War Thunder için tank önerisi

mrbatush

Zeptopat
Daha fazla  
Selam. War Thunder'a yeni başladım. Hangi ülkeden gitmek istediğim hakkında kararsızdım biraz. İnternetten bakınca Sovyet tanklarının birçok konuda önde oldupunu gördüm. Top tier tanklar olarak T80'u oldukça övülmüştü. Yine de sormak istedim, size kalırsa alman Leopard 2A6 mı yoksa T80u mu? (veya başka top tier tank öneriniz var mı?)

Çok arada kaldım. Birçok forumda sovyet öneriyor. Yeni oyuncu olduğum için hatalarıma tölerans gösterebilecek dayanıklı bir tanka ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Selam. War Thunder'a yeni başladım. Hangi ülkeden gitmek istediğim hakkında kararsızdım biraz. İnternetten bakınca Sovyet tanklarının birçok konuda önde oldupunu gördüm. Top tier tanklar olarak T80'u oldukça övülmüştü. Yine de sormak istedim, size kalırsa alman Leopard 2A6 mı yoksa T80u mu? (veya başka top tier tank öneriniz var mı?)
Öncelikle yazacaklarımın tamamı tanklarla ilgili. Hava ve deniz bambaşka bir alem çünkü güç açısından.

Rusya : Oyunun yapımcısı da Rus olduğu için Rus tankları tüm tierlarda ilk 3'tedir. En üst tierda Rus tanklarını özel kılan, belki de birinci sıraya oturtan şey ise, motor gücü + güdümlü atabildikleri roketlerdir. Ancak başlangıç ve orta seviyelerde ateş güçleri epey iyi olsa da biraz hantal tanklara sahiplerdir.

Amerika : All-rounder diyebiliriz. Pek çok şeyde ilk sırada değiller ama hiçbir şeyde de 4. sıraya düşmezler. Genel olarak dengeli, yeterli ateş gücüne sahip, yeterli zırha sahiptirler. Başlangıç seviyelerinde, özellikle de M4A3E2'yi açtığınızda ciddi bir güç patlaması hissedersiniz. Fakat orta seviyeleri bazı durumlarda zorlayıcı olabilir. Amerika'yı top tierda öne çıkaran en can alıcı nokta ise otomatik doldurma sistemi ve mühimmat deposu yeridir. Diğer tüm ülkelerde belli bir sayıda mühimmat harcadıktan sonra reload süresi kademeli olarak uzamaktadır. Ancak Amerika top tierında mühimmat arka tarafta bir depoda toplu şekilde depolandığı için reload süresi uzunca bir süre (neredeyse diğer ülkelerin iki katından fazla) uzamaz.

Almanya : Yeni oyuncu dostudur. Her tankı neredeyse kendi tierında en sağlam zırha sahiptir ve en iyi 2-3 ateş gücünden biridir. Leopard serisi oyun sonu için ulaşılması en tatmin edici hedeflerden biridir bana göre. Ayrıca oyun başında adını şu an bir türlü hatırlamadığım :) epey yere basık bir tankı var Almanya'nın, epey rahat ettirir ilk tierlarda.

Britanya : War Thunder'ın Trabzonspor'u diyebiliriz. 4. büyüktür. En büyük özelliği top tier tanklarında gövdenizi saklayacak bir mevzi bulursanız, top kısmından çok zor delinmesidir. Ayrıca en seri atış yapabilen top tier tanklardan birine sahiptir. Ancak gövdenizi gösterirseniz çok kırılgan hale gelirsiniz. Çabuk delinirsiniz. Ama uzak menzilden keskin nişancı mantığında oynanabilmesi veya uygun bir mevzide gövdesini saklayabilirse alan savunması için en sağlam alternatiftir.

İtalya : Kısa ve net özeti, hızlı ve çevik araçlara sahiptir. Tüm tierlar için geçerlidir bu. Ama atış gücü olarak biraz yetersizdir. Yeni oyunculara normalde önermem. Ama yeterli tecrübeye ulaştıktan sonra iyi bir İtalya oyuncusu tek başına bir maçı kopartabilir. İtalya oyuncuları bir takımı vezir de eder rezil de... Ek olarak 4 teker araç seçeneklerinin olması da ciddi bir hız avantajı sunuyor. Çoğu zaman tüm rakiplerden önce hedef noktalara ulaşmak, pusmak mümkün oluyor.

Fransa : Eh işte diyebiliriz. Hiçbir öne çıkan baskın özelliği yok neredeyse. Gövde saklamamış Britanya kadar kırılgan değil, İtalya kadar hızlı değil. Rusya ve Almanya kadar agresif değil. Amerika'ya benziyor, her şeyden biraz biraz var. Atanamamış Amerika diyebiliriz :)

Çin : Rusya'nın yan sanayisi gibi düşünebilirsiniz. Ama fazla oynamadım. O yüzden yanıltıcı bilgi vermeyeyim. Oldum olası sevemedim Çin tanklarını... Ancak ben de zamanında araştırmıştım sizin gibi. Genel olarak vasat olduğu söylenir. Bilen birisi yazarsa ben de memnun olurum.

Japonya : Hızlı ve çevik bir diğer ülke. Ama İtalya'dan en büyük farkı tasarımsal. Mühimmat depoları, mürettebat yerleri vs İtalya'dan daha iyi. Ancak İtalya kadar hızlı değil tabii ki. Yine bu ülkenin tankları da özellikle top tierda seri atış açısından epey iyidir.

İsveç : Gelelim favorime... Oyunun belki de en zor ülkesidir. Genel anlamda başlangıç ve orta tierlarda Alman tanklarına benzerler. İyi atış gücü ve ortalama üstü defans... Fakat iş top tiera gelince İsveç inanılmaz bir savunma canavarına dönüşüyor. Çok sağlam tanklara sahipler. Ancak doğal olarak atış gücü olarak ortalamada kalıyorlar. Yani bir Rus, Amerikan veya Alman tankının tek attığı bir tanka siz tek atamayabilirsiniz İsveç ile. Ama tek de yemezsiniz. Ayrıca oyunda hangi tankların nerelerinin zayıf olduğunu öğrenince bu problem de kalkıyor ortadan. Nereye ateş edeceğinizi bilirseniz zaten her tanka tek atmak da mümkün bir süreden sonra. Ek olarak top tierda bence oyunun en güzel tankına sahipler. Kişisel fikrimdir tabii ama tasarım ve göze hoş gelmesi açısından benim en beğendiğim ülke. Fakaaaaat, mutlaka söylemem lazım, repair masrafları inanılmaz fazla. Yani hiçbir şekilde yeni oyuncu dostu değil. Özellikle yeterince puan kasamadan ölüp çıkarsanız maçtan, repair masrafları sizi eksiye sokar... Buna dikkat etmek lazım.

İsrail : Hiçbir fikrim yok. Zaten belli bir seviyeye gelmeden oynanamıyor. Varsa oynayan, anlatırsa ben de zevkle okur, bilgi sahibi olurum.

-----------------------------
TL;DR Yeni oyunculara genelde üç büyüklerden birini seçmesi tavsiye edilir. Amerika-Rusya-Almanya. Hiçbiri de pişman etmez. Ancak ben başlarken İtalya ile başlamıştım. Çok zorlandım. Ama değmişti. Bu üç büyüklerle, hatta Britanya dahil 4 büyüklerle iyi oynadığınız zaman sadece iyi oynamış oluyorsunuz ama çoğu zaman fark yaratamıyorsunuz. Ancak seviyeniz yükseldikçe, maçlar zorlaştıkça bu 4 büyüğün dışında kalan ülkeler, farklı stillere sahip olduğu için, maçlar da bu ince detaylarla kazanıldığı için çok daha değerli hissediyorsunuz.

Eğer üç büyüklerden başlarsanız, hepsi gayet iyidir. Yok biraz zorlanmayı göze alırım derseniz, agresif oynamak istediğiniz zaman İtalya, sakin ve durağan oynamak istediğinizde İsveç'i kesinlikle tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Öncelikle yazacaklarımın tamamı tanklarla ilgili. Hava ve deniz bambaşka bir alem çünkü güç açısından.

Rusya: Oyunun yapımcısı da Rus olduğu için Rus tankları tüm tierlarda ilk 3'tedir. En üst tierda Rus tanklarını özel kılan, belki de birinci sıraya oturtan şey ise, motor gücü + güdümlü atabildikleri roketlerdir. Ancak başlangıç ve orta seviyelerde ateş güçleri epey iyi olsa da biraz hantal tanklara sahiplerdir.

Amerika: All-rounder diyebiliriz. Pek çok şeyde ilk sırada değiller ama hiçbir şeyde de 4. sıraya düşmezler. Genel olarak dengeli, yeterli ateş gücüne sahip, yeterli zırha sahiptirler. Başlangıç seviyelerinde, özellikle de M4A3e2'yi açtığınızda ciddi bir güç patlaması hissedersiniz. Fakat orta seviyeleri bazı durumlarda zorlayıcı olabilir. Amerika'yı top tierda öne çıkaran en can alıcı nokta ise otomatik doldurma sistemi ve mühimmat deposu yeridir. Diğer tüm ülkelerde belli bir sayıda mühimmat harcadıktan sonra reload süresi kademeli olarak uzamaktadır. Ancak Amerika top tierında mühimmat arka tarafta bir depoda toplu şekilde depolandığı için reload süresi uzunca bir süre (neredeyse diğer ülkelerin iki katından fazla) uzamaz.

Almanya: Yeni oyuncu dostudur. Her tankı neredeyse kendi tierında en sağlam zırha sahiptir ve en iyi 2-3 ateş gücünden biridir. Leopard serisi oyun sonu için ulaşılması en tatmin edici hedeflerden biridir bana göre. Ayrıca oyun başında adını şu an bir türlü hatırlamadığım :) epey yere basık bir tankı var Almanya'nın, epey rahat ettirir ilk tierlarda.

britanya: War Thunder'ın Trabzonspor'u diyebiliriz. 4. büyüktür. En büyük özelliği top tier tanklarında gövdenizi saklayacak bir mevzi bulursanız, top kısmından çok zor delinmesidir. Ayrıca en seri atış yapabilen top tier tanklardan birine sahiptir. Ancak gövdenizi gösterirseniz çok kırılgan hale gelirsiniz. Çabuk delinirsiniz. Ama uzak menzilden keskin nişancı mantığında oynanabilmesi veya uygun bir mevzide gövdesini saklayabilirse alan savunması için en sağlam alternatiftir.

İtalya: Kısa ve net özeti, hızlı ve çevik araçlara sahiptir. Tüm tierlar için geçerlidir bu. Ama atış gücü olarak biraz yetersizdir. Yeni oyunculara normalde önermem. Ama yeterli tecrübeye ulaştıktan sonra iyi bir İtalya oyuncusu tek başına bir maçı kopartabilir. İtalya oyuncuları bir takımı vezir de eder rezil de... Ek olarak 4 teker araç seçeneklerinin olması da ciddi bir hız avantajı sunuyor. Çoğu zaman tüm rakiplerden önce hedef noktalara ulaşmak, pusmak mümkün oluyor.

Fransa: Eh işte diyebiliriz. Hiçbir öne çıkan baskın özelliği yok neredeyse. Gövde saklamamış britanya kadar kırılgan değil, İtalya kadar hızlı değil. Rusya ve Almanya kadar agresif değil. Amerika'ya benziyor, her şeyden biraz biraz var. Atanamamış Amerika diyebiliriz :)

Çin: Rusya'nın yan sanayisi gibi düşünebilirsiniz. Ama fazla oynamadım. O yüzden yanıltıcı bilgi vermeyeyim. Oldum olası sevemedim Çin tanklarını... Ancak ben de zamanında araştırmıştım sizin gibi. Genel olarak vasat olduğu söylenir. Bilen birisi yazarsa ben de memnun olurum.

Japonya: Hızlı ve çevik bir diğer ülke. Ama İtalya'dan en büyük farkı tasarımsal. Mühimmat depoları, mürettebat yerleri vs İtalya'dan daha iyi. Ancak İtalya kadar hızlı değil tabii ki. Yine bu ülkenin tankları da özellikle top tierda seri atış açısından epey iyidir.

İsveç: Gelelim favorime... Oyunun belki de en zor ülkesidir. Genel anlamda başlangıç ve orta tierlarda alman tanklarına benzerler. İyi atış gücü ve ortalama üstü defans... Fakat iş top tiera gelince İsveç inanılmaz bir savunma canavarına dönüşüyor. Çok sağlam tanklara sahipler. Ancak doğal olarak atış gücü olarak ortalamada kalıyorlar. Yani bir Rus, Amerikan veya alman tankının tek attığı bir tanka siz tek atamayabilirsiniz İsveç ile. Ama tek de yemezsiniz. Ayrıca oyunda hangi tankların nerelerinin zayıf olduğunu öğrenince bu problem de kalkıyor ortadan. Nereye ateş edeceğinizi bilirseniz zaten her tanka tek atmak da mümkün bir süreden sonra. Ek olarak top tierda bence oyunun en güzel tankına sahipler. Kişisel fikrimdir tabii ama tasarım ve göze hoş gelmesi açısından benim en beğendiğim ülke. Fakaaaaat, mutlaka söylemem lazım, repair masrafları inanılmaz fazla. Yani hiçbir şekilde yeni oyuncu dostu değil. Özellikle yeterince puan kasamadan ölüp çıkarsanız maçtan, repair masrafları sizi eksiye sokar... Buna dikkat etmek lazım.

İsrail: Hiçbir fikrim yok. Zaten belli bir seviyeye gelmeden oynanamıyor. Varsa oynayan, anlatırsa ben de zevkle okur, bilgi sahibi olurum.

-----------------------------
TL; dr yeni oyunculara genelde üç büyüklerden birini seçmesi tavsiye edilir. Amerika-Rusya-Almanya. Hiçbiri de pişman etmez. Ancak ben başlarken İtalya ile başlamıştım. Çok zorlandım. Ama değmişti. Bu üç büyüklerle, hatta britanya dahil 4 büyüklerle iyi oynadığınız zaman sadece iyi oynamış oluyorsunuz ama çoğu zaman fark yaratamıyorsunuz. Ancak seviyeniz yükseldikçe, maçlar zorlaştıkça bu 4 büyüğün dışında kalan ülkeler, farklı stillere sahip olduğu için, maçlar da bu ince detaylarla kazanıldığı için çok daha değerli hissediyorsunuz.

Eğer üç büyüklerden başlarsanız, hepsi gayet iyidir. Yok biraz zorlanmayı göze alırım derseniz, agresif oynamak istediğiniz zaman İtalya, sakin ve durağan oynamak istediğinizde İsveç'i kesinlikle tavsiye ederim.

Sanırım sovyetleri tercih edeceğim :D. Düşük tier tanklarda daha iyi gibi geldi bana. Son olarak hangi top tier tankın yolunu kullanmamı önerirsiniz?

Sanırım sovyetleri tercih edeceğim :D. Düşük tier tanklarda daha iyi gibi geldi bana. Son olarak hangi top tier tankın yolunu kullanmamı önerirsiniz?
Sovyetler için 2. sütunu takip etmenizi öneririm. Sonu T-80BVM'ye giden yol.

Yancı olarak Sovyetler de ben de hep arada kalmışımdır. 1. sütundaki hafif ve orta ağırlıktaki tanklar da çok zevkli, 4. sütundaki ağır anti-tank araçları da çok zevkli. Eğer hava saldırılarına karşı koymak gibi hedefiniz varsa da 5. sütun lazım olacaktır. Ama zevk ve tercih meselesi biraz da bu.

Ama dediğim gibi ben temel yolu 2. sütun (top tier olarak T-80BVM), yancısını da yüksek ihtimalle 4. sütun (Khrizantema-S) olarak seçerdim.

güdümlü atabildikleri roketlerdir.
Güdümlü roket olmaz, füzedir o. Ayrıca mermilerin en fazla 1 saniyede hedefe ulaştığı bir BR'da kimse füze kullanmaz sabot mermiler dururken.

otomatik doldurma sistemi
Amerikan top tier MBT'lerinde otomatik doldurma bulunmaz.

Bunlardan bağımsız olarak top tiera kasacağını düşünmediğim için Sovyetler en iyi seçim olur. KV 1 ZIS 5'i açıp oynamak en iyi tercih olur.

Bana kalırsa orta seviye oyunun en zevkli kısmı. Mermi dolum hızları, taret çevirme hızları oldukça yüksek. Tier arttıkça mermiler daha yıkıcı oluyor ama tank ağırlıkları artıyor, taret hızı düşüyor tanklar yavaşlıyor. Çekilecek dert değil. Bana kalırsa Sovyetlerden ilerleyip T34'lerde takılmak en mantıklısı. T34 1942 ve 2 tane türeviyle oynuyorum, yeni tanklar açıldığı hâlde envantere eklemedim.

Geri
Yukarı