ViewSonic XG2401 İncelemesi

Merhaba Arkadaşlar;

ViewSonic XG2401 incelemesini yapacağım. Öncelikle başlıca teknik özelliklere değineceğim.

Teknik özellikler;

Boyut : 24 inç
Çözünürlük: 1920x1080 FHD
Tazeleme hızı(Hz): 144Hz
Tepkime süresi: 1 MS
Panel tipi: TN
Free-Sync desteği: Mevcut
Bağlantı noktaları: 2xHDMI 1 DisplayPort
Ses: 2x2 watt
Bunlara ek olarak merak ettiğiniz özellikler olursa ürünün bağlantısı burada:

XG2401 24

Monitör hakkında konuşmaya kutu içeriği ile başlayacağım;

Kutu içeriği monitör hariç;

1 adet Sürücü CD si
1 adet güç kablosu
1 adet DisplayPort bağlantı kablosu
Kullanma kılavuzu
Garanti belgesi
Usb 3.0 Adaptörü

Monitörün görüntüsü:

44.jpg

Arka görüntüsü:

55.jpg

Monitör siyah ve kırmızı renkleriyle dikkat çekiyor. Monitörün ayak yapısı oldukça iyi, metalden yapılmış ve baya sağlam. Sağlamlık hissini size hissettiriyor. Sağa sola doğru oldukça rahat döndürebiliyorsunuz. Altında mekanizması var. Kabloların toplu görünmesi için kablo toplayıcı aparatı bulunuyor. Ama ben kullanmıyorum.

Pivot yani dikey konumda kullanabiliyoruz. (Denemiştim oluyor sorun yok ama fotoğraf çekmeyi unuttum. Tekrar yapamadım. Unutmuşum kusura bakmayın.)

En yükseğe yükselttiğimizde:

88.jpg

Yandan eğilme açılarına bakalım:

66.jpg

77.jpg

Monitörün oyunlardaki performansına değinecek olursak;

Parasını diğer modellerle karşılaştırınca(aynı seviyede) oldukça hak ediyor. Fiyatı yaklaşık 1300 TL. Ben 1280'e aldım. Şu an dolar kuruyla artmış görünüyor.

Monitörün kendi ayar menüsünde Türkçe dil desteği mevcut.

144Hz alabilmek için kesinlikle DisplayPort bağlantısı yapmalısınız ve içinden DisplayPort kablosu çıktığı için ekstra herhangi bir şey gerektirmiyor. Bağlantıyı yaptıktan sonra hemen görünüyor. Ayrıca nedense Windows otomatik olarak ekranımı görüp sürücüsünü kurmuştu. Eğer görmezse elinizle de kurabilirsiniz. İster CD sinden ya da internetten sürücüsü bulunabiliyor.

Freesync özelliğini deneyemedim. R9 270X ekran kartına sahibim. Freesync desteklemiyor. Onun hakkında bir şey diyemeyeceğim. İleri ki zamanlarda GTX 1070 alacağım. Yine Freesync desteği olmayacak ama bence Rx 480 gibi kartlara yönelmek yerine 1070 almak daha avantajlı olacaktır. Çünkü bu ekran 144hz bir ekran ve oyunda bu farkı hissetmeniz için mutlaka 144 FPS almanız gerekiyor. CS:GO, LoL gibi oyunlarda bu değerlere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ama Bf3 gibi diğer daha ekran kartı kullanımı isteyen oyunlarda ulaşmanız kolay olmuyor. Şu an için BF3 Low ayarlarda 144 FPS'ye sabitleyip oynadım ve inanılmaz derece fark var. Oynayışınız çok fazla değişiyor ve çok daha eğlenceli akıcı bir hale geliyor. Bu seferde oyundaki grafiklerden fedakârlık ederek ayarları düşürüp 144 FPS almaya çalışıyorsunuz. Bunun yerine güçlü bir ekran kartıyla ki baktığım testlere göre GTX 1070 1080p'de çoğu oyunda 144 FPS'ye ulaşabiliyor.(Birkaç ayar kısmanız gerekebilir.) BF4 gibi oyunda bile Ultra ayarlarda 120-165 arası yakalıyor. Birkaç ayarı normal seviyeye çekerek 144'e sabitlenir hale gelinebilir. Benim tavsiyelerimden biri de bu tür bir ekran aldığınızda 1070 performansından aşağı sergileyen bir ekran kartı almamanız. Bu sefer 144Hz'i kaçırıyorsunuz. Bir süre sonra ayarları ne kadar düşürseniz de 144 FPS'ye ulaşamama olayı var.

Usb 3.0 Adaptör Testi

Usb 3.0 testinde sentetik bir test yapmadım. Yani herhangi bir programla test etmedim ama Sandisk 64 GB 3.0 flash belleğime Windows 10 yazdırdım ve 2.30 saniye sürdü. Sonra Ön Usb portundan yazdırdım ve yine ortalama 2.30 saniye sürdü arada neredeyse fark yok. Saniyeler oynuyor. USB 3.0 verimli çalışıyor diyebilirim.

Eksi Yanları;
Aslında ben hiçbir eksi yanını yaşamadım. Sadece herkesin çok fazla şikâyet ettiği menüsünün çok kötü bir yapıya sahip olması oyuncular için çok uygun değilmiş.(Diğer markalara bakıldığında)
Ben bunda çok fazla sorun yaşamadım. Ayarları 2 gün boyunca test ettim ve kendime göre ayarladım. Herkes bence test ederek deneyerek kendine göre ayarlarsa düzgün bir ayarlara ulaşır.

Technopat İncelemesi: ViewSonic XG2401 Oyuncu Monitörü İncelemesi - Technopat

Hayırlı olsun. Ben de AOC modeli var 21.5 inç ama ekranı birazdaha büyütmek istiyorum. Ayrıca freesync özellikli olsun istiyorum. Tavsiye edermisiniz bu ürünü ? Büyüklük olarak yeterli olur mu ?

Hocam, monitörden halen memnunmusunuz ? Sıkıntı çıkradımı ?
yurt dışından almayı düşünüyorum
WS XG2401 ve AOC G2460PF arasına kaldım. TN panellerinde renkte kötü olduğunu söylüyorlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı