Vitality Kimdir?

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.743
Çözümler
828
Beğeniler
94.443
Yer
İstanbul
Vitality, son derece değişken eleştiriler alan Pacific Fighters için 2005 yılının Mayıs ayında yayınladığı Expansion ile camiaya (Scene) girdi. Sonraki yayınlarının da aynı derecede zayıf olması Vitality’nin camia içinde pek rağbet görmemesine neden oldu. Kuruluşlarından bir yıl sonra çıkardıkları X3: Reunion – Deep Silver yayını ilk kayda değer işleriydi ve camiadaki yerlerini sağlamlaştırmalarına yardım etti.

Vitality gibi ortalama seviyede bir grubun politik kavgalar, tartışmalar ve sataşmalar nedeniyle adının çıkması ilginçtir. Gerçekten de, birçok rakip grup arasında meydana gelen tartışmaların merkezinde yer aldılar; o kadar ki, camia içinde bilerek kışkırtıcı davrandıkları bile düşünülebilirdi.

Bütün bu anlaşmazlıklar, Vitality’nin The Secret of Atlantis: Sacred Legacy sürümüyle başladı. Reloaded’ı, kendi yayınlarından iki tanesini çalmakla suçladılar. Burada çalmaktan kastedilen, bir başka grubun yayınının tekrar yayınlanmasıdır ve yanlışlıkla da olsa, bilerek de yapılsa, ilk yayının tanınmadığını gösterir. Bu da, ortada ilk yayının düzgün çalışmaması gibi geçerli bir neden yoksa, camianın yazılı olmayan kurallarının çiğnenmesi demektir

Vitality’nin The Secret of Atlantis: The Sacred Legacy’de Reloaded için söylediklerine bir göz atalım.

“Bizim yaptığımız işin ne kadar yerinde olduğunu gördüler ve hemen ardından düzeltilmiş bir Crack hazırladılar. Bunlar mı sizin kahramanlarınız? Hayır, bunlar sadece camiadaki konumlarını suistimal eden hergeleler. Peki neden böyle davranıyorlar? Çünkü gittikçe zayıflıyorlar ve bu da kazanmalarının tek yolu.”

Reloaded, bu iddialara The Secret of Atlantis: The Sacred Legacy sürümünü tekrar yayınlayarak cevap verdi. Bu da iki grup arasında birkaç ay sürecek olan yayın savaşlarının başlamasına neden oldu, ki bunların arasında The Sims Life Stories, City Life Deluxe ve The Elder Scrolls IV: Oblivion – The Shivering Isles sayılabilir.

Reloaded’la dalaşmalarının ardından Vitality, Hatred adında bir başka grupla benzer bir durum yaşadı. Bu defa sorun S.T.A.L.K.E.R. –Shadow of Chernobyl, Test Drive Unlimited ve Armed Assault oyunlarının yayınlanmasından çıktı.

Bu gibi örnekler, Vitality’nin diğer grupların yayınlarına el atmaya hevesli olmakla suçlanmasına neden oldu. Vitality ise, her zaman aldatılan ve mağdur olan taraf olduğunu ve büyük grupların zorbalıklarına maruz kaldığını iddia etti.Grubun kırdığı bazı oyunlar ise şu şekilde:


 • PES 2009
 • Blur
 • Mass Effect
 • Assassin's Creed
 • The Sims 2 Freetime
 • The Sims 2: Deluxe
 • Singularity
 • Wolfenstein
 • Test Drive Unlimited
 • FlatOut
 • Ultimate Carnage

Grup Ubisoft'un özel korumasının yanında SecuROM kopya korumasını kırma konusunda da epey tecrübeli.

Blur sürümünden NFO dosyası:Yazan: Dua Özbilenler
 
Yukarı