Vietkonglular Vietnam Savaşı'nı nasıl kazandı?

elementaly

Hectopat
Gençler aklıma bir soru takıldı baktım internete videolar izledim cevabı bulamadım.
Vietnam savaşını Amerika nasıl kaybetti?
Vietkonglular savaşı nasıl kazandı?

1618768861899.png

Bakıldığında istatistik olarak Amerika daha üstün uçak, bomba ve asker sayısına (veya gücüne) göre.
Bir de eğer savaşı Amerika kazansaydı ne olurdu?

Uluslararası toplum ABD'yi, Vietnam'dan ayrılmaya zorlamaya başlamıştı. O zamanlar hippilerin parlak dönemine denk geliyor bir de. Barış protestoları başlamıştı yani. Ayrıca ABD çok fazla kayıp vermişti. Askerlerin psikolojileri işkence ve tuzaklardan yerle bir olmuştu. O gerilimi yaşamayı istemezdim.

Çünkü oranın yerlileriydi. Her yere tuzak kurdular. Bir sürü tüneller açtılar. Oraya hakimdiler. Ayrıca Sovyetler zamanında silah desteği sağlamıştı diye biliyorum. Yani oraya hakimdiler ve gözlerini hırs bürümüştü.

1) Vietkonglar kendi vatanlarında nerede saklanılacaklarını ve nerede daha üstün strateji yapılacağını biliyorlardı.

2) Tünel açtılar, ağaçlarda saklandılar bu da avantaj sağladı onlara.

Gençler aklıma bir soru takıldı baktım internete videolar izledim cevabı bulamadım.
Vietnam savaşını Amerika nasıl kaybetti?
Vietkonglular savaşı nasıl kazandı?

Eki Görüntüle 980610

Bakıldığında istatistik olarak Amerika daha üstün uçak, bomba ve asker sayısına (veya gücüne) göre.
Bir de eğer savaşı Amerika kazansaydı ne olurdu?

Tüneller ve iyi saklanmaları. Düşünsenize koca ormanı yaksanızda adamlar ortada yok.

Mekanın sahibi oldukları için araziye hakimdiler. Ayrıca Amerika'nın kullandığı M16 piyade tüfekleri sulu, çamurlu, nemli araziye uygun değildi. Çok sık tutukluluk vb. sorunlar çıkarıyordu ve tamiri çok zordu. Ama Vietkong'un kullandığı silah olan AK-47, neredeyse her araziye uyumluydu ve mermisi daha büyüktü ve güçlüydü. Ağaçları delip geçebiliyordu. M16 ise ağaçlara saplanıp kalıyordu. Bu sebepten ötürü Amerikalı askerler dezavantajlıydı. Yerden AK-47 silahlarını alıyorlardı.
Vietnam ABD'nin yarasıdır en ağır yenilgisidir ve hala yendiğini iddia eder.

Uluslararası toplum ABD'yi, Vietnam'dan ayrılmaya zorlamaya başlamıştı. O zamanlar hippilerin parlak dönemine denk geliyor bir de. Barış protestoları başlamıştı yani. Ayrıca ABD çok fazla kayıp vermişti. Askerlerin psikolojileri işkence ve tuzaklardan yerle bir olmuştu. O gerilimi yaşamayı istemezdim.

Bunu düşünmemiştim farklı bir bakış açısı sunduğun için teşekkür ederim."o gerilimi yaşamayı istemezdim."rising storm 2 Vietnam oynuyorum uzağa bomba düşse bile deprem oluyormuş gibi sarsılıyor gerçekte nasıldır diye düşününce ürperiyorum.

Çünkü oranın yerlileriydi. Her yere tuzak kurdular. Bir sürü tüneller açtılar. Oraya hakimdiler. Ayrıca sovyetler zamanında silah desteği sağlamıştı diye biliyorum. Yani oraya hakimdiler ve gözlerini hırs bürümüştü.

Gerçekten taktikleri çok iyiydi muhtemelen dediğin gibi oranın yerli olmalarından kaynaklı.
Fakat bir şeyin cevabını alamadım savaşı Amerikalı'lar kazansaydı ne olurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı