WannaCry güvenlik açığı tespit etme

Makaleler
13
@Murat5038 hocam merhabalar. Az önce Eset'in ücretsiz çıkan yazılımıyla tarama yaptım şöyle bir sonuç çıktı.
Ekran Alıntısı.PNG

Daha sonra ilgili olan dosyaya girdim yani C:windows\system32\drivers\srv.sys olan yere şu mavi renkle çizdiğim srv2.sys olarak çıktı. Sizce açık var mı? Bundan sonra ne yapmam lazım?
Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anladığım ilk yazan o dosyanın sürümünü belirleyememiş, ikincisi ise senin sisteminin güvenli olup olmadığını anlayamamış Eset. (y)

Windows 10 1703 kullanıyorsan sıkıntı yok.

Windows güncellemelerini yapmış isen sorun olmaz. 2 olan açığı kapatmak için Windows değiştirmiş olabilir yada kullandığın araç kaldırmış veya ad değiştirmiş olabilir.
Hocam 4 gün önce Windows 10 1703 sürümüne güncelledim ayrıca Recep hocanın hazırladığı SMB 1.0 için videodaki tik işaretini de kaldırdım. Ancak aklıma takılan srv2.sys dosyası birindede aynı bende ki gibi çıkmış bunu düzeltmiş.
Berker hocanın yayımladığı konunun sonunda yorumlar kısmında Sercan hocam yapmış ama nasıl yapılıyor? Konu bu WannaCry’a Karşı Güvende Misiniz? - Technopat

Hocam 4 gün önce Windows 10 1703 sürümüne güncelledim ayrıca Recep hocanın hazırladığı SMB 1.0 için videodaki tik işaretini de kaldırdım. Ancak aklıma takılan srv2.sys dosyası birindede aynı bende ki gibi çıkmış bunu düzeltmiş.
Berker hocanın yayımladığı konunun sonunda yorumlar kısmında Sercan hocam yapmış ama nasıl yapılıyor? Konu bu WannaCry’a Karşı Güvende Misiniz? - Technopat
O dosya Microsoft SMB 2.0 server driver dosyası o yüzden silmeni önermem. Windows'da hatalar meydana gelebilir. Windows 10 1703 kullanıyorsan tüm güncelleştirmeleri yaptıysan ve SMB 1.0 kapattıysan sıkıntı yok. Ben de denedim senin yükledigin ilk foto gibi sonuç aldım. Şu yazarsa "Your computer is vulnerable" sıkıntı var demektir.

Ondan bahsetmiyorum Windows güncellemelerinden bahsediyorum.

Sorun değil dediğim gibi.
Microsoft güncelleme kataloğunda ilk karşıma çıkan sonuçlarda windows 10'a ait olanlar değil. Bunları indirmem gerekli mi?
Ekran Alıntısı3.PNG

O dosya Microsoft SMB 2.0 server driver dosyası o yüzden silmeni önermem. Windows'da hatalar meydana gelebilir. Windows 10 1703 kullanıyorsan tüm güncelleştirmeleri yaptıysan ve SMB 1.0 kapattıysan sıkıntı yok. Ben de denedim senin yükledigin ilk foto gibi sonuç aldım. Şu yazarsa "Your computer is vulnerable" sıkıntı var demektir.
SMB 1.0'ı kaldırdım. SMB 2.0' a dokunmadım.

@Murat5038 hocam merhabalar. Az önce Eset'in ücretsiz çıkan yazılımıyla tarama yaptım şöyle bir sonuç çıktı.
Eki Görüntüle 236137

Daha sonra ilgili olan dosyaya girdim yani C:windows\system32\drivers\srv.sys olan yere şu mavi renkle çizdiğim srv2.sys olarak çıktı. Sizce açık var mı? Bundan sonra ne yapmam lazım?
Eki Görüntüle 236139

Technopat'ın yayınladığı makalede yaptığım yorumu okuyabilirsin. Açık olup olmadığını o zaman anlarsın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı