VPN sizi korur mu?

"VPN sizi gizler mi?" dese daha kısa bir yorum yapabilirdim.
Bunun cevabı da belli aslında. Güvenilir denilecek bir VPN (ki eninde sonunda ortaya çıkıyorlar) ve Tor gibi sistemler "bir yere kadar" sizinle uğraşılmamasını sağlayacak gizliliği verir. Yalnız deminki verdiğim 2 örnek kişi gibi işi ileri götürürsen ya da onlardan birinin yaptığı gibi bir suç grubu oluşturmuşsan ne yapıp edip buluyorlar.

Paralıysa genellikle korur.
Paralı olanların da "neredeyse" tamamı veri saklıyor ve veriyor. Bakılacak yer servisin merkez lokasyonu, veri paylaşım kanunları için bir sürü ülke işbirliği içinde ama bazı offshore tipi ülkeler bunlara tabi değiller. Bu merkezlerde olanlar hiçbir hukuki hükümet yaptırıma uğramayacaklarından dolayı diğerlerine göre daha güvenilir. Onlar da bir yere kadar güvenilir, yarın sözleşmeyi değiştirip yeni iş modeline geçip bunları tutmayacaklarının garantisi yok. Değişikliği gördüğün anda işine gelmeyen bir model varsa kullanmayı bırakıp hizmeti iptal ettirmek lazım.

Uluslararası veri paylaşım kanunlarına tabi olmayan ülkeler üzerinden hizmet sağlayanlar var. 2-3 VPN servisi bunu yapıyor. Aktivitelerin kayıtlarını da tutmayan 2-3 VPN var, bir şeyin kaydı yoksa verecek veri de ortada büyük oranda olmuyor. İşlemlerle ilgili tutulan kayıt kısımları da bir işe yaramayacak kısımlar oluyor.

İyi araştırmak lazım, bir sürü VPN servisinden sadece 2-3 tanesi verilerinizin büyük kısmını kaydetmiyor ve satmıyor.
Bu VPN'lerin ismi nedir? Ben Opera kullanıyorum ama çok yavaş ve güvenli de değilmiş. Benim için hızlı olması daha önemli ama güvenli de olsun.

Verilerimi çalıyorlar hüüüü. Sıktınız artık.

Hocam bu konuyla alakası yok ama reddline diye birisinden ucuz oyun paketi almışsınız sanırım GFN'den mi oynuyorsunuz yoksa kendi pcnizden mi çünkü ben GFN'den oynuyorum çıkıp girdiğimde CP2077 de başka kayıtlar geliyor benim kayıtlarım kayboluyor hem arkadaşlar kısmından offline çek dedi çektim yine aynı.

Geri
Yukarı