ViewSonic XG2401 İncelemesi

Her zaman Freesync ve Gsync teknolojilerine imrenirdim, hasbelkader Nvidia kartım olduğu ve Gsync monitör gerekliliği olduğu için fiyat duvarına takılırdım. Hikâyeli oyunları seven fakat dalgalı FPS grafiklerinden nefret eden biri olarak Vsync'i açmak bana her zaman bir çile gibi gelirdi. Geçtiğimiz aylarda GTX 1050Ti'den GTX 1080'e geçtim ve birçok oyunda 60'ın çok üzerinde FPS değerleri almaya başladım. O noktada 60 hz ekranımın beni büyük ölçüde kısıtladığını hissettim.

Geçtiğimiz haftalarda Nvidia'nın FreeSync monitörlere de destek vermesi üzerine bunun bir fırsat olduğunu düşünerek hem 144 Hz hem de FreeSync olan bir monitör arayışına girdim. Söylemem gerekir ki, tam 3 yıldır 60 Hz 1080p düz bir LCD monitör kullanmaktaydım. Elbette 1050Ti birçok oyunda beni mutlu etti, emektarın hakkını yiyemem. 60 Hz ekrana uygun bir ekran kartı olduğu şüphesiz, hatta Fortnite, CSGO gibi oyunlarda 1050Ti bile 144 Hz ekrana ihtiyaç duyuyordu.

Arayışımın başında önce Nvidia'nın resmen destekleyeceğini açıkladığı 12 monitöre bakındım. Birçoğu Türkiye'de satılmıyordu, uygun fiyatlı olanların ise absürt kargo fiyatlarından ötürü epey fiyatları epey şişiyordu.

Ben de Türkiye'de satılan monitörleri inceledim. En düşük fiyata Gamepower'ın 144 Hz Freesync modelleri vardı, bunlar 1100-1300 arasında bulunabiliyordu. Her ne kadar olumlu yorum çok olsa da Nvidia üzerinde Freesync deneyen pek insan bulamadım.

Bu sefer de karşıma XG2401 çıktı, 1300-1400 lira arası fiyatlara bulunabiliyordu, piyasayı iyice araştırınca bu fiyatın bu aralıklarda bulunabilecek en iyisi olduğunu düşündüm. Ayrıca monitör epey tanınır bir monitördü ve bu monitörde Nvidia+Freesync denemiş insan sayısı epey çoktu. Bu kullanıcıların çoğu olumlu tecrübeler yaşamışlardı.

İncelemem genel olarak Gsync bazında olacak.

Önce monitörün kutu içeriklerine gelelim

-DisplayPort kablosu
-Monitör standı
-USB 3.0 kablosu
-Güç kablosu

Beraberinde gelen DisplayPort kablosu şüphesiz bu monitörü cazip kılan diğer bir faktördü. Epey kaliteli bir kablo olduğu söyleniyor, kaliteli bir DP kablosunun da 50-100 lira arasında değişen fiyatları olduğunu düşünürsek bu konuda monitörün bize biraz tasarruf yaptırdığını söyleyebiliriz.

Elbette Nvidia ve Freesync'in çalışması için DisplayPort 1.2 teknolojisinin gerekliliğini hatırlatmış da olayım. Gelen kablo da 1.2 sürümüne ait bir kablo.

---

Kurulumu oldukça kolaydı. Stand, altlık ve ayarlanabilir kısım olarak ikiye ayrılmış. Altlık ve monitör ayrı hâlde çıkıyor kutudan. Tek yapmanız gereken ayarlanabilir kısmı altlığa yerleştirip vidasını sıkmak.

Monitörü dikey olarak oynatabiliyorsunuz. Bu güzel bir özellik.

IMG-20190125-104322.jpg

IMG-20190125-104330.jpg

Açı değişimleri,

IMG-20190125-104423.jpg

IMG-20190125-104436.jpg

Bu konuda eklemek gerekir ki bu monitör TN panele sahip. Yani farklı açılarda görüntü çok daha kötü hâle geliyor. Bu şekilde istekleri olan arkadaşlar IPS panel monitörlere bakmalılar. Bu monitör ile film izlemek için aynı oyun oynar gibi ekrana dik şekilde bakmanız gerek. Yanınızda biri olup da kenardan aynı filmi izlemeye çalışırsa epey tatsız bir tecrübe olacaktır.

Monitörü sağa sola çevirme olayı ise direkt altlığın altındaki dönebilen disk ile sağlanıyor. Yani monitörü döndürmeniz için tüm altlığı da döndürmeniz gerekiyor. Fakat disk sayesinde rahatça döndürebiliyorsunuz.

IMG-20190125-104449.jpg

Monitörün arkasında kulaklık vb. takabileceğiniz şekilde bir kısım yapmışlar. Ama konumu itibariyle ne kadar kullanışlı bilemeyeceğim. Belki uzun süre kullanmayacağınız bir durumda kulaklığı oraya asarsınız, öyle bir kullanımı vardır. 5 kilograma kadar asabilirsiniz.

IMG-20190125-105032.jpg

IMG-20190125-105052.jpg

Aynı şekilde ayarlanabilir kısımın arkasındaki deliğe bir kablo düzenleme halkası takabiliyorsunuz. Bunun ekmeğini yiyecek düzenler olacaktır.

IMG-20190125-105005.jpg

Gelelim monitörün girişlerine. Öncelikle şu ana kadar kullandığım birçok monitörün güç kablosunun bir de adaptörü oluyordu. Bu monitörün güç kablosu tıpkı kasa kablosu gibi, adaptörsüzdü. Sanırım dizayn farklılıkları olabiliyor.

IMG-20190125-104521.jpg

Bu şekilde iki HDMI bir de DisplayPort olmak üzere görüntü girişleri var. İki USB 2.0, bir tane de USB 3.0 Type A girişi var.

Önce naif bir şekilde buna fareyi klavyeyi bağlayacağımı ve verinin DisplayPort ile bilgisayara aktarılacağını düşündüm. Böyle olsaydı şüphesiz güzel olurdu fakat böyle değilmiş. Bu USB portlarını telefonunuzu şarj etmek için kullanabilirsiniz. Onun haricinde bir kullanım senaryosu aklıma gelmiyor.

Bu girişlerin konumu ise monitörün arkasında. Pek de kullanışlı olduklarını söyleyemem. Ulaşması biraz zor.

---

Ön panel kontrollerine gelecek olursak bizi 5 tane buton karşılıyor.

1 butonu OSD'mizi açıyor,
Aşağı butonu ses ayarını,
Yukarı butonu ise hazır ayarlar kısmını açıyor.

OSD'ye girdikten sonra Yukarı ve Aşağı butonları işlev olarak bildiğimiz işlevlerine dönüyorlar.

OSD'de 1 butonu geri gitme, 2 butonu ise seçme şeklinde belirlenmiş.

IMG-20190125-111717.jpg

Ana OSD ekranı,

IMG-20190125-105226.jpg

Renk seçenekleri. Şahsen Native'in en güzel değeri verdiğini düşünüyorum. Monitörün renkleri gayet güzel yansıttığını düşünüyorum. Buna dair düşüncelerimi teknik bilgiler kısmında vereceğim.

IMG-20190125-105240.jpg

Ses ayarı, gayet net.

IMG-20190125-105248.jpg

Birçok XG2401 kullanıcısı Contrast ve Brightness konusunda az çok bu değerlerde memnuniyet yakalamış. Ben de denediğimde onlara hak verdim.

IMG-20190125-105256.jpg

Öncelikle bu menüden DisplayPort 1.2 şıkkını aktifleştirmeliyiz. Freesync için gerekli.

IMG-20190125-105345.jpg

Bu menüden de asıl bombayı patlatıyoruz ve Freesync'i açıyoruz. SmartSync'i önermem, monitör kafasına göre response time, input lag ve sync ayarlarıyla oynuyor. Kontrolümüz dışında işler yapan ve algoritması net bilinmeyen bir şeye pek güvenemedim.

IMG-20190125-105315.jpg

Response Time'ı buradan ayarlayabiliyoruz. Bu değeri yükselttikçe blur azalıyor fakat ekrandaki nesneler ve yazılar hafif bir "iz" bırakıyor. Elbette CSGO vb. oyunlar oynayacaklar için bu değeri yükseltmeniz daha yararlı olacaktır. Fakat film izlerken bu değeri standarda döndürmenizde bir zarar yoktur.

IMG-20190125-105322.jpg

Input lagı hızlıya almanız görüntü kalitesini bir miktar düşürüyor fakat adı üzerinde, input lagı da bir miktar azaltıyor. Yine CSGO, Fortnite gibi görüntünün önemsenmediği, minimum input lagın gözetildiği durumlar için elzem bir ayar.

IMG-20190125-105328.jpg

Black stabilization ise 0'dan 10'a kadar değerler sunuyor. 0'a alırsanız bildiğiniz normal bir monitör gibi oluyor. 10'a doğru gittikçe ise koyu siyah renkler daha açık bir tonda gösteriliyor. Bunun ayarını kendinize göre yapabilirsiniz. Ben şahsen 7 değerinde sabit kıldım, oyunda çok karanlık bölgeleri aşırıya kaçmadan güzelce tonladı. Ben bu özelliği beğendim.

--

Monitöre ait bazı teknik bilgiler,

Yenileme hızları

144 hz - Kesinlikle kaliteli bir 144 hz sunuyor monitörümüz. 60 hz'den gelen biri olarak fark ve hissiyat inanılmaz.
24 hz - Monitör 24 hzye kadar inebilen bir yenileme hızı skalasına sahip.

Freesync aralığı

Monitörün Freesync aralığı 48 ve 144 hz arasında.

Low Frame Rate Compensation (LFC)

Bu teknoloji her Freesync monitöründe yoktur fakat aslında bu monitörleri alırken bu özelliğin olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu özellikle 48 ve altı yenileme hızlarında da Freesync'in çalışmasını sağlar. Mantığı ise FPS'nin iki katı şeklinde yenileme hızı sağlamasıdır. Örneğin 45 FPS'ye indiğinizde monitör de 45 Hz'ye inemez, bunun yerine 90 Hz'ye çıkar. Bu şuna yarar, 45 FPS aldığınız an her kare iki kere gösterilir. Yani hem yırtılma yaşamazsınız hem de input lagsız bir sync sağlarsınız. Bu tıpkı 60 hz ekranlarda 30 FPS'yi Vsync açmadan da oynayabilmeye benziyor. 60 hz ekranda sabit 30 FPS'de yırtılma yaşamazsınız çünkü her kare tam olarak iki kez görüntülenir.

İşte LFC bu mantık ile çok daha düşük aralıklara gidebilir. 24 fps'ye kadar inebiliyorsunuz, 24 fps'nin altında ise artık syncden faydalanamıyorsunuz çünkü 23'ün iki katı 46 hz olduğundan ve aralığımızın alt sınırı 48 olduğundan bu noktada artık yetersiz kalıyor. Elbette bu değerlere düşüyorsanız zaten bir sıkıntı vardır.

Özetle LFC, 30-48 arası FPS değerlerinde de kaliteli ve akıcı oynanış sunuyor. Çok hoş bir teknoloji.

Boyut ve Çözünürlük

Monitörümüz 24 inç ve 1080p çözünürlükte. Bu fiyat aralığına bu kadar özelliğe sahip bir monitör için gayet normal.

Response Time

Yukarıdaki gösterdiğim OSD ayarında Ultra Fast yaptığınızda monitör 1 ms gecikme süresi sunuyor. Oldukça iyi bir değer. Bu değerden feragat ederek daha iyi bir görüntü kalitesi elde edebildiğinizi hatırlatmalıyım.

Ağırlık

Yaklaşık toplam 7 kg çekiyor. Biraz ağır diyebiliriz.

Güç Tüketimi

Üretici firma yaklaşık 32W civarı bir tüketimi olduğunu söylemiş. Makul.

Ses Kalitesi ve Hoparlörler

Monitör birçok modern monitörde olduğu gibi kendinden hoparlörlü geliyor. DisplayPort kablosu üzerinden ses alabiliyorsunuz. Fakat vasat bir ses kalitesi var. Harici hoparlör almak istemeyen ama daha kaliteli ses isteyenler için iyi bir tercih olmazdı. Ses çok boğuk ve uzaktan geliyor. Hoparlörlerin monitörün arka kısmında konumlandırılmış olmasının da bunda payı var.

Kulaklık Çıkışı

Monitörün üzerinde kulaklık çıkışı var ve buna kulaklığı bağlayabiliyorsunuz. DP kablosu üzerinden gelen ses kulaklığa yönlendiriliyor.

Panel Tipi

TN panel kullanılmış. Oyuncular için güzel renkler sunsa da IPS panele göre dezavantajı şüphesiz bakış açıları. Farklı açılardan baktığınızda görüntü bozulabiliyor.

---

Evet teknik bilgilerin fazla detayına girmeyeceğim. Şüphesiz bu konuda daha detaylı bilgiler edinebilecek siteler vardır. Şimdi işin asıl kısmına, Gsync kısmına gelelim.

Öncelikle Gsync'in test edileceği sistemi takdim edeyim,

Freesync güncellemesini içeren 417.71 standart sürücü.
Nvidia GTX 1080 ekran kartı (stabil şekilde çekirdek hızı 1924 MHz çalışabilir durumda)
A-data 16 GB DDR4 2666 MHz CL14 RAM.
Intel 8. nesil i5 8400 işlemci (stabil şekilde çekirdek hızı 3.8 GHz çalışabilir durumda)
A-data SU650 480 GB SSD.

Denenen oyunların hepsi maksimum performans ve verim için SSD'ye kurulmuştur.

---

Öncelikle monitörümüzü bilgisayarımıza bağladık ve hiçbir şekilde sorun yaşamadan görüntü aldık.

En öncelikli işimiz ölü pikselleri kontrol etmek oldu ve şükür ki monitör ölü pikselsiz çıktı.

Monitörümüzün 144 hz'den 24 hz'ye kadar tüm modları listelediğini gördük. Ayrıca sorunsuz şekilde masaüstünde 144 hz modunda kullandık. Faremizin akıcılığından gerçekten de bir 144 hz monitör kullandığımız ortadaydı.

Nvidia CP'yi açınca elbette Gsync ayarları görünmedi. Öncelikle monitörden Freesync'i aktifleştirdik.

Freesync'i aktifleştirince ekran kapandı ve açıldı. Nvidia CP'de Gsync ayarları belirdi. Gereken aktifleştirme ayarını uyguladık.

ayar1.png

3D ayarlar kısmında da Gsync Compatible seçip uygula dedik. Artık oyunlarda Gsync'i kullanabiliyor olmamız gerek.

ayar2.png

İlk iş epey dalgalı FPS grafiği çizen ve sabit 60 FPS almanın mümkün olmadığı AC Odyssey'e girmek oldu. Bu teknolojinin en büyük faydayı bu tür oyunlarda göstereceği aşikar.

Ve voilà.

Bizi Gsync ON yazısı karşılıyor!

Hemen monitörün OSD'sinden Information kısmına gidip yenileme hızımıza bakıyoruz. Elbette FPS sayacımızı da açıyoruz.

Önce borderless ekranda testler yapıyoruz. Nvidia+Freesync'in penceresiz ekranlı modlarda pek de sağlıklı çalışmadı yönünde duyumlar almıştım. Onu test edeceğiz.

Sabit 53 FPS'de dengesiz yenileme hızlarıyla karşılaşıyoruz.

duzensiz_compressed.jpg

FPS'yi 44'e sabitliyoruz ama rastgele bir şekilde 71 Hz verdiğini görüyoruz. Ne katsayısı, ne de dengi. Yani bir sorun oldugu kesin.

duzensız2_compressed.jpg

--

Tam ekran moduna çeviriyoruz oyunu ve bir anda seviye atlıyoruz. Oyun hiç olmadığı kadar akıcı hâle bürünüyor. Bir şeylerin değiştiği kesin.

Hemen belli FPS limitleri koyup çalışıp çalışmadığını irdeliyoruz. Sabit 44 FPS koyuyoruz ve yenileme hızımızın 44'ün tam iki katı olan 88-89 civarı yenileme hızlarında çalıştığını görüyoruz. İnanılmaz bir akıcılık sunuyor bize bu teknoloji. 44, 88'in tam katı olduğu için akıcılık bozulmuyor.

44fps_compressed.jpg

Freesync range'nin 48-144 olduğunu söylemiştik. Fakat bu monitör nazarında LFC çok daha erken çalışıyor. Bu kimisi için bir sorunken, benim için değil. Monitör LFC'yi 72 FPS'den başlatıyor. Yani monitörde 48 ve 72 arası Hz değerleri göremiyorsunuz. Zaten Nvidia'nın her monitörü validated yapmamasının sebebi de bu tür değişik sonuçlar.

Peki soracaksınız, bu bir sorun mu diye. Benim için değil. Gayet akıcı bir oyun keyfi aldım. Çünkü mantık yine aynı, yenileme hızını FPS'ye eş tutmak ya da katsayısı hâline getirmek. Monitör bunu güzelce uyguluyor. Bunu uygulamalı görelim,

48'in bir üstü olan 49'u deniyoruz. 48-144 aralığına rağmen LFC'nin devreye girip yenileme hızını 96-99 arasına getirdiğini görüyoruz. Keyifli bir oynanış sunsa da kimisi için bu rahatsız edici olabilir. Bu incelemenin amacı da bu tür anormallikleri dile getirmek ve alacak kişilere göstermek. Dediğim gibi, LFC teknolojisi Freesync'i daha iyi hâle getiren bir teknoloji. Aynı keyfi ve hissiyatı veriyor.

49.jpg

58 FPS'ye 116-117 görüyoruz. Yine LFC iş başında.

58.jpg

Belki 60 ve üstü FPS'lerde LFC devre dışı kalır diye 62 deniyoruz. Fakat bizi 62nin iki katı 124-126 aralığı karşılıyor.

62.jpg

Nihayet 72 FPS ve üstünde LFC devre dışı kalıyor. Çünkü 73'ün iki katı 146 yani 144'den fazla. Bu noktadan sonra olağan Freesync meydana geliyor ve 72 ve üstü FPSlerde yenileme hızımız direkt FPS'imize eş oluyor.

75.jpg

83 FPS'ye 83 Hz görüyoruz.

83_compressed.jpg

93'e 93 Hz.

93_compressed.jpg

30 FPS ve altında ise üçe katlamaya başladığını görüyoruz. 30a 90 Hz, 24'e 72 Hz gibi değerler.

Yani monitör bu özelliği ile aslında teknik olarak 0-144 arası Freesync sunuyor.

Örneğin 20 FPS'de 100 Hz'ye,
10 FPS'de 50 Hz'ye eşitliyor. Her FPS'ye bir çaresi var. Bunu da LFC algoritmasına borçlu.

Tek sorun, normalde LFC'nin olağan bir Freesync AMD kombosunda 48 ve altında devreye girmesi. Bizde ise 72 ve altında devreye giriyor. Bu kesinliklikle monitörü almamak için bir sebep değil. Bilakis LFC'nin sağlıklı bir şekilde çalışması büyük bir lütuf.

---

AC Odyssey'den çıkardığımız sonuç bu monitörün gerçekten de kaliteli bir şekilde bize Freesync'i yaşatabildiği oldu. Bir de çok yüksek FPS'ler görebileceğimiz bir MOBA olan Heroes of the Storm'u deneyelim.

Bu sefer de 144 Hz'ye yakın değerlerdeki Sync durumlarını irdeleyeceğiz. Çünkü Blurbusters forumunda 144 Hz civarlarında bazen Sync'in sağlıklı çalışmayacağını söyleniyordu ve FPS limitini 144'ün 10 FPS altına koyulması gerekti savunuluyordu.

HOTS sabit 144 alamadığımız bir oyun. Özellikle 5v5 savaşlarda çok fazla efekt devreye giriyor ve 80-130 arası dalgalı FPSler alıyoruz. Şüphesiz Freesync'in ekmeğini yiyeceğimiz bir başka oyun olacaktır. Neden 144 alamıyoruz sorusunun cevabı ise oyunun sadece 2 çekirdek kullanması. En azından 4 çekirdeğe göre optimize edilseydi muhtemelen koşulsuz şartsız 144 fps alabilirdik.

HOTS'daki Freesync deneyimi de çok hoş oldu. Monitör FPS'deki milisaniyelik değişimlere tepki verdiği için bire bir karşılık görebilmemiz zor oldu. Bu çok iyi bir şey, monitör bizim bile algılayamadığımız FPS değişikliklerine tepki verip milimetrik olarak yenileme hızını adapte ediyor.

hots1_compressed.jpg

hots2_compressed.jpg

hots3_compressed.jpg

Son olarak da Shadow of Tomb Raider deniyoruz. Bu oyunda Hots'un aksine daha az frame time zıplaması olduğu için daha karşılıklı sonuçlar alıyoruz.

tr1_compressed.jpg

tr2_compressed.jpg

tr3_compressed.jpg

tr4_compressed.jpg

tr6_compressed.jpg

tr5_compressed.jpg

İncelemenin sonuna geldik nihayet. Son bir bilgiyi vermek de fayda var, birçok Freesync monitörün bu güncelleme ile yaşadığı flicker, görüntünün parlaması, siyah ekran vb. gibi sorunların hiçbirini yaşamadım.

Sonuç olarak Gsync'i pahalı bulan ama bu teknolojiye erişmek isteyenler için Nvidia'nın sunduğu bu güncelleme harika olmuş. Bu monitör ise 144 hz ve Freesync olarak bulunabilecek en uygun fiyatlı monitörlerden.

Denemeler, testler gösteriyor ki çeşitli birçok oyunda kendini kanıtladı ve değişken yenileme hızıyla çalışarak bu oyunların hepsinde bize akıcı bir oynanış sundu.

Diğer birçok XG2401 kullanıcısı gibi ben de bu monitörün Gsync bazında iyi çalıştığını düşünenlerdenim.

Almak isteyenlere gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Teşekkürler ve saygılar. :)

Son düzenleme:
Eline sağlık, benim ekran kartı RX 480 8 GB. Şu an 60 HZ, 5 MS tepki süreli monitörümün yerine 144 HZ monitör almak anlamsız diyordum. Oynadığım BF1 ve BF5'te o kadar yüksek kareler alamadığımdan gereksiz görüyordum ama LFC teknolojisinden habersizdim. Yanlış anlamadıysam AMD ekran kartında LFC teknolojisi çalışıyor değil mi? Bu monitör takip listemdeydi de.

Eline sağlık, benim ekran kartı RX 480 8 GB. Şu an 60 HZ, 5 MS tepki süreli monitörümün yerine 144 HZ monitör almak anlamsız diyordum. Oynadığım BF1 ve BF5'te o kadar yüksek kareler alamadığımdan gereksiz görüyordum ama LFC teknolojisinden habersizdim. Yanlış anlamadıysam AMD ekran kartında LFC teknolojisi çalışıyor değil mi? Bu monitör takip listemdeydi de.
Evet, LFC zaten Freesync'e has bir özellik. AMD bir kartta çok daha isabetli çalışacağına eminim. :)

Fakat tekrar edeyim LFC teknolojisi aldığınız FPS'i katlamıyor, FPS'in katları şeklinde yenileme hızını ayarlıyor. AMD bir kart ile 48-144 aralığının daha düzgün çalışacağını düşünürsek, 53 FPS aldığında yenileme hızı da 53 olur. Ben de ise bu değerin iki katı olan 106 Hz'ye çıkıyor çünkü LFC bendeki durumda 72 FPS'de çalışmaya başlıyor.

Yani sizin durumunuzda aralığı 36-75 Hz gibi olan bir Freesync monitör de işinizi görebilir. 144 aramasanız da olur. 75 Hz Freesync monitörlere de niyet etmiştim, çünkü epey uygun fiyatlara bulunabiliyorlar. Ama alt aralığın en azından 36 olmasına özen gösterin. :)

Bulunduğum şehirde VATANBİLGİSAYAR'dan almayı düşünüyorum. Ölü piksel garanti durumu hakkında bilgin var mı? Çıktığında mağazadan alınan ürünlerde iadede sorun çıkarırlar mı? O konuda bilgim yok. Olmadı mağazada deneyip alırım.

Bulunduğum şehirde VATANBİLGİSAYAR'dan almayı düşünüyorum. Ölü piksel garanti durumu hakkında bilgin var mı? Çıktığında mağazadan alınan ürünlerde iadede sorun çıkarırlar mı? O konuda bilgim yok. Olmadı mağazada deneyip alırım.
Çıkarabilirler de çıkarmayabilirler de. Bazı firmalar sanırım 3-4 tane ölü piksel olmadığı sürece garantiyi yerine getirmiyor. Bazı firmalar bir piksel için bile değişim garantisi veriyor. :( Şans işi.

Bende yakında RTX 2060'lı bir sistem toplayacağım aklımda olan monitör buydu incelemeniz sonucunda bu monitörü alacağım kesinleşti. Aklımda bir soru var oyunlarda G-sync aktif olabilmesi için oyunlarda FPS limitini 130-143 arasında mı yapmamız gerekiyor.

Bende yakında RTX 2060'lı bir sistem toplayacağım aklımda olan monitör buydu incelemeniz sonucunda bu monitörü alacağım kesinleşti. Aklımda bir soru var oyunlarda G-sync aktif olabilmesi için oyunlarda FPS limitini 130-143 arasında mı yapmamız gerekiyor.
144 zaten lazım çünkü 144 ve üstü FPSler aldığınızda iki ihtimal oluyor,

Yenileme hızı yetişemiyor ve bildiğimiz yırtılma meydana geliyor,
Eğer Vsync de açıksa, Vsync devreye giriyor (input lag yaratan bir çözüm)

Daha sağlıklı bir deneyim için üst limit olarak 144 ya da bir miktar altına FPS limiti koymak faydalı oluyor.

Aslında bunun temel sebebi FPS'yi 144'e sabitlediğinizde anlık da olsa oyunun 145-150 arası FPS değerlerine zıplayabilmesi. Bu zıplamalar olduğunda Freesync devreye giremiyor ve yırtılmalar meydana geliyor.

O yüzden 135-140 civarı bir yere sabitlemek bu tür muhtemel yırtılmaları önlemeye yarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı