Çözüldü VMG 3312 B10B ile Wi-Fi'da hız sınırlaması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kaane

Kilopat
Merhaba. VMG 3312 B10B adlı modeme sahibim. Ethernet üzerinden 85 download, 8 upload alabiliyorum fakat Wi-Fi üzerinden maksimum 35 alabiliyorum. Uzaktan yakından fark etmiyor. Maksimum 40 gördüm. Buna bir sınırlama mı eklenmiş? Sınırlanmışsa da nasıl kaldırım sınırlandırmayı?

Çözüm
Modeminizde 5 Ghz bandı bulunmuyor. Bu yüzden 2.4 Ghz üzerinden bağlantı sağlıyorsunuz. 2.4 Ghz teoride 300 Mbps hız sunabiliyor. Fakat çevresel sinyal kirliliği çok fazla hız düşümüne neden oluyor. Yapabileceğiniz en iyi şey Wİ-Fİ 6 destekli bir modem yada routere geçiş yapmak olur fakat buda bütçe gerektirir. Bütçem yok derseniz çevrenizdeki sinyalleri analiz edin en boş kanal hangisindeyse modemi o kanala göre manuel ayarlama yapın.
Sınırlandırma yok hocam 2.4 GHz bu kadar verebiliyor. 1000 Mbps internetimi dediğiniz modeme bağladım eski modemim bu arada. 45 Mbps kablosuzda gördüm. Kablolu olarakta 93 civarı alabiliyordum. Kablosuz yüksek hızlar için 5 Ghz destekli modem almanız gerekli. Şu anki modemim 5 Ghz destekli ve 300 Mbps civarı hız verebiliyor.

Modeminizde 5 Ghz bandı bulunmuyor. Bu yüzden 2.4 Ghz üzerinden bağlantı sağlıyorsunuz. 2.4 Ghz teoride 300 Mbps hız sunabiliyor. Fakat çevresel sinyal kirliliği çok fazla hız düşümüne neden oluyor. Yapabileceğiniz en iyi şey Wİ-Fİ 6 destekli bir modem yada routere geçiş yapmak olur fakat buda bütçe gerektirir. Bütçem yok derseniz çevrenizdeki sinyalleri analiz edin en boş kanal hangisindeyse modemi o kanala göre manuel ayarlama yapın.

Çözüm
Modeminizde problem olabilir. Aynı modemi 4 yıldır kullanıyorum. Daha önce NetSpeed 75 paketiyle kullandım. Tam hızı veriyordu. Türk Telekom Hiper 100 paketiyle kullandım 93-94 veriyordu. Modeminizi dinlendirmeyi denediniz mi? Çok ısındığı zaman randıman alınamıyor. Bir de kaç cihaz bağlı olarak bakıyorsunuz? Ben şu anda 35 alıyorum. kabloluda 41 vesaire geliyor modeme gelen değer de bu. Kablosuzda sadece laptop bağlı 40 alıyorum. Masaüstünü de bağlayınca 30'a düşüyor. 1-2 cihaz telefon vesaire daha bağlanınca 23-24'e kadar düşebiliyor. Kablosuz tarafında çok iyi bir modem değil.
modem.png11641709424.png

Şu anda bede 2 bilgisayar 5 telefon bağlı ve hızım 13 mbps düşmüş. Bu aşırı bir kayıp değil. Modemde sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
Modeminizde problem olabilir. Aynı modemi 4 yıldır kullanıyorum. Daha önce NetSpeed 75 paketiyle kullandım. Tam hızı veriyordu. Türk Telekom Hiper 100 paketiyle kullandım 93-94 veriyordu. Modeminizi dinlendirmeyi denediniz mi? Çok ısındığı zaman randıman alınamıyor. Bir de kaç cihaz bağlı olarak bakıyorsunuz? Ben şu anda 35 alıyorum. kabloluda 41 vesaire geliyor modeme gelen değer de bu. Kablosuzda sadece laptop bağlı 40 alıyorum. Masaüstünü de bağlayınca 30'a düşüyor. 1-2 cihaz telefon vesaire daha bağlanınca 23-24'e kadar düşebiliyor. Kablosuz tarafında çok iyi bir modem değil.
Eki Görüntüle 1085700Eki Görüntüle 1085701

Şu anda bede 2 bilgisayar 5 telefon bağlı ve hızım 13 mbps düşmüş. Bu aşırı bir kayıp değil. Modemde sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.
Hocam tek cihaz bağlıyken de 8 cihaz bağlıyken de 40 alıyorum. Sanırım sinyal kirliliğinden, burada 20 den fazla Wi-Fi kullanan insan var ve Wi-Fi'lere göz attığımda yine 20 den fazla ağ gözüküyor. Elimde Xiaomi Router 4A var ama sanırım bozuk göndermişler iade almadılar ben de çok uğraşmadım, belki de o da sinyal kirliliğinden kötü performans veriyordu, neyse çok teşekkürler sanırım cevabımı aldım, sinyal kirliliği.

ZyXEL VMG3312-B10B belki bir bileniniz vardı diye buradan da sormak istiyorum. Modem üzerindeki "INTERNET" yazan ışık devamlı hiç durmadan yanıp sönüyor hiç sabit kalmıyor. Kitapçığında yazana göre DSL, WLAN, WPN vb diğerleri gibi INTERNET ışığı led'i devamlı yeşil açık sabit kalmalıymış, yani böyle bendeki gibi devamlı yanıp sönüyorsa veri alışverişi yapıyordur diyor bir sorundan bahsetmiyor. Mesela LAN-Ethernet ışığı var zaten veri alışverişlerinde hep daim yanıp söner biliyoruz da fakat bu INTERNET ışığı neden sabit durmuyor bir anlam veremedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı