İnceleme ViewSonic VX3276 2K MHD Monitör

Merhaba Technopat Sosyal sakinleri. Bugün sizlerle ViewSonic'in VX3276 model 2K monitörünü inceleyeceğiz.

_MG_0047.jpg

Monitörü Vatan Bilgisayar'dan, mağazadan aldım. Özellikle mağazadan almak istedim zira ölü piksel çıkabiliyor. Öyle de oldu. İlk pakette ölü piksel çıktı ve başka bir paketi denedik. İkinci pakette ölü piksel çıkmadı. Monitör konusunda Vatan Bilgisayar'ı önerebilirim, 3 monitör aldım bu zamana kadar Vatan'dan ve hizmetleri güzeldi.

Dell'in Ultrasharp U serisi ya da P serisi vardı aklımda aslında. Fakat U serisini hem çok pahalı hem de benim için gereksiz buldum. Zira profesyonel bir kullanıcı değilim. P serisi ise olduğundan pahalıya satılıyor ve panel olarak o kadar da iyi değil anladığım kadarıyla. Sadece ergonomik açıdan rahat bir monitördü, fakat internet üzerinden almak istemedim. Samsung'un LS27R750QEMXUF modelini de düşündüm ama hem port ve VESA imkanının kısıtlı olması hem de VA panel beni caydırdı.

En başından oyuncu monitör almamayı aklıma koymuştum zira bu fiyat bandında görüntü kaliteleri iyi olmuyor. Technopat'ın ViewSonic'in bu modelini incelediği videoyu gördüm ve hoşuma gitti. Araştırmalarım sonucu da almaya karar verdim.

Ürünün teknik özellikleri:

Monitör Boyutu: 32”W (31,5” İzlenebilir)
Panel Teknolojisi: SuperClear® IPS TFT LCD
Çözünürlük: 2560 x 1440
Görüntü Alanı: 698.11mm (Y) x 392.68mm (D)
En Boy Oranı: 16:9
Parlaklık: 250 cd/m2 (Tip)
Kontrast Oranı: 1200 :1 (tip.)
Dinamik KontrastOranı: 80.000.000:1
İzleme Açısı: 178 derece / 178 derece (Tip)
Tepki Süresi: 4ms (Griden Griye)
Renkler: 1,07 Milyar renk (10 bit renk derinliği)
Renk Gamı: NTSC'nin %75'i (Tip)
Panel Yüzeyi: Yansıtmasız tür, Sert kaplama (3H), Pus %25
Piksel Aralığı: 0.273mm (Y) x 0.273mm (D)

2 adet 2 W hoparlör

Tüketim:
43W
Optimize: 41W
Koruma: 36W

Öne arkaya yatırma: 15 ~ -4 derece

Stand ile fiziksel boyut (mm): 712,89mm (G) x 503,87mm (Y) x 230mm (D)
Stand olmadan fiziksel boyut (mm): 712,89mm (G) x 416,4mm (Y) x 38,2mm (D)
Paket (mm): 785mm (G) x 498mm (Y) x 112mm (D)

Stand ile net ağırlık (kg): 6,2kg
Stand olmadan net ağırlık (kg): 5,6kg
Brüt (kg): 8,2kg

Ürünün kutu içeriği:

LCD Ekran
Ekran Ayağı
Ayak Kolu
Tornavida
Güç Kablosu
HDMI Kablosu
Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Ürünün bağlantı noktaları

2 adet HDMI 1.4
1 adet DisplayPort 1.2
1 adet MiniDP 1.2
3.5mm ses çıkışı

_MG_0052.jpg

24 inç ve FHD bir monitörden, 32 inç ve 2K bir monitöre geçmek gerçekten fark ediliyor. 32 inç büyük bir ekran. Masamın geniş olmasına güvenerek 32 inç aldım fakat buna rağmen büyük gelebiliyor. Bu nedenle almadan önce masanıza ve çalışma ortamınıza göre değerlendirmekte fayda var. Kutudan çıkarıp kullanmaya başlamadan önce renk, parlaklık, kontrast, keskinlik, iyah düzeltme gibi ayarları yapmak gerekiyor. Üzerinde çeşitli hazır modlar bulunsa da ben kendi ayarlarımı yapmayı tercih ettim. Ben %70 kontrast ve %65 parlaklıkta kullanıyorum. Parlaklığı bilerek kıstım zira hem büyük hem de parlak bir ekran. Son ayarlarda kullanmak gözlerinizi mahvedecektir.

Monitörün piksel yoğunluğu ve keskinliği gayet iyi. Almadan önce 2K panel 32 inç için az mı olur diye düşünmüştüm fakat gayet yeterli. Pikselller sayılmıyor. Tabii ki belirli bir mesafeden bakmak gerekiyor. Sadece pikseller için de değil, ekranın tamamını görebilmek için de. Monitörde FRC ile 10 Bit destekli panel kullanılıyor. Renkler güzel ve doğru gibi geldi. Fakat kalibre bir panel değil. Dolayısıyla profesyonel kullanımda ne gibi sonuçlar verir, bilemiyorum.

Monitörün hareket alanı kısıtlı. Aşağı ve yukarı hareket açıları az. Fakat 24 inç ekran kadar da gerek olmuyor. Ayrıca ağır bir monitör, ince olmasına rağmen ağır olması şaşırttı beni.

_MG_0078.jpg

Genel olarak modern ve şık tasarım hatlarına sahip. Logolar göze batmıyor. Çerçeve kalınlığı ciddi anlamda ince. Ayrıca monitör standı sağlam ve fazla esnemiyor. Üçgen ayak ekolü bu monitörde de kullanılmış. 100 cm VESA desteği bulunuyor. Bu sayede ergonomiyi arttırmak mümkün. Monitörün giriş çıkışları gayet yeterli. Konsol, masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar üçlüsü monitöre bağlanıp rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca monitör üzerinde hoparlör de bulunuyor. İdare eder diyebilirim kalite olarak. Konsolla ya da HTPC olarak kullanacaklar için faydalı olabilir.

Monitörü FPS bir oyunla denemedim. Fakat 4 ms ve 75 Hz bir panele sahip. Forza Horizon 4, ETS 2, Rise of Tomb Raider gibi oyunlarda denedim. Grafiklerin iyi olduğu oyunlarda 2K ekran cidden kendini fark ettiriyor. FH 4'ü 2K olarak oynamanın keyfi bir başka.

_MG_0060.jpg

_MG_0064.jpg

_MG_0065.jpg

_MG_0071.jpg

_MG_0073.jpg

_MG_0101.jpg

Işık sızması. Şahsen fotoğrafta daha kötü gözüküyor ama tolere edilebilir seviyede. CF390 monitörüme göre daha az.

20200620_211304.jpg

Monitörün tuş konumunu beğenmedim. Açıp kapatmak rahat fakat menüde işlem yapmak zor. Fakat OSD menüsünü beğendim diyebilirim. Ayrıca monitörün mevcut ayarlarda yüzde ne kadar güç çektiğini de gösteren bir bölüm eklemişler, hoşuma gitti:

VX3276-2K-mhd_SP011_h.jpg

20200622_193930.jpg

20200622_194020.jpg

ViewSplit

Üst seviye monitörlerde bulunan, özellikle büyük ekranlarda çok işe yarayan pencere konumlandırıcı araç, bu monitörle de sunulmuş. İçinde birçok hazır kalıpla geliyor, bu sayede pencereleri daha rahat konumlandırabiliyorsunuz. Ayrıca kendi kalıbınızı da oluşturabilirsiniz.

viewSonc uygulama.PNG

6 screen.jpg

Monitörü hem masaüstü bilgisayarımla, hem laptobumla hem de S10e cihazımla (DEX) rahatça kullanabiliyorum. Girişlerin bol olması iyi bir durum.

_MG_0106.jpg

_MG_0109.jpg

_MG_0113.jpg

_MG_0116.jpg

Samsung Dex'te 2K seçeneğini açamadım, nedeni hakkında fikri olan varsa, belirtirse sevinirim. :)

_MG_0115.jpg

Sonuç

Monitör için F/P ürünü diyebilirim. Renkler ve keskinlik iyi. Pikselleşme olmuyor. Boyut ve çözünürlük tam yerinde. Tabii bu fiyata kaybettiğiniz şeyler ergonomi oluyor. Ama ekran kalitesindense ergonomiden kaybetmek daha tolere edilebilir. İçerik üreticileri, gobi amaçlı fotoğrafçılıkla, tasarımla ilgilenenler, konsolla kullanacaklar, geniş masası olanlar için güzel bir seçenek.

Değerlendirme

+ Keskinlik ve renkler yerinde
+ Fiyatı uygun
+ Port sayıları yeterli
+ FRC ile 10 Bit desteği
+ Built-in hoparlörler

- Ağır bir ürün
- Standın haraket kabiliyeti kısıtlı
- Hoparlörler daha iyi olabilirdi
- Buton konumlandırması rezalet
- Type C girişi bulunabilirdi
- USB giriş/çıkışları bulunabilirdi

Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum. İyi sosyaller! :)

Samsung CF390 ile karşılaştırma:

20200621_042040.jpg

20200621_042106.jpg

Son düzenleme:
Konuyu yeni görüyorum ama o nasıl düzenli bir masa. Benim masam bu şekil olsa annem yan odadan tebrik mesajı yollar.
İnceleme yine Zdemir farkıyla...

Bu arada klavye modeliniz nedir?

Teşekkürler. :) Düzenli olunca iyi oluyor ya. :)

G710+ model klavye.

-------------
-------------

Bugün Lightroom lisansımı yeniledim ve yeni monitörle kullanmaya başladım. Gerçekten CF390'a göre fark ettiriyor. Renkler daha doğru, keskinlik muazzam. Ucuz monitör ama panel kalitesi güzel

Son düzenleme:
@SideWinder selamlar bende bu monitöru yeni aldım yalnız kalibre konusunda pek ayar tutturamadım. Rica etsem ayarlarınızı paylaşabilir misiniz?

Merhaba, hayırlı olsun öncelikle. Renk konusunda bir kalibrasyon yapmadım. Ancak parlaklık, kontrast gibi ayarları yarın paylaşabilirim.

İyi günler hocam.

Kısa süre önce ben de aynı monitörü aldım. İlk olarak sistemi tam toplamadığım için linux yüklü laptobumu monitörün kutusundan çıkan hdmi kablosuyla monitöre bağladım. En fazla 60hz'e çıkabildim. Herhalde sorun kullandığım distrodandır dedim ve fazla uğraşmadım. Şu an ise sistemi topladım ve windowsu kurdum ancak yine de 75hz'de kullanamıyorum. Sadece 59 ve 60hz seçenkleri var. İntel'in grafik kontrol panelinden özel profil çıkarıp 75hz'e ayarladığımda ise mod desteklenmiyor yazısı çıkıyor. Ancak kontrol panelinden bilgi sekmesine girince 1440p'de de 75hz desteklediği yazıyor. Sizce bu konuda ne yapabilirim? Siz hdmi ile kullanırken 75'e çıkanildiniz mi? DP'ye geçsem 75'i görür müyüm?

Haziran 2020'de 1800'e Vatan'dan aldığım monitör, şu an 4000 TL olmuş, şaka gibi. Yanına ikinciyi eklemeyi düşünüyordum, fiyatı görünce eldeki bozulmasın diye düşünmeye başladım.

Bu monitör 4 5 senelik üstelik.

Haziran 2020'de 1800'e Vatan'dan aldığım monitör, şu an 4000 TL olmuş, şaka gibi. Yanına ikinciyi eklemeyi düşünüyordum, fiyatı görünce eldeki bozulmasın diye düşünmeye başladım.

Bu monitör 4 5 senelik üstelik.
Durduğu yerde zamlanan ürünler... Rafta bekleyen ürün neden bu kadar zam yer anlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı