum bu dönüştürücüyü hangi siteden aldın link atabilirmisin özelden ?

bende kısmet olursa amazondan Asus GTX 1060 3GB Dual modelini alacağım şimdi technopat ın 1060 inceleme videosunda duydum bi hayar kırıklığına uğradım bu konuyu görünce tekrar mutlu oldum bu dönüştürücüyü hangi siteden aldın link atabilirmisin özelden ?

Ürünün satıcısının kendi sitesine bakarsan satış yaptığı aracı firmaları görebilirsin. Ben Hepsiburada' dan aldım. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı ;)

@fullmetal Video çekmen mümkün mü ? Oyunda ve Masaüstün de netliği vs göstermek adına birde tearing ve ghosting testleri vs yapabilirsen iyi olur teşşekkürler :)

Video işini hiç denemedim. Program önerirsen deneyebilirim. Tearing ve ghosting de yabancı olduğum konular. Aynı şekilde nasıl yapacağım konusunda bir şeyler söylersen yardımcı olmaya çalışırım [emoji6]

Video işini hiç denemedim. Program önerirsen deneyebilirim. Tearing ve ghosting de yabancı olduğum konular. Aynı şekilde nasıl yapacağım konusunda bir şeyler söylersen yardımcı olmaya çalışırım [emoji6]

Youtube'a Ghosting Test yazarak yada Tearing Test yazarak böyle videoları bulabilirsin. Bunlar monitörde oyun oynarken yada masaüstün de gezerken yaşanan görüntü sorunlarını ortaya çıkarıyor monitöre dair. Her aramada ilk 3 videoyu yapabilirsin. Oyunda da vsync yani dikey eşitlemeyi kapatırsan eğer bu yırtılmaları eğer varsa yüksek fps'te gözlemlersin.

ghosting test - YouTube

tearing test - YouTube

Video almak için netten bandicam indirebilirsin kullanımı kolaydır. Almasan sadece Testleri yapıp sonuçları söylesen de olur gerçi :p

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı