Vray Render Sadece İşlemciyi Kullanıyor

fatihccaan

Hectopat
Render alırken kontrol ettiğimde ekran kartımın 34 derecede olduğunu ve %10 kullanıldığını fark ettim, işlemcim ise %100 kullanılıyordu ve 90 dereceydi render süresi yaklaşık 6 saat sürdü ve son saatlerde işlemcim 78 derecelere kadar geriledi. RAM kullanımı ise 16 GB üzerinden 15 GB'ı kullanılıyordu (32 GB RAM aldım diğer boş 2 slotuma takmayı düşünüyorum.). Düşüncelerinizi alabilir miyim? Aldığım render bu:

1653415769763.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam cevap için çok teşekkür ederim, ekran kartı şu an 1050 Ti işlemci ise Ryzen 7 5800X ekran kartımı birkaç hafta sonra 3080 Ti ile değiştirmeyi düşünüyorum. RAM 48 GB olacak yarın.

Render setup kısmından target olarak "production render" renderer olarak " vray GPU" ve "perf." kısmında "vray GPU render" olarak CUDA olanı seçin. O kısımda "NVIDIA CUDA" kısmını işaretleyin. Eğer bunları halihazırda yaptıysanız CUDA seçiliyken hybrid render gibi davranabiliyor hem CPU hem GPU birlikte kullanıyor. Vraydenoiser da işlemciyi kullanabiliyor. Caustics açıksa hesaplaması da süreyi ciddi uzatıyor. Eğer diyorsanız ki ben zaten düzenli render alıyorum bunları biliyorum ama bu sorun yeni başladı o zaman YouTube'da vray GPU render ayarlarıyla ilgili çok güzel videolar var. O videoları inceleyerek üzerinde çalıştığınız sahneye uygun optimizasyonları yapın mutlaka. Süreyi ciddi oranda kısaltırken kalite kaybı yaşamazsınız. 1050 Ti ben de birkaç yıl önce kullanıyordum çok güçlü bir kart değil imkanlar dahilinde ilerleyen zamanlarda dediğiniz gibi 3080 veya 3080 Ti iyi olabilir. Bu çalışma size ait ise ciddi anlamda iyi görünüyor yapacağınız yatırımlar gayet yerinde olur, eğer bu alanda çalışmaya devam etmek isterseniz.

Render setup kısmından target olarak "production render" renderer olarak " vray GPU" ve "perf." kısmında "vray GPU render" olarak CUDA olanı seçin. O kısımda "NVIDIA CUDA" kısmını işaretleyin. Eğer bunları halihazırda yaptıysanız CUDA seçiliyken hybrid render gibi davranabiliyor hem CPU hem GPU birlikte kullanıyor. Vraydenoiser da işlemciyi kullanabiliyor. Caustics açıksa hesaplaması da süreyi ciddi uzatıyor. Eğer diyorsanız ki ben zaten düzenli render alıyorum bunları biliyorum ama bu sorun yeni başladı o zaman YouTube'da vray GPU render ayarlarıyla ilgili çok güzel videolar var. O videoları inceleyerek üzerinde çalıştığınız sahneye uygun optimizasyonları yapın mutlaka. Süreyi ciddi oranda kısaltırken kalite kaybı yaşamazsınız. 1050 Ti ben de birkaç yıl önce kullanıyordum çok güçlü bir kart değil imkanlar dahilinde ilerleyen zamanlarda dediğiniz gibi 3080 veya 3080 Ti iyi olabilir. Bu çalışma size ait ise ciddi anlamda iyi görünüyor yapacağınız yatırımlar gayet yerinde olur, eğer bu alanda çalışmaya devam etmek isterseniz.
Evet bana ait başka açıdan da render atayım hatta. Bilgiler için teşekkür ederim. İşlemcimi yeni aldım, alabileceğim en güçlü işlemciydi (bütçeme uygun) o yüzden ekran kartım eski olduğu için hem işlemci %100 çalışsın istiyorum hem de ekran kartı biraz yardım etsin istiyorum belki süre kısalır diye. Yazdıklarını da yarın araştıracağım. (Mekandaki her şeyin modellemesi bana ait)
İlk render.jpeg

Evet bana ait başka açıdan da render atayım hatta. Bilgiler için teşekkür ederim. İşlemcimi yeni aldım, alabileceğim en güçlü işlemciydi (bütçeme uygun) o yüzden ekran kartım eski olduğu için hem işlemci %100 çalışsın istiyorum hem de ekran kartı biraz yardım etsin istiyorum belki süre kısalır diye. Yazdıklarını da yarın araştıracağım. (mekandaki her şeyin modellemesi bana ait)Eki Görüntüle 1398792

Yok yanlış anladınız yani tabii ki de çalışma size aittir ona demek istemedim. Yani hazır assetler mi kullandınız yoksa modellemeler de size mi ait o anlamda demiştim ama zaten modellemeler de bana ait demişsiniz. Tebrik ederim çok iyi iş.

Vray üzerinden render alırkan bir türlü ekran kartı ile yapamadım, ayaları değiştiriyorum ancak yine işlemci ile render alıyor. Bu durumu nasıl düzeletebilirim acaba?

Vray üzerinden render alırkan bir türlü ekran kartı ile yapamadım, ayaları değiştiriyorum ancak yine işlemci ile render alıyor. Bu durumu nasıl düzeletebilirim acaba?
Chaos vantage' i araştırır mısın, bugün instagramdan bana yazan sendin sanırım burdan söyleyeyim ki başkası da görürse bilgilensin. Chaos vantage ekran kartıyla süper hızlı render almanı sağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı