ViewSonic VX3276 Flicker ve göz ağrısı

Makaleler
110
Merhaba herkese.

Bu monitörü yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. Genel anlamda memnunum ancak son birkaç haftadır zaman zaman göz ağrısı ve baş ağrısı çekiyordum. Monitörleri oldu olası yüksek parlaklıkta kullanmam, yazı yazacağım zaman da "Night Light" ya da "Mavi Işık" filtresini açarım.

Eskiden Samsung'un CF390 monitörünü kullanıyordum, ana monitör olarak. Şu an ise 2. monitör olarak kullanıyorum. 3 sene ana monitör olarak kullandım ve böyle bir baş ağrısı ya da göz ağrısı çekmemiştim.

Bugün @painkiller bir konu açınca, (ki kendisi bundan uzun süre muzdarip), benim de aklıma geldi. Kendisi de ViewSonic bir monitör kullanıyor ve baş ağrısı çekiyordu.

Test UFO'dan bir kaç test yaptım, Flickr ve Flicker Line testlerini. Bunları yüksek FPS'li video kaydı kullanarak kaydettim. Özellikle Line testinde, çizgiler yumuşak değil atlayarak gidiyordu.

Son olarak iki monitör yan yana koydum. 60 FPS'te manuel video kaydı yaptım. Kayıt esnasında enstantane (shutter) hızı değiştirim. ViewSonic, bazir olarak Samsung'a göre daha fazla titreme yapıyordu. Şaşırdım doğrusu.

Monitörde bir sorun mu var, yoksa monitörün karakteristiği mi böyle, bilmiyorum. Bu nedenle bu konuyu açtım. Gözlerim cidden ağrıyor ve bu, kötü bir durum.

Bunu @ViewSonic Türkiye hesabına sormak istiyorum.

İki monitörü karşılaştırdığım video:

Sabit beyaz ekranda monitörümü 240 kare hızla kayıt altına aldım. Görüntüde hiçbir kırpma yaşanmıyor. En azından VX2276 modelinde sorun yok. Sizin videoda çok belirgin bir sorun var.

Olabilir. Sağ taraftaki monitör, FHD ve VA panel bir Samsung. Vİdeo'da da görülebildiği gibi stabil.

Ayarlarda Flicker Free aç/kapa diye bir seçeneğin var mı? Yanlışlıkla kapatmış olabilir misin? Viewsonic XG2402 kullanıyorum ve hiç sorunum yok benim de. Baş ağrısı sorununu Asus VG248QE'de yaşıyordum zaten onda da Flicker Free yoktu eski monitör olduğu için. Monitör sonradan arızalanmış da olabilir.

Ayarlarda Flicker Free aç/kapa diye bir seçeneğin var mı? Yanlışlıkla kapatmış olabilir misin? Viewsonic XG2402 kullanıyorum ve hiç sorunum yok benim de. Baş ağrısı sorununu Asus VG248QE'de yaşıyordum zaten onda da Flicker Free yoktu eski monitör olduğu için. Monitör sonradan arızalanmış da olabilir.

Flickr Free olduğu yazıyor özelliklerinde ancak öyle bir ayar bulamadım.

Olabilir. Sağ taraftaki monitör, FHD ve VA panel bir Samsung. Vİdeo'da da görülebildiği gibi stabil.
Soldakinde sorun var gerçekten. Benim monitörüm IPS ve Flicker Free özelliği olduğu yazıyor. Sanırım düzgün bir şekilde çalışıyor o sistem. Hiç şikayetim olmadı şimdiye kadar. Buraya yaptığım testi de atayım. Normalde 4-5 saniye civarı bir video bu. Başından ve sonundan biraz kırptım. 240 kare çektiğim için süre uzayacaktır. Kırpma olayının olmadığını bu şekilde görebiliyoruz.

Siz en iyisi garantiye gönderin, kronik bir sorunsa da başka monitör talep edin. Olması gerekenden çok daha kötü performans sergilemiş sizin monitör.

Düzenleme: Videoyu kaldırdım. Ya biri editlemiş ya da site müdehalede bulunmuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı