VirusTotal her zaman doğru mudur?

TRMKTR

Centipat
Yer
Konya
Kısaca bahsetmek gerekirse internetten bir dosya indirmiştim ve bu dosyayı yaklaşık 6 aydır kullanıyordum. Daha sonra bu dosyanın güvenilir olup olmadığı konusunda kuşkulanmaya başladım. Ama bilgisayarımda virüs olduğuna dair bir belirti yoktu. Yavaşlama falan yoktu. Bende AV kurmadan VirusTotal'e taratayım dedim ve bir tane trojan buldu. Tabii ben hemen sildim. Ama biraz da meraklandım. Uygulamayı aylardır kullandığım halde nasıl oldu da belirti vermedi? Bu VirusTotal'in bir false-positive'i olabilir mi?

Kısaca bahsetmek gerekirse internetten bir dosya indirmiştim ve bu dosyayı yaklaşık 6 aydır kullanıyordum. Daha sonra bu dosyanın güvenilir olup olmadığı konusunda kuşkulanmaya başladım. Ama bilgisayarımda virüs olduğuna dair bir belirti yoktu. Yavaşlama falan yoktu. Bende AV kurmadan VirusTotal'e taratayım dedim ve bir tane trojan buldu. Tabii ben hemen sildim. Ama biraz da meraklandım. Uygulamayı aylardır kullandığım halde nasıl oldu da belirti vermedi? Bu VirusTotal'in bir false-positive'i olabilir mi?
False-positive muhtemelen. Hangi antivirüs trojan bulmuş?

Bilindik 3-5 Anti-Virüs programının haricindekiler dosyayı zararlı olarak görüyorlarsa büyük ihtimalle False-Positive'dir.

Sizinki de büyük ihtimalle öyleydi.

Kısaca bahsetmek gerekirse internetten bir dosya indirmiştim ve bu dosyayı yaklaşık 6 aydır kullanıyordum. Daha sonra bu dosyanın güvenilir olup olmadığı konusunda kuşkulanmaya başladım. Ama bilgisayarımda virüs olduğuna dair bir belirti yoktu. Yavaşlama falan yoktu. Bende av kurmadan VirusTotal'e taratayım dedim ve bir tane trojan buldu. Tabii ben hemen sildim. Ama biraz da meraklandım. Uygulamayı aylardır kullandığım halde nasıl oldu da belirti vermedi? Bu VirusTotal'in bir false-positive'i olabilir mi?

Bunu demek yerine VirusTotal sonucunu atabilirdin bakardik false-positive mi diye.

Çok bilinmeyen AV'ler virüs bulduğunda genelde false-positive çıkıyor. Kaspersky uyarı vermiyorsa sıkıntı yok benim için.

FP büyük ihtimal. VirusTotal her zaman doğru değildir. Tam analiz için Hybrid Analysis raporu hazırlayabilirsiniz.

Hocam onu bilmiyorum o an ekran kaydı almak hiç aklıma gelmedi. Direk uygulamanın klasörünü silmeye yöneldim. Bende ona bakıyordum. Tarama geçmişini görmenin bir yolu var mıdır?
Tarayıcı geçmişinden Virustotal raporunu bulup atın. Raporlar kaydedilir ve URL'leri vardır.

VirusTotal kendisi analiz yapmıyor. Dahilindeki antivirüs motorlarının sonuçlarına bakabilirsin. VirusTotal analiz yapmadığı için doğru veya yanlış olamaz.

Geri
Yukarı