Virüs Temizleme Rehberi

YKTYN

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, sistemimize bulaşan zararlı yazılımların nasıl kaldırılacağını en basit bir şekilde anlatacağım.

1) Kaspersky AntiRootkit aracını buradan indiriyoruz ve kuruyoruz:

https://usa.kaspersky.com/downloads/tdsskiller

Ayarlardan bu seçeneği aktif hale getiriyoruz;

ks1.png

ks2.png

Daha sonrasında ise taramayı başlatıp zararlı bulursa kaldırıyoruz:

ks3.png

2) AdwCleaner yazılımını buradan indirip açıyoruz:

AdwCleaner

adw1.png

Taramadan sonra bulduğu zararlıları siliyoruz:

adw2.png

3) MalwareBytes yazılımını buradan indiriyoruz ve yüklüyoruz:

Thank you for downloading Malwarebytes Anti-Malware

malwarebytes1.png

Taramayı başlattıktan sonra bulduğu zararlı yazılımları kaldırıyoruz:

malwarebytes2.png

4) HitmanPro yazılımını indiriyoruz ve yüklüyoruz:

http://get.hitmanpro.com/

hitman1.png

hitman2.png

Tarama sonrası bulunan zararlıları kaldırıyoruz:

hitman3.png

5) Zemana Antimalware yazılımını indirip kuruyoruz:

Ne kadar kötü enfekte olmuşsa olsun Zemana AntiMalware ile bilgisayarınızı dakikalar içinde temizleyin!

zemana2.png

Aynı şekilde bulduğu zararlı yazılımları bu şekilde kaldırıyoruz:

zemana1.png

6) Son olarak ise kontrol amacı ile Process Explorer yazılımını indiriyoruz ve açıyoruz :

https://download.sysinternals.com/files/ProcessExplorer.zip

exp1.png

Bu yazılım sistemde aktif çalışan uygulamaları Virüstotal'de tarayıp sistemde çalışan zararlı olup olmadığını gösteriyor. Son olarak zararlı temizlendiği zaman yazılımları kaldırıp, buradaki yörüngeleri uygulayın (6. ve 7. madde hariç).

Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Bu adımlar eksiksiz uygulandığı taktirde çoğu zararlı yazılımdan kurtulabilirsiniz. Bu adımları uyguladıktan sonra hala sorun yaşıyorsanız Sosyal'de ki uzman kişilerce yardım alabilirsiniz. Sorunuzu belirtip bu raporları paylaştığınızda yardımcı olunacaktır.

HijackThis Log Paylaşımı ve Çözümleri
GetSystemİnfo Rapor Oluşturma Resimli Anlatım
[Rehber] Herdprotect TXT Raporu Oluşturma

Bu makalede benim anlattığım yazılımlar yanlış tespitleri düşük olup, sisteme zarar verme ihtimalleri çok düşüktür. Lakin Hijackthis, Herdprotect ve Norton Power Eraser gibi yazılımlar uzman kontrolünde kullanılmalıdır. Bu saydığım yazılımlar bilinçsiz kullanıldığı takdirde çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Unutmayın! Sisteme zararlı bulaşmasını önlemek temizlemekten daha kolaydır. Bunun için kaliteli bir güvenlik yazılımı ve güncel bir Windows kullanmanız şarttır.

Bu makalede benim anlattığım yazılımlar yanlış tespitleri düşük olup, sisteme zarar verme ihtimalleri çok düşüktür.
Bu yazını kaldırsan daha iyi olur. Çünkü bahsedilen yazılımların hepsi yanlış alarmları yüksektir. 1. olan sistemi bile çökertebilecek güçtedir :) Doğru tespit edilmediği taktirde tabi.
5.'ye kadar olanlar yine tespitlerinde yanlış olabilmekte ve tarayıcılardan eklenti vb. uygulamaları kaldırabilmekte.
6. olan olan işlem sıkıntı olmaz, ancak yine de bilene sormadan zararlı denilse bile sorulmalı bilmediğin işlemi sonlandırmak veya silmek sistemde kritik hataya sebep olur.

Merhaba, belittiginiz bütün adımları denedim. İlk 4 program başarıyla virüsleri kaldırdı. Ya öyle bir şey ki indirdiğim dosya sadece diziydi. Güvenilir bir siteden indirdim birde... PC'ye öyle bir bulaştı ki. Sıfırladım - Formatladım. Fakat çözümü olmadı. İlk 3 program ile gelen her şeyi sildim. 4.cü program bir şey bulamayınca resetledim PC'yi ve düzeldi. Bu konu için sizlere teşekkürlerimi iletmek istedim.

Bu arada Malwarebytes junkware removal tool adlı aracı unutmayın.
Rkill ise zararlı yazılımların görevlerini sonlandırarak güvenlik programlarının daha rahat çalışmasını sağlıyor.

Allah razı olsun senden kardeşim 2 programıda indirip tarama yaptım Malwarebytes junkware removal tool ve rkill ikisinde de virüs algıladı ve sildi teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı