ViewSonic XG2405 alınır mı?

M. Onur NAR

Hectopat
Herkese merhabalar. Monitör almayı düşünüyorum. İki monitör arasında kaldım. Sizce ViewSonic XG2405 alınır mı? Ya da MSI Optix G241 mi almalıyım?
Amazon'dan almayı düşünüyorum ViewSonic XG2405 ve MSI monitörleri. ViewSonic XG2405 de ghosting problemi var mı? Ya ışık sızması, ölü piksel gibi kronik sorunları var mı?
Amazon'da 1800 TL fiyatı ViewSonic modelinin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Işık sızması her IPS monitörde görülür. Fakat günlük kullanımda sizi rahatsız etmesi çok zor.

G241'de ölü pikseller bir tık daha yaygın görülüyor diğer monitörlere göre. Ben riskli buluyorum.
Tabii ki bu Viewsonic'de kesinlikle çıkamaz demek değil.

Fakat ben bu bütçede renk gamı daha yüksek, haliyle daha canlı renkler vaat eden AOC 24G2U öneririm. Ghosting olarak da başarılı.

Işık sızması her IPS monitörde görülür. Fakat günlük kullanımda sizi rahatsız etmesi çok zor.

G241'de ölü pikseller bir tık daha yaygın görülüyor diğer monitörlere göre. Ben riskli buluyorum.
Tabii ki bu ViewSonic'de kesinlikle çıkamaz demek değil.

Fakat ben bu bütçede renk gamı daha yüksek, haliyle daha canlı renkler vaat eden AOC 24G2U öneririm. Ghosting olarak da başarılı.
Yorumunuz için teşekkürler hocam. AOC modelini Amazon'da bulamadım hocam. Forumda biraz bakmıştım sanırım aynı paneli kullanıyorlarmış ikisi de panda panel diye bir yorum okumuştum. Tek korkum ghosting olayı ile ilgili. Birkaç yorumda 1 ms modunda ghosting oluşturduğuyla ilgili yazı görmüştüm ViewSonic modelinde.

@M. Onur NAR Panelleri aynı olsa da renk gamında arka ışığın kullanımı da çok önemli. Bu yüzden ikisinden çok benzer renkler beklememek lazım.

Yine de Viewsonic de oldukça canlı renkler sunacaktır. İkisi de ortalamanın üstü zaten.

Ghosting olayını bilmiyorum fakat 1ms modunda "Inverse ghosting" denilen yan etkiyi gösteren, yani ghostingi daha rahatsız edici bir biçimde arttıran monitörler var.

Fakat XG2405 öyle mi bilmiyorum. Benim bildiğim parlaklık düşmesi var sadece. Kullanan birine sormak lazım.

Ben XG2405 kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. ViewSonic ve AOC'un esas monitör markaları olduğunu söylemeye gerek yok herhalde.
Yorumunuz için teşekkürler hocam. Hocam monitörde ghosting var mı? Ve 1 ms modunda ghosting falan oluşuyor mu? Ayrıca ışık sızması rahatsız ediyor mu?
@M. Onur NAR Panelleri aynı olsa da renk gamında arka ışığın kullanımı da çok önemli. Bu yüzden ikisinden çok benzer renkler beklememek lazım.

Yine de Viewsonic de oldukça canlı renkler sunacaktır. İkisi de ortalamanın üstü zaten.

Ghosting olayını bilmiyorum fakat 1ms modunda "Inverse ghosting" denilen yan etkiyi gösteren, yani ghostingi daha rahatsız edici bir biçimde arttıran monitörler var.

Fakat XG2405 öyle mi bilmiyorum. Benim bildiğim parlaklık düşmesi var sadece. Kullanan birine sormak lazım.
Yorumunuz için teşekkürler hocam. Parlaklık düşmesi olayını ben de okumuştum forumda.
XG2405 alınır. Pek sorun yaşayan görmedim. Aceleniz yoksa indirim kovalayın 1500-1600 TL seviyesine düşüyor ara ara.
Hocam 1800 tl bana da pahalı geliyor ama işte indirimler çok kısıtlı oluyor. Amazondan almayı düşünüyorum takip ediyorum daha yeni stoklara geldi daha öncesinde yoktu.
@M. Onur NAR panelleri aynı olsa da renk gamında arka ışığın kullanımı da çok önemli. Bu yüzden ikisinden çok benzer renkler beklememek lazım.

Yine de ViewSonic de oldukça canlı renkler sunacaktır. İkisi de ortalamanın üstü zaten.

Ghosting olayını bilmiyorum fakat 1ms modunda "ınverse ghosting" denilen yan etkiyi gösteren, yani ghostingi daha rahatsız edici bir biçimde arttıran monitörler var.

Hocam ölü piksel riskini alsam sizce MSI mı almak daha iyi olur yoksa ViewSonic mi?

Amazon'dan almak istemenizi anlayabiliyorum fakat herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız ilk 14 gün içerisinde iade etme yasal hakkınız mevcut. Bunun dışında garanti konusunda sadece satıcı dolaylı değil direkt olarak AOC ile de muhatap olabilirsiniz. Geçen size verdiğim cevapta yukarıda önerilen VG24VQ modelinin ghosting; G241 modelinin ölü piksel sorunlarıyla meşhur olduğunu söylemiştim.

Hala G241 aklınızda olduğu için size atmış olduğum cevabı buraya eklemek istiyorum:
Hocam, monitörleri karşılaştırdığım zaman önemli olduğunu düşündüğüm konularda bazı farklar var. Bağlantı çokluğu, ergonomi, hoparlör barındırması gibi özellikleriyle AOC olan üstün durumda. Renk uzayları konusunda 24G2U'da "Adobe RGB"; G241'de "DCI P3" kullanılmış. Bunların birbirine göre üstün olduğu durumlar var araştırdığım kadarıyla ancak günlük kullanım için çok da fark edeceğini düşünmüyorum. G421 için ayrıca daha geniş renk alanına sahip "Wide Gamut Color" da sunulmuş, sanırım ayarlayarak kullanılıyor.

Karşılaştırma için: Comparison between: 23.8" MSI Optix G241, 23.8" AOC 24G2U

Bu yorumda bahsettiğim renk uzayları konusunda @SkyRose (Uzun zamandır yoktunuz, dönmenize sevindim. Hoş geldiniz.) hocam daha iyi bilgi sunabilir.

Ekleme: Cevap gelmiş bile. Rehber: Monitörlerde renk gamı nedir?

XG2405 ve 24G2U arasında kalınıyor genelde bu bütçede. Onun için de yorumum şu şekilde:

AOC 24G2U kullanıcısıyım, öneririm. 1800 liraya kadar en iyi monitördür benim gözümde.

--> Ghosting yok diyebilirim. Bu konuda hassasım. Daha hızlı ve yavaş monitörleri de deneyimledim ama bu monitör gerçekten iyi. FPS oyunlarda iş görüyor. Varsayılan hali yetse de "Overdrive" ayarıyla genel kullanımda herhangi bir kayıp yaşamadan (minik bir güç tüketimi artışı ile) daha da hızlandırmanız mümkün.

--> Görüntü kalitesi çok iyi. Film, dizi izlerken keyif alıyorsunuz. Oyunlarda da o canlılığı hissettiriyor.

--> Ergonomi önemli ise ihtiyacınızı karşılar. Pivot özelliği, boy ayarı kullanışlı ve kolay.

--> Işık sızması siyahta yok denemez ancak çok belirgin değil. IPS için kabul edilebilir.

--> G-Menu yazılımı başarılı ve tuşlara gerek kalmadan kullanımı kolaylaştırıyor.

--> Muadili denebilecek XG2405'e göre iyi bulduğum yanları:

- Ghosting ayarı sırasında herhangi bir kayıp yaşanmaması.
- Kutu içerisinden hem DP hem HDMI kablo çıkması. NVIDIA tabanlı ekran kartlarında G-Sync açabilmeniz için DP gerekir. Gerçi ViewSonic mail ile talep doğrultusunda ücretsiz olarak DP sağlıyor, görmüştüm birkaç kez.

--> Muadili denebilecek XG2405'e göre kötü bulduğum yanları:

- Ayakları pek iyi denemez, çok yer kaplıyor. Küçük bir masada mousepad için yer kalmayabilir.
- Mavi renkte alt piksel sorununun kronikleşmeye doğru ilerliyor olması. Şu sıralar çok sık konu görüyoruz (Bende de çıktı değişim istedim bu sefer kırmızıda çıktı. THH aracılığıyla sorunsuz bir değişim istedim.).

Renk gamları konusunu yine benim açıklamam doğru olmaz fakat bu konuda da farkları mevcut.

Toparlayacak olursak; 24G2U alınabiliyorsa onu tercih edin. Olmazsa da en iyi tercih XG2405 gibi duruyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı