Voltaj Dalgalanması Olan Evde Ne Kullanılmalı?

Agca17

Hectopat
Arkadaşlar köyde yaşıyorum ve elektriğimiz düzensiz prizi ölçtüğümde 239V geliyor. Elektrikli ısıtıcısı falan açılınca ampül kararıyor falan ben de bunun için UPS almaya karar verdim fakat kullandığım PSU 650W olduğu için monitörle beraber kullanacağım 1000VA'lık line interactive UPS buldum 400₺'ye. Tunçmatik'i aradığımda bana dalgalanma çoksa Online interactive almamı önerdiler. Onlar da 1000₺ açıkçası bu para fazla. Sizce Line Interactive UPS alayım mı yoksa voltaj regülatörü ve akım korumalı priz falan mı alayım? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bende de aynı sorun var, 2 kere anakartım yandı. Hatta dün yandı, suan yeni anakart siparis ettim. Ve akım korumalı priz iş görecektir. 5 li tunçmatik 70₺ civarı korumalı priz. Pc kullanmiyorken fişte durmasın. Sorun olmaz

Elektrik firmasına haber verin, hem sayacın oradan hemde evin içinden bir ölçüm yapsınlar.

Bunlara ek olarak UPS günü kurtarabilir fakat UPS'de bir zaman sonra voltaj dalgalanmasının kurbanı olacaktır, onun yerine voltaj regülatörü almanızı öneririm, özellikle elektrikli ısıtıcı, su ısıtıcısı, elektrikli temizlik aletleri gibi yüksek voltaj ve akım çeken cihazlar için daha uygundur.

Bilgisayar için UPS alınacaksa Tunçmatik doğru söylemiş, biraz paraya kıymak gerekecek.

Bir UPC kullanmanı öneririm az maliyet ile halletmek istiyorsan da en azından bir voltaj korumalı priz alman iyi olacaktır.
UPC olaraksa eğer bütçen varsa APC BR1500G-GR işini fazlasıyla görecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı