Virüslerden nasıl korunuruz?

Mr. Arslan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba değerli arkadaşlar. Yıllardır bu sonsuz internet dünyasının içindeyim. Her ne kadar güvenli yazılımları kullansam da gün geliyor maddi nedenlerden dolayı herhangi bir dosyayı kaynağı belirsiz olarak bilgisayarıma veya telefonuma yüklüyorum. Bunun en genel geçer örneği Torrent'ler. İnternetten bir dosya indirirken "Acaba virüs bulaşır mı?" diye şüpheleniyorum. Cihazıma virüsün bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım? Virüslerden korunmanın yolu nedir? Beni bu konuda bilgilendirirseniz veya konuyla ilgili kaynak sunarsanız mutlu olurum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaynağı belirsiz dosyalar yüklüyorsanız bu ihtimal hep olacaktır. Korsan kullanım yapıyorsanız zaten arka planda neler kurulduğunu bilme imkanınız yok. Olabildiğince yasal şeyler içinde takılırsanız problem yaşamanız daha da az olacaktır.

Güvenlik Programlarından birkaçı ile sistemi taratın, sonra bir AV kurup kullanmaya devam edebilirsiniz.

Selam. Antioksidan içeren gıdalar tüketerek ve yıkanarak. Şaka şaka. :) Bilmediğin her şeye tıklama. İnternette gördüğün üzerinde karı-kız resimli (çıplak veya erotik) reklamlara vs. tıklama. Kaynağına güvenmediğin sitelerden dosya indirme. Çok basit bir örnek vereyim; Sen bir program indireceksin. Programın boyutu ortalama 44 MB sen bunu biliyorsun. Tanımadığın bir siteden dosya indirdin uzantısı EXE ve o dosyanın boyutu 44 MB değil, belki 5-10 veya 20. İstenmeyen yazılım veya virüs vardır onun içinde. Anladın mı? İndirdiğin dosyanın ilk önce boyutuna bak. Boyutu mantıklı değilse açmana gerek yok zaten. Uzantısı EXE, BAT olan dosyalara dikkat et. Genelde tarayıcı virüsleri ve casus yazılımlar çıkıyor bu tip dosyaların içinde ve kurtulamıyorsun. Nete bağlandığın zaman tarayıcını sürekli bir IP adresine yönlendiriyor.

Ayrıca Adwcleaner programını bulundur. Tarayıcına virüs sızarsa onu kullanabilirsin. Her zaman temizlemiyor ama. Kurtulamayıp geri yükleme yaptığım oldu. Bu işlerden anlamıyorsan Malware'leri de görebilen hafif bir virüs programı kullan. O sana yardımcı olacaktır. Ağır virüs programlarını önermem. Sistemi yavaşlatır ve çok salça olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Antivirus kullan (ben windows defender kullanıyorum sen istediğini kullanabilirsin)
2-Başta güvenlik yazılımları olmak üzere kırılmış yazılım kullanma (free bir sürü antivirus var)
3-Bilmediğin internet sitelerine girme, gireceksen sanal bilgisayardan gir. (Yada güvenli surf yapmanı sağlayan web browser eklentileri var. Girdiğin sitenin sisteminin hiç biryerine ulaşmasına izin vermeden sanal bir alanda açıyor, en basit anlatımı ile)
4-Önemli dosyalarını yedekle - yedekleme medyaları kullan - en kötü, ana bilgisayarına bağlı olmayan bir harici diskin olsun

Ben 30 yıldan beri kişisel bilgisayar ve profesyonel anlamda bilgisayar kullanıyorum. Mümkün olduğu kadar yularıdakilere uyuyorum. Henüz ciddi bir virüs problemim olmadı.
1-Antivirus kullan (ben windows defender kullanıyorum sen istediğini kullanabilirsin)
2-Başta güvenlik yazılımları olmak üzere kırılmış yazılım kullanma (free bir sürü antivirus var)
3-Bilmediğin internet sitelerine girme, gireceksen sanal bilgisayardan gir. (Yada güvenli surf yapmanı sağlayan web browser eklentileri var. Girdiğin sitenin sisteminin hiç biryerine ulaşmasına izin vermeden sanal bir alanda açıyor, en basit anlatımı ile)
4-Önemli dosyalarını yedekle - yedekleme medyaları kullan - en kötü, ana bilgisayarına bağlı olmayan bir harici diskin olsun

Ben 30 yıldan beri kişisel bilgisayar ve profesyonel anlamda bilgisayar kullanıyorum. Mümkün olduğu kadar yularıdakilere uyuyorum. Henüz ciddi bir virüs problemim olmadı.

Anti Virus ile. Taraycında uBlock Origin vb. reklam engelleyici, HTTPS EVERYWHERE uzantılarını kullanabilirsin.

Bak şimdi kasanın içine özel bir kutu koyuyorsun camdan olacak şekilde. Kutunun içine 1 hamsi 2 çinekop 1 de palamut koy ama ölü değil canlı olacak. Bu sayede tüm virüsler ruh hastası deyip sana bulaşmayacak. Bundan daha iyi yöntem varsa söyleyin bende yapacağım. Kasper Sky falan hikaye.

Tedbirinizi alarak, AV kullanarak korunabilirsiniz. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı