VTG 120 Sıvı Soğutma İncelemesi

Selamlar dostlar. Bugün eve gelen Çin'den, Aliexpress'ten almış olduğum VTG 120 adlı sıvı soğutmanın önizlemesini yapmak istiyorum. (Dayanamadım..) Çünkü biraz araştırma yaptım ve kimse adam akıllı incelemesi yapmamış. Herneyse...
(Neden önizleme diyorum; çünkü PC'im ofiste. En yakın zamanda konuyu güncelleyip soğutma performansını vs. atacağım.)

Öncelikle ürünü 1 Mayıs 2018 tarihinde sipariş ettim. Ürün fiyat aralığı 42 Dolar ile 45 Dolar arasında değişmekte. Şu an indirimde olduğundan dolayı. Zaten link bırakacağım. Ayrıca satıcı gerçekten güzel ilgilenmekte. Gümrükte vs. hiçbir sıkıntı çıkmadı.

Ürün tam bir fiyat/performans ürünü. Bu fiyata alabileceğiniz en iyi ürünlerden birisi diyebilirim. Şayet buna da ben çok şaşırdım ve risk alarak aldım aslında. Ama elime gelen ürün beni fazlasıyla memnun etti. Bakalım ileride güncelleyeceğim incelemede fiyatları aşağı yukarı 300-400 TL. olan akranlarına karşı nasıl performans gösterecek. Her neyse çok konuştum hemen başlayalım.

Öncelikle ürün elinize ilk bu şekilde ulaşacak.

IMG_20180521_163031-min-min.jpg

Ürünün jelatinini, köpüğünü vs. çıkarttığınız zaman karşınıza bu kutu çıkacak.
IMG_20180521_163147-min-min.jpg

Burada da uyumlu soketler, özellikler vs. yazmakta.
IMG_20180521_163210-min.jpg

Evet en sonunda kutuyu açtığımızda bizi bu tablo karşılayacak. -Şu yumurta kutusunu değiştirmeyecekler mi ya?

IMG_20180521_163323-min.jpg

Ve karşımızda içinden çıkanlar: Her soket için uyumlu montaj kiti, fan, radyatör ve pompa. Ayrıca bir not: AMD4 uyumluluğu da var. Ve içinden bir termal macun çıkıyor. İyi midir tartışılır ama hiç olmamasından iyidir.
IMG_20180521_164710-min.jpg

Ve içinden çıkan fan. Fan öncelikle görsel sevenlerin hoşuna gidecektir, mavi LED'li. Ancak herhangi bir efekt vs. bulunmakta. Ayrıca fanın üzerinde titreşimi önlemek için her köşesine kauçuk konulmuş. Bu tür minik detaylar hoş bence. Evet ürünün teknik özelliklerine gelirsek; fan 4 pinli. 30000 saat çalışma ömrü varmış iddia ettiklerine göre. Fan hava akış değeri 48.5 CFM. Biraz araştırma yaptım, farklı markaların sıvı soğutmalarının içinden çıkan fanların değerlerine. Bana biraz düşük geldi. Şayet incelediğim ürün F/P ürünü ancak sizin de yorumlarınızı bekliyorum. Fan hava basıncı da 1.26 mmH20. Artık bu değerin nasıl olduğunu da siz karar verin. Bu kadarını araştırmadım. Neyse işin çok teknik detayına girdim. (Güya önizleme yapacaktım.)

IMG_20180521_165040-min.jpg
IMG_20180521_165106-min.jpg

Evet sıvı soğutma pompası ve radyatörü bu şekilde.

IMG_20180521_165309-min.jpg

Pompaya gelirsek, pompa gayet kaliteli duruyor. Şayet dediğim doğru mu yanlış mı en yakın zamanda anlayacağız. Neyse gene görsel sevenlerin hoşuna gidecek detay var. VTG logolu pompamızın aydınlatması var. Beyaz renkli. Ancak bunda da fanda olduğu gibi herhangi bir efekt vs. veremiyoruz. Burada önemli bir şey var. Kimi etkiler kimi etkilemez bilemiyorum ama pompa üç pinli. Yani ayarlanamaz, sabit devirli çalışacaktır. Ama sorun teşkil edecek midir, pek sanmam.

IMG_20180521_165842-min.jpg

Pompanın alt kısmına gelirsek, alt kısmın full bakır olduğunu ve bayağı geniş olduğunu görürsünüz. Geniş yüzeyli olması beni gayet memnun etti. Bu da bir artı sayılabilir. Evet devam edelim...

IMG_20180521_165954-min.jpg

Evet bu kısım ne kadar önemli bilemiyorum ama bunu üst seviye sıvı soğutmalarda bile nadiren gördüm. Sıvı boşaltma-doldurma çıkışı. Burada sıvıyı değiştirmek istediğinizde istediğiniz gibi değiştirebilme imkanı sağlıyor.

InkedIMG_20180521_165653_LI-min.jpg

Geldik şimdi olumsuz diyebileceğim bir noktaya. Gerçi bunda ürünün bir suçu yok ama yine de bilin. Şimdi radyatörü inceleyeyim dedim. Tek bir telinde yamulma gördüm. (Performansı etkileyeceğini hiç ama hiç sanmıyorum, çok az etkiler diye düşünüyorum.) Taşımadan ötürü herhalde. Bazılarında bu hiç olmadığını bazılarında daha kötü olduğunu gördüm. He daha kötü derken bende 1 tane varsa sizde 3-5 tane olabilir. Çok takıyorum ben derseniz elinizle de düzeltebilirsiniz ancak elinizin bayağı hassas olması lazım. Ben beceremedim. Haberiniz olsun. Ama yüksek ihtimal sıkıntı çıkmayacaktır.

InkedIMG_20180521_165534_LI-min.jpg

Sonuç olarak ürün fiyatına göre güzel özellikler sunan bir ürün. Parası düşük olup da sıvı soğutma isteyenlerin yönelebileceği bir ürün, görünürde. Başta da dediğim gibi soğutma performansını en yakın zamanda atacağım. Gereğinden uzun tutmuş olabilirim kusuruma bakmayın. Düşüncelerinizi bekliyorum.

-Evet bugün sizlerle birlikte VTG 120 adlı sıvı soğutucuyu inceledik. Ben Mehmet Ali Kaba. Devamında görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın. :)
Selamlar, @Recep Baltaş @Ali Güngör

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı