Çözüldü Viewsonic XG2703-GS Işık Sızma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TamayDogar

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Bilgi İşlem
Arkadaşlar merhaba.

15 yıldır bilişim işindeyim, şu anda mesleğimi bir firmada bilişim sorumlusu olarak sürdürmekteyim.

Viewsonic XG2703-GS 27" monitör aldım ışık sızmasını kafaya takan birisi değilim, fakat bu monitöre bir türlü alışamadım aydınlık ortamda bile kenarlardan ışık sızmasını görebiliyordum.
Neyse güzelce video çektim, sorunumuda bir kağıda yazıp ViewSonic'in servisine gönderdim.
Servis Firmadan cevap bekliyoruz dedi. Aynı anda bana da gelen mail şu şekilde.
Merhaba,

Öncelikle yaşadığınız sorundan dolayı üzgün olduğumuzu belirterek üreticiden aldığımız bilgiye göre size aşağıdaki bilgileri sunmak isteriz.

Monitör ışık süzmesi sorunu ile ilgili olarak, Türkiye Teknoloji basınından TechnoPat ekibinin XG2703-GS incelemesini paylaşmak isteriz. Editör arkadaşlarımız 25.dk ‘da bu konuya değiniliyor, buradan ulaşabilirsiniz. İnceleme de ışık süzmesinden bahsediliyor fakat standartlar çerçevesinde olduğunun da altı çiziliyor. Bu tür ışık sızmaları panel teknolojisi ile ilgili bir konu olması ve bu modelimizde AHVA – Advanced Hyper Viewing Angle, AU Optronics üretimi 165 Hz, gerçek 8 bit ve fabrika çıkışlı overclock 165 Hz olarak gelen bir panel kullanıldığını da belirtmek isterim. Bu konuda global olarakta belirli standartlar mevcuttur. Fakat maalesef sizin evinizde karanlık ortamda çekmiş olduğunuz fotoğraflar gerçek bir test ortamı oluşturmamaktadır. Bu nedenle servisimiz tarafından endüstri standartlarında yapılan ND testleri baz alınmaktadır.

Ek olarak, ViewSonic monitörler, diğer monitör markaları gibi çevresel ışıkların açık olduğu ortamlar için üretilmiştir. Çevresel ışıkların açık olduğu eğitim kurumları, ofisler ve ev eğlence gibi farklı kullanım amaçlarıyla tüketicilere satılan her bir ViewSonic monitörünün teknik özellikleri kapsamında hiçbir problemi bulunmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz, LCD panel standartları çerçevesinde, ViewSonic her monitöründe olduğu gibi, XG2703-GS modelinde de ekran tamamen karanlık iken gerekli testleri yaparak ND filtresi ile panel üzerindeki ışık homojenliği (light uniformity) değerlendirmiştir. Herhangi bir kullanıcı, gözleriyle endüstride kullanılan teknik ekipmanlar olmadan değerlendirme yapması maalesef mümkün değildir. Ayrıca, XG2703-GS AHVA – Advanced Hyper Viewing Angle panel tipine sahiptir. Bu panelin, diğer paneller ile arasında en büyük avantajı daha keskin renkleri daha geniş görüş açısı ile birlikte sunmasıdır. Fakat, AHVA paneller yukarıda bahsedilen avantajları sunarken tamamen karanlık ekranlarda “IPS Glow” olarak geçen panelin kenarlarında ışık gözükmektedir. Fakat, bu ışık süzmesi doğal yoğunluk filtesi (ND Filters) ile kontrol edilmiştir ve ViewSonic monitörlerin görüntü kalitesini etkilememektedir. IPS Glow, LCD panel teknolojisinin bir etkisidir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki makaleye incelenebilir. Monitor Defects - Backlight Bleed, IPS Glow, Pixel Dead, Stuck Pixel
Şimdi,
İnanın aydınlık ortamda farketmesem hiç sorun değil. Ama rahatsız edecek şekilde renkleri bozacak oranda ışık sızması var.
Videonun sonunda aydınlık ortamdaki halini de görebilirsiniz.

Soldaki ekran Acer REDATOR XB271HKbmiprz sağdaki ise ViewSonic XG2703-GS.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncelleme : Sorunumla ilgili ViewSonic'den Hasan Kocyigit bey irtibata geçti. Konuyla ilgili olumlu cevaplarını bekliyorum. ViewSonic ile ilgili ilk defa böyle bir sorun yaşadım. Bir çok kez kullanmışlığım ve çalıştığım firmalara ofis monitörü için tavsiye etmişliğim var.

Güncelleme 2: ViewSonic güvenimi boşa çıkarmadı, ürününün arkasında durarak çok ilgili bir şekilde süreç işledi ve bu gün itibari ile monitörümün değişim kararı çıktı. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Merhaba dostum bende bu monitörü topkapı vatandan dün aldım.Mağazada ölü piksel testi yaptirdim sorun yoktu fakat akşam evde karanlikta baktigimda sol alt kısımda ışık süzmesi mevcut diğer köşelerde bir sorun yok gibi fakat sol alt biraz karanlikta göze batiyor sizce değişime gerek varmı.Değişim yaptığınız üründe sızma mevcutmu acaba?

Oyun oynarken göze batmıyorsa sıkıntı yok hocam. IPS 'lerde hepsinde mevcut. Benim monitörde aydınlıkta oyun oynarken bile görebiliyordum ışık sızmasını ve köşeden renkleri bozuyordu.

Oyun oynarken göze batmıyorsa sıkıntı yok hocam. IPS 'lerde hepsinde mevcut. Benim monitörde aydınlıkta oyun oynarken bile görebiliyordum ışık sızmasını ve köşeden renkleri bozuyordu.
Anladım yok oyun oynarken zaten sorun yok film izlerken full karanlik ortamda fark ediliyor.Malum fiyat biraz fazla olunca insan kusursuz olsun istiyor ama sanirim bu panelde kusursuz bulmak biraz şansa bağlı bir durum.Tavsiye için teşekkür ederim.:)

Anladım yok oyun oynarken zaten sorun yok film izlerken full karanlik ortamda fark ediliyor.Malum fiyat biraz fazla olunca insan kusursuz olsun istiyor ama sanirim bu panelde kusursuz bulmak biraz şansa bağlı bir durum.Tavsiye için teşekkür ederim.:)
Kusursuz yok maalesef. IPS panellerde sıfır ışık sızması olan hiç görmedim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı