Viewsonic VX2458-C-MHD Monitörde Her şey Bulanık Görünüyor

Az önce kendim konu oluşturdum, oraya yazdığımı buraya da atayım.

Forumda soranlar, net ve canlı görüntü alamıyorum diyenlere yardımcı olabilmek için bu konuyu oluşturdum. Yardımcı olmayı umuyorum. Monitörün renk ayarlarını olabildiğince canlı, net ve akıcı yapmak için aşağıdaki yolları uyguladım. Siz dilerseniz değiştirebilirsiniz.
Öncelikle NVIDIA denetim masası ayarlarından başlayalım.
  1. "Masaüstü renk ayarlarını ayarla" kısmında digital Vibrance'ı %50'den %85'e çıkardım. Siz istediğiniz değere çıkabilirsiniz, alışmak zaman alabilir ama alışınca daha iyi oluyor.
  2. 'Çözünürlük değiştir' kısmında biraz aşağıya inip aşağıdaki ayarları uygula yazısının altında >varsayılan renk ayarlarını kullan ve >NVIDIA renk ayarlarını kullan var. NVIDIA olanı seçin. Açılan yeni ayarlarda çıkış dinamik aralığı'nı tam seçin. NVIDIA denetim masasındaki ayarlar bu kadar.
Monitörün ayarlarına gelelim. Ben 1ms modundan feragat edip FreeSync'li kullanıyorum. FreeSync açıkken eğer oyun ayarlarında varsa FPS'i 141'e, ayarlarda yoksa RivaTuner (rtss) üzerinden oyuna özel ayarlarla 141'e sabitliyorum. Böylece G-SYNC açık olsa da yüksek FPS'lerde oluşan kırılmaların ve input lagin önüne geçiyorum. Teorik olarak rtss ufak bir input lag yapsa da hissetmiyorum. Oyunlarda akıcılığı maksimum düzeyine çıkarıyorum.

Monitör ayarlarında:
>>görünüm modu > oyun > özel > düşük giriş gecikmesi > açık.
> Siyah dengeleme > % 20.
> Gelişmiş DCR > % 0 (karanlıktan aydınlığa geçince renkler bozulabiliyor, o yüzden kapattım.
>Renk ayarı > Kontrast/Parlaklık > kontrast > % 77.
> Parlaklık > % 80.
> 6-axis color değiştirmedim.
>> renk sıcaklığı > kullanıcı rengi > kırmızı % 50 yeşil % 50 mavi % 50 (isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
> Renk düzlem > otomatik.
> Renk aralığı > tam aralık.
> Gamma > 2.6 (ortama göre değiştirebilirsiniz.)

>>manuel görüntü ayarı > netlik > %50.
>Mavi ışık filtresi > kapalı (göz rahatsızlığınız varsa veya önlemek istiyorsanız istediğiniz kadar açın. Bunu açınca renk sıcaklığını kendiniz ayarlayamayacaksınız.)
>En/Boy oranı > tam ekran.
>Aşırı tarama > kapalı. (Açınca görüntü monitörden taşıyor.)

>>ayar menüsü (çok ayar var, sadece değiştirilmesi gerekenleri söyleyeceğim.
> AMD FreeSync > açık.
> 1ms mode > kapalı (FreeSync ile aynı anda olmuyor, FreeSync daha yararlı.)
> Ekonomik modu > standart.

Ayarlar bu kadar, elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. En az DisplayPort 1.2 ile bağlamayı ihmal etmeyin. 144Hz'de çalıştırın. Renkler de 144Hz'de değişiyor, daha iyi oluyor nedense. Bu ayarlarla gerçekten canlı ve doğal renkler alıyorum. NVIDIA veya AMD ekran kartınız varsa mutlaka Display Port bağlayıp FreeSync açın. FreeSync açma rehberi Technopat'ın YouTube sayfasında var.

Selamlar aynı monitöre sahibim yanıt verme özelliği ultrayamı seçilmeli yoksa düşük giriş geçikmesimi daha önemli FPS oyunları için beraber kullanılmıyor özellikler bildiğiniz gibi.

Selamlar aynı monitöre sahibim yanıt verme özelliği ultrayamı seçilmeli yoksa düşük giriş geçikmesimi daha önemli FPS oyunları için beraber kullanılmıyor özellikler bildiğiniz gibi.

Merhaba, 1 ms modunu kapatıp düşük giriş gecikmesini açmayı ve bunun yanında AMD Freesync / Nvidia uyumlu G-sync kullanmayı daha verimli buluyorum.
G-sync, çoğu oyunda avantaj sağlarken ekranın Hertz değerini, anlık FPS değerine eşitleyerek akıcılığı ve göz zevkini de ciddi seviyede arttırıyor.

Merhaba, 1 ms modunu kapatıp düşük giriş gecikmesini açmayı ve bunun yanında AMD FreeSync / NVIDIA uyumlu G-Sync kullanmayı daha verimli buluyorum.
G-Sync, çoğu oyunda avantaj sağlarken ekranın Hertz değerini, anlık FPS değerine eşitleyerek akıcılığı ve göz zevkini de ciddi seviyede arttırıyor.

Öle yapınca da 1ms modu kapanınca 5ms olmuyor tam olarak 5 ile daha yüksek MS değerine ulaşıyor ViewSonic ile tartıştığımda öle dediler.

Geri
Yukarı