Vodafone net yüksek ping sorunu

DryAnger

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Yaklaşık olarak 8-9 aydır Vodafone net kullanıcısıyım. 3 kere internet servis sağlayıcısı değiştirdim. Hepsinde download hızında dalgalanmalar ama özellikle yüksek ping sıkıntısı(hem sabit hem dalgalanma olarak) çekiyorum. En son Superonline'dan Vodafone Net'e geçtim belki çözüm olur diye o sırada da Vodafone Net'in Superonline altyapısını kullandığını öğrendim ama en azından belki bir şeyler değişir diye umudum vardı. İnternetim bağlandı, her şey düzgün giderken(ani ping yükselmeleri,10k ms'lere çıkma gibi hep oluyordu) birden ping değerimin(sabit olan) çok yükseldiğini gördüm. Örnek verecek olursam;

-LOL(League of Legends)'ta 27-30 MS değeri alırken bir anda 48-52 olması.
-Speedtest'te normalde 1-5 ms alırken 45-50 almam
-Discord'da 52-64 almam gerekirken 85-110 arası alıyorum.
Yurt dışı bazlı sunuculu oyunları saymıyorum bile.

Vodafone net müşteri temsilcisiyle en az 7-8 kere görüştüm. Bir çoğu ping konusunda hiçbir fikri dahi olmayan insanlar. Her defasında "kanal ayarlarınızı güncelleyelim ancak onun dışında yapabileceğimiz bir şey yok maalesef." demeleri insanı çileden çıkartıyor. Altyapı kontrolü bile yaptıramıyorum.

Speedtest'te test yerini seçtiğimde hep Antalya sunucusuna veriyordu. Bunla ilgili bir durum olabilir mi diye görüştüm kendileriyle onların verdiği cevap "size en iyi değerleri verebilecek sunucu o zaten." cevabını alıyorum. Şu an BaseFIX Telecom gösteriyor ancak değişen bir şey yok.

Aynı zamanda keşke sabit(Lol)' de 50 ms alabilsem diye dua ediyorum ancak 11000 ms'lere çıkıyor.

Virüs taramalarını da düzenli olarak yapıyorum bir sıkıntı da yok.

Aynı sorundan bir kaç arkadaş da müzdarip bir kaç yerde gördüğüm kadarıyla.
Lütfen yardım edin kafayı yiyeceğim denemediğim çözüm kalmadı.

Dosya Ekleri

• pings.png
    pings.png
    33,9 KB · Görüntüleme: 329
  • 11kms2.png
    11kms2.png
    2,3 KB · Görüntüleme: 318
  • ping8k.png
    ping8k.png
    6,6 KB · Görüntüleme: 313
Kablolu mu kullanıyorsunuz yoksa kablosuz mu?
Ayrıca siz bu testleri yaptığınız anda interneti başka cihazlar meşgul ediyor mu?

Vodafone'da ping sorunu çok ünlüdür. Ayrıca internet kullanımı karantina sürecinden dolayı fırladığından dolayı bu sorun kendini iyice belli ediyor.

Access Point şeklinde kablolu kullanıyorum. Karantina sürecinden önce de yaşıyordum bu sıkıntıları evet biraz artmış olabilir.

Önerim hat değerleriniz düzgün dediklerinde IP'yi yeniletmek istiyorum diye baskı yapmanız bu yöntemle ben Kablonet ile sorunumu çözmüştüm.

IP'yi yeniletmek istiyorum dendiğinde sorun çıkarıyorlarmış diye duyuyorum bu kadar sıkıntılı müşteri hizmetlerine karşı yine de müsait olduğumda deneyeceğim teşekkürler. Ancak o da olmazsa ne yapacağımı bilemiyorum taahhüt de var.

Vodafone'da ping sorunu var, ha bu herkeste olacak diye bir şey yok ama birçok kişide var bu, geçen gün internet memnuniyet anketi için aradıklarında birkaç sorunla beraber bu ping sorununu da açık açık söyledim "kronik ping sorununuz var" diye, cevap bile veremiyorlar, sadece teknik işlem başlatalım vs. diyorlar. Ki o da muhtemelen kabloları kontrol edip bir şey yok diyip gidecekler, bu sorun bizle değil direkt santraleri ve sunucularıyla ilgili sanırım. Yani diyeceğim müşteri hizmetleri bile "şu yüzden oluyor" veya "şu şekilde çözebilirsiniz" diyemiyor. Zaten kısa bir süre sonra da Superonline'a geçeceğim. 4 Senedir kullanıyorum yeter artık.

Geri
Yukarı