VX2458 C-MHD monitörde gölgelenme

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Arkadaşlar, Kasım ayında aldığım monitörde ghosting değil de böyle gölgelenme tarzı şeyler oluyor. Bu kesinlikle 60Hz olan oyunlarda oluyor mesela GTA vc gibi eski oyunlarda oynanmaz hale getiriyor. Ama 144Hz olan oyun ve masaüstünde sorun yok. Bazen siyahın üstüne beyaz yazı gelirse oluyor ama her zaman değil. Nedendir? 1ms açıksa bile fark etmiyor. Geçikme modunu düşük giriş geçikmesi açık olarak ayarlamıştım aylardır ama bugün yanıt verme zamanı seçeneğini Ultra Fast yaptım. Diğerini açık yapınca o açılmıyordu. Şu an test etmedim ama ufo testinde fark olmadı. Videoyu yükleyeceğim şimdi telefondan.

Bu arada ben PS4 alacağım sıkıntı çıkartır mı bu olay?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ali Güngör G-Sync veya FreeSync açılmadığı sürece böyle gölgelerin olabileceğini söylemişti bir videosunda. Ekran kartının verdiği FPS ile Hz değerini aynı tutamadığımdan oluyormuş doğru mu?

Son düzenleme:
Bu kesinlikle 60Hz olan oyunlarda oluyor mesela GTA vc gibi eski oyunlarda oynanmaz hale getiriyor.
Overdrive ayarını değiştirip dener misiniz?
Bazen siyahın üstüne beyaz yazı gelirse oluyor ama her zaman değil. Nedendir?
Buna smearing deniyor. Şu ana kadar gördüğüm VA panel ev türevlerinde istisnasız oluyor. Kontrast arttırarak yok olmasa da engellenebilir.
Ali Güngör G-Sync veya FreeSync açılmadığı sürece böyle gölgelerin olabileceğini söylemişti bir videosunda. Ekran kartının verdiği FPS ile Hz değerini aynı tutamadığımdan oluyormuş doğru mu?
Bunu daha önce hiç duymadım, doğru olduğunu pek sanmıyorum.

@LaMorte anladım teşekkür ederim.
Aynı monitördden var bende sadece düşük giriş geçikmesi açık bende 1 ms bir de bu gölgelenme bende 120 Hz'deyken oluyordu bir aralar kablo gelince DP düzeldi.
Bu arada kutudan çıkan kabloyu kullanıyorum HDMI. PS4'e kutudan çıkanı versem kendime de DP kablo alsam olur mu? Düzelir mi yani?

Yeni konular

Geri
Yukarı