VGA vs HDMI?

Ümit KUMAŞ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben bir sistem topladım. Bu sisteme VGA girişli bir monitör mü veya HDMI girişli bir monitör mü tercih etmeliyim? Görüntüde veya performansta nasıl bir fark olur?

Bende VGA ve HDMI arasındaki fark çok yoktur diye düşünüyordum ama gerçekten araştırmalarım sonucunda büyük fark yarattığını fark ettim. HDMI çok daha kaliteli. HDMI tercih et :)

Vga hdmi kıyaslamasını şöyle yapalım. Bunlar biliyorsunuz sonuçta aktarıcılar-taşıyıcılar. Kabaca tarif etmek gerekirse vga saniyede 10 data taşıyor dvi 20 hdmi 30 diyelim. Siz sistemi yukarı taşıdıkça saniyede taşıyacağınız yükde artıyor. İşin Türkçesi vga artık bu iyi sistemlere yetmiyor. Dvi (bu arada analogdu-dijitaldi bunlara hiiç girmiyorum) minimum ihtiyacımız. Hdmi işte bu yerde birde ekstra ses taşıyarak kendini gösteriyor. Hdmi bile artık az geliyor desek yalan olmaz artık Displayport gibi daha hızlı çözümlemelere bakıyoruz.

Bu kadar bilgiden sonra bu saatten sonra vga sadece ve sadece NOSTALJİK bir video çıkışı olarak orada durmalı.

Tabii ki de HDMI daha iyidir. Kullandıktan sonra anlarsın (y)
eyvallah kardeşim

Vga hdmi kıyaslamasını şöyle yapalım. Bunlar biliyorsunuz sonuçta aktarıcılar-taşıyıcılar. Kabaca tarif etmek gerekirse vga saniyede 10 data taşıyor dvi 20 hdmi 30 diyelim. Siz sistemi yukarı taşıdıkça saniyede taşıyacağınız yükde artıyor. İşin Türkçesi vga artık bu iyi sistemlere yetmiyor. Dvi (bu arada analogdu-dijitaldi bunlara hiiç girmiyorum) minimum ihtiyacımız. Hdmi işte bu yerde birde ekstra ses taşıyarak kendini gösteriyor. Hdmi bile artık az geliyor desek yalan olmaz artık Displayport gibi daha hızlı çözümlemelere bakıyoruz.

Bu kadar bilgiden sonra bu saatten sonra vga sadece ve sadece NOSTALJİK bir video çıkışı olarak orada durmalı.
sağolasın kardeşim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı