Vücut geliştirme

goodtofell

Kilopat
Soru 1 : Beyler vücut geliştirmede hareketleri yanlış veya yarım(nizami değil) olarak yapsak bilmeden ne gibi sonuçlar doğurur? Yani kaslar düzensiz/yamuk çıkma ihtimali var mıdır?

Soru 2 : Ben geçen Haziran ayın'da evde, kendi çapımda ağırlık çalışıyordum 5x2 ağırlıklı olmak üzere. Yaklaşık 1.5 ay çalışıp bıraktım. Tekrar bu yaz başlayacağım fakat 5 kilo'dan devam mı edeyim, yoksa arttırmalı mıyım?

Soru 3 : Evde vücut geliştirirken daha iyi sonuçlar elde etmek için 10x2 yeterli bir ağırlık mıdır? Vücud'un geneli için. Yoksa daha 30 kg bir ağırlık alıp bunu ağırlıklara bölerek daha uzun vadeli bir çalışma mı yapmalıyım?

Soru 4 : Mesala vücut sağ bölgesi daha gelişmiş olup sol taraf daha zayıf kaldığın'da, sol ne kadar yüklenmeliyiz? Set' 3x12 yaparken sol tarafa 3x18 mi yapmalıyız? Ya da nasıl yapmalıyız? Mesala sağ tarafım'da kanat var hiç çalışmadığım halde, sol'da hiç yok. Sol'a ne kadar yüklenebileyim ki çalışırken eşitlensin? Kollar ve göğüs için'de geçerli.

Beyler birde bu fotom'da, göğüsler'im gelişme aşamasın'da olduğu için mi böyle gözüküyor? Yoksa kas değil mi ? Kas mı ? Bilgilendirirseniz sevinirm.

Bu konu hakkında bilgisi olan kardeşlerimi bekliyorum.

20150705_225540.jpg

Bilgisi olan arkadaşlar yok mu ?

@Oğuzhan Yıldırım

Soru 1 :
Haraketlerin yanlış yapılması kasların yamuk veya şekilsiz çıkmasına sebep olmaz, sadece kısa sürede kas olarak dolacak bölgenin dolması daha uzun sürebilir (Vücut Geliştirme ifadesi ile..)

Soru 2: Amacınız yağ yakmak veya kas kütlesi kazanmak ise ağırlığı arttırmanız şart, yani her ikisi içinde şart. Yağ yakmak veya daha fazla kas yapmak için ağırlığı düşürmek gibi bir ihtimal olamaz.

Soru 3: Salona gidecek vaktiniz olmadığından ötürü sanırsam evde çalışmayı tercih etmişsiniz, maalesef evde çalışma sistemi salonun yerini dolduramasa da gelişemeyeceğiniz anlamına gelmez, ben evde de olsa full body 5x5 sistemini öneririm. Faydasını daha çok görürsünüz diye düşünüyorum vücut açısından.

Soru 4: Örnek olarak sol kanat sağ kanata göre yetersiz kalmış ise sadece tek solu çalıştırmak yeterli olabilir (daha fazla solu hissederek) , bu tarz çalışmaya gerek duyulmadığını da söylemektedirler. Çünkü vücut bir süre sonra kendini oturtmaktadır, yani gelişim sırasında bu tarz şeylerin olması normal.

Göğüslerde herhangi bir gelişim göremedim orta kısımdan gerilim var gibi gözüküyor ama henüz alt göğüs ve üst göğüs açılmamış, bunun için bench (Tam),incline(Üst),decline(Alt) dumbell presslere ve yan açışlara yönelmenizi öneririm.

Çok teşekkürler kardeşim. Kas değil mi bu göğüsler :D 1.5 ay çalışmıştım :D Yani sadece 1.5 ay'da olmadı'da daha belirginleşti diye hatırlıyorum :D Başka fikiri olan arkadaşlar'da bekliyorum.

Çok teşekkürler kardeşim. Kas değil mi bu göğüsler :D 1.5 ay çalışmıştım :D Yani sadece 1.5 ay'da olmadı'da daha belirginleşti diye hatırlıyorum :D Başka fikiri olan arkadaşlar'da bekliyorum.

Selamlar :)
Her insanın kası vardır, önemli olan vücuttaki yağ oranını düşürüp belirli egzersizler yapıp kas kütlesini arttırmak vücudu kaslı göstermektir, bu da oldukça zor durum. Ben bu işin peşini bırakmamanı öneririm, soracağın her soruya detaylı bir şekilde cevap veririm. Ek olarak sırt kasların için barfiks demiri temin edebilirsin, yani vücudun çok fazla yağlı değil de diyemem fazla da diyemem gerçek anlamda görmediğim için. Ama tahminimce 17-16 arasında bir yüzdelik bulunmakta, Vücut Geliştirme sporu oldukça maddiyat isteyen bir durum, klasik olarak bol protein (haşlanmış yumurta, beyaz tavuk, light ton balığı, sebze vs..) ile beslenmelisin.. Kısa zamanda kasların daha fazla belirginleşeceğine eminim.
Ek olarak karın kasları için anormal seviyede (High) antremanlar da yapabilirsin.

Kardeşim özel iletişim'de bulunalım. Yazın senin tecrübelerine ihtiyacım olacak :)

Samet Çalık | Facebook

Ayrıca yazın tecrübe edinmek için fitness'a gitmeyi düşünüyorum. Ancak bulunduğum yerden 1 saat'lik bir yolculuk ile gidebilirim(arkadaşlarla anlaşırsak). Bana 400 TL falan mal olacak. Acaba bu paraya fitness'a mı gitsem, yoksa aletleri kendim mi döşesem eve ?

Son düzenleme:
Kardeşim özel iletişim'de bulunalım. Yazın senin tecrübelerine ihtiyacım olacak :)

Samet Çalık | Facebook

Ayrıca yazın tecrübe edinmek için fitness'a gitmeyi düşünüyorum. Ancak bulunduğum yerden 1 saat'lik bir yolculuk ile gidebilirim(arkadaşlarla anlaşırsak). Bana 400 TL falan mal olacak. Acaba bu paraya fitness'a mı gitsem, yoksa aletleri kendim mi döşesem eve ?

Estağfirullah ben profesyonel bir vücutcu değilim ama her konu da yardımcı olabilirim, ve maalesef facebook kullanmıyorum buradan özel mesaj olarakta yardımcı olabilirim. :)

Sadece bu yaz ayına mahsus bu işi yapacaksan 400 lirayı salona vermeni öneririm, ama sürekli yapacağım dersen o para ile barfiks demiri, ağırlık arttırılabilir dumbell, ilave olarak 2. el incline veya bench press aleti alınabilir. Biraz masraflı olur ama forma girmende yeterince yeterli olur bunlar. :)

Bak, sana önerim, şınav ve mekik tekniklerine bağlı çalışman. Ağırlık işlerine sonra geçersin, önce vücudunun ağırlığını kaldırmalısın, kolların böyle güçlenecektir. Ve resimden görüldüğü üzere, göğüs tabanında yağ var, yani yakman şınavla daha kolay olacaktır. Herhangi bir spor tesisine gideceğim diyorsan, sana önerim boksla başlaman. Kolu acayip geliştiriyor. Fitness, Crossfit gibi alanlarda da bayağı geliştirirsin fakat, boks sana ayrı bir temel de verecektir.

Kardeşim yağ oranını azaltmak için kardiyo yapıyorum zaten. Kış mevsimin'de aldığım kilo'yu ve haliyle yağ oranı arttı. Yağ sıkıntı değil onu hallederiz.

Sadece yaz ayı için düşünüyorsanız bir kereye mahsus olabilir, ama kış ayı da olsa evde yapılmasını tavsiye ederdim. Çünkü bu iş tam anlamı ile bağlılık gerektiriyor. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı