VPN Kullanıyor Musunuz?

Demi Lovato

Centipat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci
  • VPN kullanıyor musunuz?
  • VPN kullanmanın avantajı ve dezavantajı nedir?
  • VPN kullanmaya gerek var mı?
  • VPN internet hızını düşürür mü?
  • Kullanıyorsanız hangi VPN'i kullanıyorsunuz?
İyi forumlar.

VPN internette daha guvenli gezinmenize yardimci olur, fakat internet hizinda dusme olur. Guvenli ve iyi bir VPN istiyorsan bununda bir bedeli var tabiki :)

VPN kullanmadığım zaman kendimi pek güven de hissetmiyorum. Özellikle herkese açık wi-fi ağlarına bağlanırken mutlaka kullanıyorum.

Amacım reklam yapmak değil ama örnekleme açısından kısa süre önce "Mullvad" VPN servisini bir ay denedim. Deneyimlerimi aktarayım:

- Kardeşim mac kullanıcısı ve hızında herhangi bir değişiklik olmadı.
- Ben PC kullanıcısıyım ve ping sürem 4-9ms arasında değişirken VPN kullanırken 50-60ms sürelerine çıktı.
- Hız olarak %5 lik bir düşüş yaşadım ve 2-3 günde bir değişken saatlerde çok ciddi hız düşmeleri oldu.
- Opera VPN' den çok daha hızlı.
- Speedtest süreleri 50mbit için VPN kullanmadan 49-50mbit, VPN kullanarak 45mbit civarında. Hız düşüşü yaşadığım saatlerde 15-20mbit e kadar düşüyor.
- Ülke olarak Romanya ve Bulgarisan dışında hiçbir ülkeyle bağlantı kuramadı ve en büyük eksisi bu bence.

Kısaca bu servis mac kullanıcıları için sorunsuz ama PC kullanıcıları için sorun oluşturabilir. Opera VPN' den daha hızlı burası kesin.

- Kullanıyorum.
- Site isimlerinin başına bir ek getirerek sitelere girmekle uğraşmıyorum. Ayrıca dış IP üzerinden bir sunucuya sanal bağlantı kurmak VPN ile daha hızlı oluyor. Fransa'daki iş yaptığım şirket sunucularına VPN olmadan bağlandığımda bağlantı sorunları yaşarken VPN ile bir sorunum kalmıyor. VPN servisi kaliteliyse dezavantajı yok denebilir.
- Kullanmaya gerek olup olmadığı kişiye göre değişir.
- Eğer bağlantı hızın çok yüksekse düşürür ama 80-100 Mbps gibi hızlar iyi bir ücretli VPN ile sorunsuz kullanılır. Benim bağlantım 200 Mbps, VPN ile 110-130 bazen 140 Mbps civarında kullanabiliyorum. CS gibi milisaniyelerin önemli olduğu online oyun oynanmıyorsa 45-50 ms gibi gecikmeler sorun yaratmaz.
- ExpressVPN.

Geri
Yukarı