Videodan yüksek çözünürlükte fotoğraf elde etmek

glickman

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Uyguladığım bazı operasyonların çeşitli aşamalarını, yüksek kalitede olacak şekilde fotoğraflamak istiyorum.

Fakat her zaman işlem esnasında düzgün foto alabilecek kişileri etrafımda bulamıyorum- ki kendim de işi yarıda bırakıp almaya çalışamam.

Bu nedenle 4K çözünürlükte video kayıtları alıp, elde ettiğim 4K videoların bazı anlarının yüksek kalitedeki fotoğraflarını elde etmek istiyorum. Ki bazı fotoğrafları yayınlamak için kullanacağımdan (kitap, makale vb.) ne kadar yüksek çözünürlükte olurlar ise o kadar iyi olur.

Elimdeki cihaz Canon Legria GX10. İşleme başlamadan önce, kamerayı istediğim açıda olacak şekilde sabitleyip kayda başlıyorum. Görüntüyü mümkün olduğu kadar yakından almaya çalışıyorum. Video almakla alakalı bir sorunumun olmadığını düşünüyorum.

Bu bağlamda önerilerinizi bekliyorum. Örneğin:

1. Video alırken önereceğiniz cihaz ayarları bağlamında püf noktaları var mıdır (Örneğin: shutter speed gibi)

2. Videodan fotoğraf alırken premiere pro yeterli olur mu? Program kısmında foto çözünürlüğünü yükseltmek için önerileriniz var mıdır?

3. En önemli sorularımdan biri olarak; bu işlemleri yaparken ekran kartımın ve/veya monitörümün çözünürlüğünün bir önemi var mıdır?

Saygılarımla.

Video içerisinden alınan hiçbir kare, bizzat çekilen fotogaf kadar kaliteli olamıyor. Video içinden bir kareyi çekiyorsun boyut 3MB. Aynı sahnenin fotorafını çektiğinde jpeg formatında boyut oluyor 10MB.
Bu işlem işini görmez mi? Tabiki görür. Eğer video çekerken sahneniz hareketsizse video içinden aldığınız kare heleki 4K ise gayet işinizi görecektir. Çok fazla sorun etmeyin video içerisinden premiere ile kare alabilirsiniz. Hatta premiere bile gerek yok. Mpc-Hc ile bile kare alabilirsiniz.

Video içerisinden alınan hiçbir kare, bizzat çekilen fotogaf kadar kaliteli olamıyor. Video içinden bir kareyi çekiyorsun boyut 3MB. Aynı sahnenin fotorafını çektiğinde jpeg formatında boyut oluyor 10MB.
Bu işlem işini görmez mi? Tabiki görür. Eğer video çekerken sahneniz hareketsizse video içinden aldığınız kare heleki 4K ise gayet işinizi görecektir. Çok fazla sorun etmeyin video içerisinden premiere ile kare alabilirsiniz. Hatta premiere bile gerek yok. Mpc-Hc ile bile kare alabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu fotoğraf elde etme işlemini gerçekleştirirken, ekran kartı ve/veya monitörün herhangi bir önemi var mıdır?

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu fotoğraf elde etme işlemini gerçekleştirirken, ekran kartı ve/veya monitörün herhangi bir önemi var mıdır?

Önemi yok. Sadece Görüntü almadan önce en yüksek kalitede görüntüde izleyin. Bazı uygulamalar görüntü kalitesini ayarlamanıza izin veriyor. Yumuşatma keskinleştirme gibi gibi.

Video içerisinden alınan hiçbir kare, bizzat çekilen fotogaf kadar kaliteli olamıyor. Video içinden bir kareyi çekiyorsun boyut 3MB. Aynı sahnenin fotoğrafını çektiğinde JPEG formatında boyut oluyor 10 MB.
Bu işlem işini görmez mi? Tabii ki görür. Eğer video çekerken sahneniz hareketsizse video içinden aldığınız kare heleki 4K ise gayet işinizi görecektir. Çok fazla sorun etmeyin video içerisinden Premiere ile kare alabilirsiniz. Hatta Premiere bile gerek yok. Mpc-Hc ile bile kare alabilirsiniz.

Şimdi videodan görüntü alma işim vardı, dediginiz gibi MPC(Media Player Classic, ya da daha bilinen adıyla k Lite codec) ile alınabiliyor. Bilgilendirme için teşekkürler.

Geri
Yukarı