Vodafone'un baz istasyonlarını fiberlememesi

Bu kadar şikayetçiysen neden başka operatöre geçmiyorsun?
Yukarıda deneyimlerimi anlatmıştım. Yine de tekrar anlatayım. Turkcell'den Turk Telekoma geçmiştim. Sebebi ise GNÇ tarifelerinde bile düzgün paket sunmamasının yanı sıra tarife fiyatları fazla kabarıktı benim için. 45 TL verdiğime değecek bir tarife değildi. Kendi internet paketimden çok Bip ve dergilik paketleri vardı ve ben böyle bir tarifeye 45 TL verip duruyorum. Oldukça kazık. Kaldı ki çekim gücü de benim olduğum yerde iyi değildi. Hediyeler konusunda tamamiyle cimri bir firma. İhtiyacım olduğu halde asla internet hediyesi gelmiyordu. Varsa yoksa 1000 dakika Bip paketiydi. Kazıktı özetle. Verdiğim paraya değmiyordu.

Türk Telekom ise fiyat ve paket olarak Turkcell'den epey uygundu ve aşağı yukarı aynı çekim gücünü ve hızları alıyordum. Benim için makuldü. Ancak taahhüdüm bittiğinde 5 GB bir tarifeyi bana 125 TL'ye kaktılar ve paket bitmek üzereyken bana haber bile vermediler. Bu yüzden kazara 17 TL'ye 250 MB internet paketi yapmışlardı. Faturam 60-70 TL civarına çıkmıştı. O zamanlar o fiyatta bir fatura uçuk kaçıktı biraz.

Şansıma eve döndüm çünkü pandemi patlak vermişti. Döndükten sonra ise en yakın Vodafone ana şubesine gittim ve paketlerini inceledim. Daha sonra ise ne kaybederim diyerek uygun fiyattan bir paket seçip geçişimi yaptım. Geçişim tamamlandığı gün şok olmuştum çünkü Vodafone'da 4.5G çekiyordu. Normalde Turkcell ve Telekom maksimum H+ ile hizmet veriyordu. Turkcell maksimum 24 Mbps, Telekom ise 21 Mbps veriyordu. O sabah test yaptığımda 50-60 Mbps görmüştüm ve o günden sonra Vodafone'da kalmaya karar verdim. Her şeyiyle iyiydi. Gerek hediye, gerek çekim, gerekse hız bakımından iyiydi. Yurda döndüğümde kötü olur diye bekledim ama ters köşe oldum. Yurtta da iyi hızlar alabiliyordum. Ben de kalmaya tamamen karar verdim. Şu ana kadar sorun yoktu. Ancak ufak bir şey fark etmiştim. Her gittiğim yerde ne zaman ufak bir yoğunluk olsa hızlarımda düşüşler oluyordu. Yer yer kullanılmaz hale geliyordu. Başta sesimi çıkarmamıştım ama bu yavaşlamalar artık o kadar sinir bozmaya başladı ki internet gerçekten kullanılamayacak derecede yavaşlayıp duruyordu. Sosyal'e bile zor giriyordum. Normal internette gezinme işlemini bile yapamıyordum. Sonradan araştırmalar yapınca baz istasyonu meselesini fark ettim ve biraz daha araştırdığımda Vodafone'un kötü bantları aldığını fark etmiştim. Ben de buraya içimi dökmek amaçlı bir konu açtım. Sonrasında zor bela BTK'ye girip şikayette bulundum. Şu an bekliyorum.

Umarım sorunuza cevap olmuştur bu hocam.

Fabrikada gece çalışıyorum ne zaman sabah oluyor baz istasyonu yoğunlaşıyor 3-4 diş çekmesine rağmen hız testi bile yapılmıyor.

Fabrikada gece çalışıyorum ne zaman sabah oluyor baz istasyonu yoğunlaşıyor 3-4 diş çekmesine rağmen hız testi bile yapılmıyor.
Demek ki ya bant sorunları var ya da kapasite sorunu. Gerçi fark etmez. İkisi de Vodafone'un en büyük problemi.

bazen benim hatta hız testi bile yapılmıyor tıkanıyor sanki
Değişik bir operatör cidden.

Vodafone'den Turkcell'e geçiş yaptım 20 gün önce, hız testi yapınca maksimum 30Mbps çıkar derken 75Mbps'ye kadar (ortalama 60 civarı bir hız çıktı.) Turkcell'de şehir içinde iyi fakat köyde vs. çok zor çekiyor.

TurkNet, 5G işine girerse büyük rekabet getirir aynı şu anda ki internet sektörüne getirdiği rekabet gibi. TurkNet GigaFiberi'de bağlarlar baz istasyonlarına. Sınırsız paket de sunarlarsa demeyin keyfimize.
Mobil Telekominikasyon işine sıfırdan girmek çok zor ve pahalı bir iştir. Cihazlar ve altyapıyı kurmak vesaire. Turkcell, TT ya da Vodafone alt yapısını kullanmaları daha mâkul olur bu durumda ama o da az masraflı değil. Bu nedenle TurkNet gibi daha yeni 1 milyon aboneye ulaşmış ufak bir ISS'ten hele böyle bir ekonomide "hadi mobil işine girsin, 5G gelecek rekabet başlayacak oleyy" falan filan demek aşırı hayalperestlikten ibaret olur.

Vodafone'den Turkcell'e geçiş yaptım 20 gün önce, hız testi yapınca maksimum 30Mbps çıkar derken 75Mbps'ye kadar (ortalama 60 civarı bir hız çıktı.) Turkcell'de şehir içinde iyi fakat köyde vs. çok zor çekiyor.
Normalde ben 150-200 Mbps'leri görüyordum Vodafone'da ancak az bir yoğunlukta istasyon cortluyor. Bu indirme hızına rağmen nedense 20 Mbps üstü upload göremedim. Upload çok düşük böyle bir istasyona göre. Neden böyledir sizce?

Geri
Yukarı