"VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR" hatasından sonra ekran kartı görünmüyor

TheSpectatoR

Centipat
Daha fazla  
RAM
16GB
Ekran kartı
NVIDIA Geforce RTX 3060
İşlemci
Intel Core i7 11800H
Yeni aldığım bilgisayarımla Apex Legends girmek istedim. İki el oynadıktan sonra oyun bir anda çöktü ve hata verdi (o anda verdiği hatayı hatırlamıyorum maalesef). Sonrasında oyuna hiç giremedim ve bilgisayarı yeniden başlatmak istedim. Yeniden başlatmaya tıklayınca da mavi ekran verdi ve hata kodu olarak VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR yazdı. Bilgisayarım tekrar açılınca da ekran kartım hiçbir şekilde algılanmıyordu. Aygıt yöneticisinde de DxDiag kısmında da gözükmüyor şu an ekran kartım. Scannow komutunu uyguladım, DDU ile sürücüyü kaldırdım. Şimdi de ekran kartı sürücüsünü yükleyemiyorum çünkü uygun aygıt bulunamadı diyor. Sürücülerim günceldi bu hata yaşanmadan önce, ne yapabilirim?

Aynısını defalarca kez yaşadım kendi laptopumda. Çözümü kısacası yok. Grafik ayarlarını düşürün. Kartın fazla ısınmasından dolayı hata veriyor. Defalarca kez kapatıp açtıktan sonra aygıt yöneticisinde gözüküyor. Gizli aygıtları göster dedikten sonra tabii ki. Microsoft temel grafik bağdaştırıcısı şeklinde. Sonrasında güncelleyebilirsiniz ekran kartını. Dediğim gibi eğer soğutma sistemi yetersiz kalıyor ve çok ısınıyorsa yapıyor bunu. Sistem geri yükleme de yapabilirsiniz. Onun dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. DDU ile kaldırıp yüklemek bazen işe yarıyor bazen yaramıyor çok garip bir hata. Bilgisayarı kapat deyip sonra tuşundan çalıştırın. Yeniden başlat yapmayın. 3-4 defa yaptıktan sonra gelecektir.

Peki bu durumun ekran kartına bir zararı var mı? Dediğiniz gibi yapınca gerçekten gizli aygıtlarda gözüktü ekran kartım ve sürücüyü yüklemeyi başardım. Alalı bir ay olmuyor ve uzun süre kullanmayı planlıyorum bu laptopu:') Sanırım soğutucu vs almalıyım. Altını havalandırıyordum ama yetersiz sanırım.

Peki bu durumun ekran kartına bir zararı var mı? Dediğiniz gibi yapınca gerçekten gizli aygıtlarda gözüktü ekran kartım ve sürücüyü yüklemeyi başardım. Alalı bir ay olmuyor ve uzun süre kullanmayı planlıyorum bu laptopu:') Sanırım soğutucu vs almalıyım. Altını havalandırıyordum ama yetersiz sanırım.
Yani ben 20-25 kere yaşamışımdır. Kaç defa sinir krizi geçirdiğimi inanın hatırlamıyorum. Casper aldığım güne lanetler falan da cabası tabi. Soğutucu alırsanız sizin için iyi olur en azından soğutucu çalışmazken bile altı açıkta olacağı için hava sirkülasyonu sağlanır. Benim başıma kartla alakalı herhangi bir sıkıntı gelmedi şu zamana kadar. Zararı olur mu emin değilim ama şimdilik bir şey yok. Ne kadar 3060 olsa bile laptopta olunca aşırı ısınma maalesef karttan tam verim alamamayı sağlıyor. Uzun süre kullanırsınız sıkıntı olmaz ama iyi bakmanız lazım. Grafikleri bir tık düşürerek oynayın ki özellikle ekran kartına aşırı yüklenen oyunlarda. Bilgisayarınız hangi marka bilemiyorum ama hava konusunda sıkıntısı olduğu aşikar. Termal macun yenileyebilir kaliteli termal macun (Zalman, CoolerMaster) sürebilir ya da sürdürtebilirsiniz. Başka da yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.

Benim de Casper maalesef. İyi grafiklerde oyun görmek isterken yine grafikleri kısmak zorunda kalmak koymadı desem yalan olur. İade etsem bile eş değer güçte bir laptop maalesef alamam şu anda (Masaüstü alacak bir yerim yok). O zaman soğutucu alıp düzenli olarak termal macun yenileyeceğim. Teşekkürler.

Benim de Casper maalesef. İyi grafiklerde oyun görmek isterken yine grafikleri kısmak zorunda kalmak koymadı desem yalan olur. İade etsem bile eş değer güçte bir laptop maalesef alamam şu anda (Masaüstü alacak bir yerim yok). O zaman soğutucu alıp düzenli olarak termal macun yenileyeceğim. Teşekkürler.
Aynen öyle, elden başka bir şey gelmiyor maalesef. Kolay gelsin. ☺️

Geri
Yukarı