Virüslü telefondan virüssüz bilgisayar virüs bulaşır mı?

Kemânkeş-

Megapat
Makaleler
5
Yer
𐰇𐱅𐰇𐰚𐰀𐰤𐱅𐰇𐰼𐰚𐰃𐰾𐱃𐰀𐰣
Sorum başlıktaki gibi. Bir fotoğraf uygulamasını paralı olduğu için APK indirmiştim. O fotoğraf uygulamasında ürettiğim projemi PC'ye bağlayıp aktarsam, virüs bulaşır mı? Telefonun zaten virüslü olduğunu düşünüyorum. Başka bir forumda yalnızca klasörü bile açsam bulaşabileceğini okudum. Doğru mudur? Şimdiden teşekkür ederim hepinize.

Sorum başlıktaki gibi. Bir fotoğraf uygulamasını paralı olduğu için APK indirmiştim. O fotoğraf uygulamasında ürettiğim projemi PC'ye bağlayıp aktarsam, virüs bulaşır mı? Telefonun zaten virüslü olduğunu düşünüyorum. Başka bir forumda yalnızca klasörü bile açsam bulaşabileceğini okudum. Doğru mudur? Şimdiden teşekkür ederim hepinize.
Aktaracağınız dosya bir APK dosyası ise bir şey olmaz zaten APK dosyaları bilgisayarda açılmaz. EXE uzantılı bir dosya olsa bile açmadıktan sonra hiç bir şey olmaz.
Eğer EXE uzantılı bir dosya ise açmamanızı tavsiye ederim.

Duruma göre değişir.

Çapraz platform için özenle hazırlanmış zararlılardan ise olabilir ama bunların sayısı ya yok ya çok az.

Bilgisayarınızda iyi bir AV varsa problem olacağını düşünmüyorum.
Bilgisayara veri aktarımı yapmadım sadece klasörü açtım. Bilgisayarımda Avast Antivirus bulunmakta.

Bazı virüsler diğer işletim sistemlerini hedef alacak şekilde tasarlanır. Yani Android üzerinde pasif olarak kalıp bağlandığı Windows cihaza bulaştıran virüsler var.
Benzer şekilde Mac üzerinde çalışan çoğu antivirüs Widows virüslerini tarar. Olası bir virüslü dosya ile işlem yaptıktan sonra mail vs yoluyla tekrardan başka bir bilgisayara göndermemek için.

Bilgisayarımda Avast Antivirus bulunmakta.
Fakat Avast o kadar da iyi bir antivirüs koruması sunamıyor. Büyük ihtimalle ücretsiz olan versiyonunu kullanıyorsunuz. Onun yerine Kaspersky Security Cloud - Free veya Bitdefender Free kullanabilirsiniz.

Siz en iyisi Mobile AV programı indirin, PC'ye de indirin, hiçbir şey olmaz (aktardığınız dosyayı açmadıysanız ve antivirüs programının devrede ise).

Geri
Yukarı