Vücut geliştirme ve beslenme nasıl olmalı?

ikiikiyedi

Decapat
Yer
Muğla
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar mühendisi
Herkese selam. Önceden çok zayıftım, karantina döneminde aylarca istikrarlı bir şekilde spor yaparak kendimi biraz olsun toparladım. Üniversiteye gittikten sonra ise sporu bırakmıştım. Şu an tekrar başlamak istiyorum çünkü 4-5 kg kaybettim. Karantina zamanında yaptığım hataları yapmak istemiyorum. O zamanlar beslenmeme hiç dikkat etmezdim, önüme ne geldiyse onu yedim dolayısıyla aylar boyunca yapmış olmama rağmen almam gereken verimi tam alamadım. Şu anda ise bayağı dikkat ediyorum beslenmeme, ve salonlar çok pahalı olduğu için sporu evde yapıyorum (calisthenics). Bu sayede de salona vereceğim parayı beslenme için harcayabilirim. Nasıl beslenmem gerektiği konusunda detaylı bilgi verebilir misiniz (para çok sorun değil fakat öğrenci olduğumu da belirtiyim)? Sabah, spordan önce, spordan sonra, uyumadan gibi gibi. Boyum 1.84, kilom 65. şu an kilo almaya mı odaklanmalıyım? Kilo aldıktan sonra mı kalori açığı oluşturup yağlarımı eritmeliyim? Tecrübeli arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bilinmesi gereken vücut ağırlığıyla çok bir gelişim beklenmemesidir. Progressive overload yaratılamayacaksa çok fazla ileri gidilemeyecektir. Tabii ki bunun yanında sağlıklı ve düzenli makro takibi yapılmış bir beslenmede şart. Nasıl beslenmeniz gerektiğine gelince. Bu her yaş, boy, kilo ve sağlık sorunları olup olmamasıyla değişebilecek bir düzen. Basitinden anlatmak gerekirse günlük harcadığınız kaloriyi bulursunuz kilo alıp/vermek istemenize göre bunu ayarlarsınız. Bunun üzerinden güncel kilonuza göre protein miktarınızı bulup kalan miktarıda karb ve yağ olarak dietinize göre ayarlarsınız. Nelerle besleneceğinize gelecek olursak. Beslenmenizde sağlıklı yağlar (tereyağ, zeytinyağ vs.), sağlıklı karbonhidrat (yulaf, esmer prinç vs.) ve hayvansal protein (balık,et vs.) olarak beslenmeye özen göstermelisiniz. Lifli yiyeceklerde bunların yanında önemli bir yer tutuyor. Görünüşe göre sizin aldığınız kaloriden fazlasını almaya ihtiyacınız var çünkü skinny diye tabir edilen vücut tipindesiniz. Bu durumda kardiyoyu mümkün olduğunca az yapmalısınız. Spor ve beslenmenin yanında günlük 8 saat civarı uykuda tabii ki önemli. Spordan veya beslenmeden kısarak ya da feragat ederek bu iş yürümez. İkiside birbiri için olmazsa olmaz.

Öncelikle bilinmesi gereken vücut ağırlığıyla çok bir gelişim beklenmemesidir. Progressive overload yaratılamayacaksa çok fazla ileri gidilemeyecektir. Tabii ki bunun yanında sağlıklı ve düzenli makro takibi yapılmış bir beslenmede şart. Nasıl beslenmeniz gerektiğine gelince. Bu her yaş, boy, kilo ve sağlık sorunları olup olmamasıyla değişebilecek bir düzen. Basitinden anlatmak gerekirse günlük harcadığınız kaloriyi bulursunuz kilo alıp/vermek istemenize göre bunu ayarlarsınız. Bunun üzerinden güncel kilonuza göre protein miktarınızı bulup kalan miktarıda karb ve yağ olarak dietinize göre ayarlarsınız. Nelerle besleneceğinize gelecek olursak. Beslenmenizde sağlıklı yağlar (tereyağ, zeytinyağ vs.), sağlıklı karbonhidrat (yulaf, esmer prinç vs.) ve hayvansal protein (balık,et vs.) olarak beslenmeye özen göstermelisiniz. Lifli yiyeceklerde bunların yanında önemli bir yer tutuyor. Görünüşe göre sizin aldığınız kaloriden fazlasını almaya ihtiyacınız var çünkü skinny diye tabir edilen vücut tipindesiniz. Bu durumda kardiyoyu mümkün olduğunca az yapmalısınız. Spor ve beslenmenin yanında günlük 8 saat civarı uykuda tabii ki önemli. Spordan veya beslenmeden kısarak ya da feragat ederek bu iş yürümez. İkiside birbiri için olmazsa olmaz.
Yorumunuz için teşekkürler. Çok fazla ileri gidilemeyecektirden kastınız nedir ? Yani sporu fazla tryhard şekilde yapmayacağım veya kendimi şişirmek, büyütmek de istemiyorum. Sağlıklı şekilde kilo almak ve estetik bi görüntüye sahip olmak benim için yeterli. Progressive overload konusunda da haklısınız yaratamayabilirim şu an elimde sadece dumbbell var. Bu eksiklik benim isteklerimi tamamen engellemez herhalde

Yeni konular

Geri
Yukarı