Videoların boyutunu kalite azaltmadan program ile düşürmek

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Videolar için sıkıştırma yöntemi: Bilindik bir sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırmak istiyorum. Kare kare değişen pikseller ile sıkıştırma.
Bunun için ücretsiz PC için bir program söyleyebilir misiniz?
Online hizmetler kullanmak istemiyorum hem internetim yavaş hem videoların boyutu yüksek.

İlk yöntemden hariç bir yöntem var mı? RAR haline getirmek bir işe yarar mı? Hiç dosyalarımı WinRAR 'lamadım. Ne kadar alan kazandırabilir.(Rar hakkında bilgi verip ikinci bir yöntemde söyleyebilirsiniz.)
Videolar için sıkıştırma yöntemi: Bilindik bir sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırmak istiyorum. Kare kare değişen pikseller ile sıkıştırma.
Online hizmetler kullanmak istemiyorum hem internetim yavaş hem videoların boyutu yüksek.

İlk yöntemden hariç bir yöntem var mı? RAR haline getirmek bir işe yarar mı? Hiç dosyalarımı WinRAR 'lamadım. Ne kadar alan kazandırabilir.(Rar hakkında bilgi verip ikinci bir yöntemde söyleyebilirsiniz.)
H.265-HEVC yöntemi ile sıkıştırmak istiyorum. Edit için kullanmayacağım.
Ama edt içinde videolar var. Onun içinde h.264-AVC söylemeniz güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:

H.265-HEVC yöntemi ile sıkıştırmak istiyorum. Edit için kullanmayacağım.
Ama edt içinde videolar var. Onun içinde h.264-AVC söylemeniz güzel olur.
After Effects için ise Media Endocer var.

Onu bende kullanmaya başladım ama ayarlarını öğrenebileceğim bir yer biliyor musun?

h.265 diye seçeneği var mı?

Var, GPU hızlandırmalı olarak da kullanabiliyorsun. Dikey video çekeceksen boyutlar kısmından maksimum çözünürlüğe dikkat et FHD videon 1080x1080 olmasın. Kalite olarak değişken bitrate tercih ediyorum, oyun içi görselden çok olayın önemli olduğu videolarda H265 30RF kullanıyorum. Çok az kayıp olsun diyorsan 24-22RF deneyebilirsin. Yardım lazım olursa yazabilirsin bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Var, GPU hızlandırmalı olarak da kullanabiliyorsun. Dikey video çekeceksen boyutlar kısmından maksimum çözünürlüğe dikkat et FHD videon 1080x1080 olmasın. Kalite olarak değişken bitrate tercih ediyorum, oyun içi görselden çok olayın önemli olduğu videolarda H265 30RF kullanıyorum. Çok az kayıp olsun diyorsan 24-22RF deneyebilirsin. Yardım lazım olursa yazabilirsin bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.
1 filmler
2 oyun kayıtları
3 gerçek hayat kamera videosu=anı falan.
4 youtube dan indirilen videolar.
bunlar için ayrı ayr RF vs. ayarları söyleyebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

1 filmler
2 oyun kayıtları
3 gerçek hayat kamera videosu=anı falan.
4 youtube dan indirilen videolar.
bunlar için ayrı ayr RF vs. ayarları söyleyebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

Hocam 22-30 arasında birkaç deneme yapıp kendin karar vermen daha iyi olur tabi. Yukarı sağda chapters yazan bölümden belirli bir zaman aralığı seçebilirsiniz. 30'ar saniyelik videolar ile deneme yapabilirsiniz. RF değeri azaldıkça kalite artar.

Kaliteden çok ödün vermek istemiyorsan 20RF civarları, kamera videolarını bunun ile almanı tavsiye ederim anıyı koruyalım;
Oyun kayıtlarında ben 30RF kullanıyorum ancak anı kalması açısından, keskinliği biraz bozuyor, 25'e kadar çıkabiliyorum;
Filmlerin kalitesi sabit olmuyor, telefondan izliyorsan 40'a kadar çıkabilirsin.
Youtube'dan ders videosu gibi sabit bir video indirdiysen onu sabit bitrate kodlamanı tavsiye ederim. 1000-5000 aralığına kadar düşüp yerden ciddi tasarruf edersin.

Bu kısma dikkat et. Aşağıdaki elastiklik değerinin 16 olması dikey çözünürlüğü 1072 yapıyor, o değeri 2-4-8 olarak ayarlayabilirsin kullanımda bir sorun yaşamadım. Uyumluluk sorunu yaşamadıkça 2'de olması tavsiye ediliyor.

1638725875532.png

Videolarda H265 kullanman ciddi avantajlı olacaktır. Kalite ön ayarını düşürdükçe H264'te piksel gruplaşması çok göze batarken H265'te öyle bir sorun yok. Oyun videolarını H265 kaydetmeni tavsiye ederim. Aradaki farkı gösteren iki video atıyorum FHD'ye kadar işlendikten sonra karşılaştırmanı tavsiye ederim. Bahsettiğim pikselleşmeyi gökyüzünde rahatça görebilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada H265 olanında video işlenirken pikselleşme oluşmuş, orijinalinden ekran görüntüsü atayım.

H264

1638726722734.png

H265

1638726743695.png

Geri
Yukarı