WASAPI nedir?

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Elimde bazı 24bit/48KHZ, 24bit/96KHZ şarkılar bulunuyor. Duyduğum kadarıyla ben bu şarkıları doğrudan oynatırsam, Windows aynı anda medya oynatabilmek için hepsini ses denetim masasındaki varsayılan örnekleme oranına (Bendeki kulaklık için 24bit/48KHZ) ayarlıyormuş. Yani şarkıyı upscale/downscale yapıyor. Sonuç olarak High-Res şarkının bir anlamı kalmıyor.

Bundan kaçınmak için ise Foobar2000'de Realtek 2nd Output [Exclusive] (Kulaklığım) seçtim. Ancak anladığım kadarıyla da bu sefer her parçada için alttaki Output Data Format'ı değiştirmem gerekiyor (Parça 16 ise 16, 24 ise 24). Bunu da engellemek için ise WASAPI kullanıyoruz.

Foobar2000 WASAPI eklentisini kurdum. Ancak WASAPI'yi nasıl etkinleştirmem gerekiyor bilmiyorum? Output kısmından WASAPI Realtek 2nd Output'u (Kulaklığım) seçmem mi gerekiyor? Bunu yapınca parçanın Bit'ine göre otomatik ayarlıyor (Bit-perfect?) değil mi?

Buraya kadar doğru anlamış mıyım? Yanlış varsa düzeltir misiniz?

Doğru ise 2. sorum da şu: Output kısmında WASAPI Event ve WASAPI Push olmak üzere iki seçenek var. Bunlardan hangisini seçmem lazım?
@Single_factor Yardımcı olabilir misiniz acaba?

Son düzenleme:
Sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamamış olmakla birlikte windows üzerinde paylaşımlı ses ayarını yapabileceğiniz bir ayar zaten mevcut. Burada özellikleri devre dışı bırakabilir, paylaşımlı ses niteliğini yükseltebilirsiniz. Bunun için WASABI gibi bir program kullanmanız gerekmiyor .

Bununla beraber, eğer Tidal gibi bir uygulama kullanıyorsanız zaten uygulama özel mod seçeneğinde windows özelliklerini kullanmaz, ses kartına dirk bağlanır ses kaynağının niteliği ne ise onu verir.
Ekran görüntüsü 2021-09-29 171805.jpg
Ekran görüntüsü 2021-09-29 171415.jpg

Sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamamış olmakla birlikte Windows üzerinde paylaşımlı ses ayarını yapabileceğiniz bir ayar zaten mevcut. Burada özellikleri devre dışı bırakabilir, paylaşımlı ses niteliğini yükseltebilirsiniz. Bunun için WASABI gibi bir program kullanmanız gerekmiyor.

Bununla beraber, eğer Tidal gibi bir uygulama kullanıyorsanız zaten uygulama özel mod seçeneğinde Windows özelliklerini kullanmaz, ses kartına dirk bağlanır ses kaynağının niteliği ne ise onu verir.
Eki Görüntüle 1176457Eki Görüntüle 1176456

Yanlış anladınız. Şimdi ben bir ses açınca Windows aynı anda diğer medyaları da oynatmak için hepsini varsayılan örnekleme oranına upscale/downscale yapıyor. Özel erişim ayarı var ama standart bir medya oynatıcı bunu kullanmıyor. Ayrica kullansa bile her seferinde çaldığinız medyaya uygun örnekleme oranı/bit seçmeniz gerekiyor.

Bunun önüne geçmek için WASAPI kullanıyoruz. WASAPI program değil eklenti. Seslerin windows tarafından ellenmesini (Efekt, up/down scale) engelleyerek direk çıkışa veriyor.

Yani ben böyle anladim ama hakim değilim konuya o yüzden soruyorum doğru mu diye.

TIDAL kullanmıyorum ama TIDAL'ın öyle çalıştığını bilmiyordum. Standart ayarıyla mı öyle çalışıyor? Öyle ise kullanmayı düşünebilirim.

Yanlış anladınız. Şimdi ben bir ses açınca Windows aynı anda diğer medyaları da oynatmak için hepsini varsayılan örnekleme oranına upscale/downscale yapıyor. Özel erişim ayarı var ama standart bir medya oynatıcı bunu kullanmıyor. Ayrica kullansa bile her seferinde çaldığinız medyaya uygun örnekleme oranı/bit seçmeniz gerekiyor.

Bunun önüne geçmek için WASAPI kullanıyoruz. WASAPI program değil eklenti. Seslerin windows tarafından ellenmesini (Efekt, up/down scale) engelleyerek direk çıkışa veriyor.

Yani ben böyle anladim ama hakim değilim konuya o yüzden soruyorum doğru mu diye.

TIDAL kullanmıyorum ama TIDAL'ın öyle çalıştığını bilmiyordum. Standart ayarıyla mı öyle çalışıyor? Öyle ise kullanmayı düşünebilirim.

Bu bilgide bir hata var gibi. bahsettiğin programı hiç duymadım. Ne olduğuna bakmak için araştırdığımda da WinXP ile kullanılan çook eski videolara denk geldim. İsmi ile de bağlantı kurarsak en az 20 yıllık bir program. Bunu kullanmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Bir şeyler için gerekmişse artık gerekmediğine eminim.

Windows ayarlardan 32 bit 192000Hz ye kadar paylaşımdaki sesi sabitleyebiliyorsunuz.

Tidal kullanmıyorum ama Tidal'ın öyle çalıştığını bilmiyordum. Standart ayarıyla mı öyle çalışıyor? Öyle ise kullanmayı düşünebilirim.

Özel mod standard üyeliklerde de açılabiliyor ancak o üyelikte Master kayıtlara erişemediğiniz için faydasını görmeyeceksiniz.
Master abonesi olmanız gerekli.

Son düzenleme:
Bu bilgide bir hata var gibi. bahsettiğin programı hiç duymadım. Ne olduğuna bakmak için araştırdığımda da WinXP ile kullanılan çook eski videolara denk geldim.
Foobar2000 hala aktif kullanılan bir program (Gördüğüm kadarıyla). Bir medya oynatıcısı çünkü. Yanlış aratmış olmayasınız?
Windows ayarlardan 32 bit 192000Hz ye kadar paylaşımdaki sesi sabitleyebiliyorsunuz
Heh işte sorun bunda. Siz buna alınca Windows yürüttüğunüz bütün sesleri 192KHZ'ye upscale ediyor. Bunun nedeni Windows aynı anda farklı frekanslarda ses çalamıyor. Doğal olarak sizin 44.1/48/96 parçalarınızın kalitesi düşüyor.

Aynı şekilde 44.1'e ayarladığınızı düşünün. Bu sefer Windows bütün sesleri 44.1'de çalıyor. Siz Windows üzerinde 96KHZ şarkı açtığınızı sanıyorsunuz ama aslında Windows size hiç çaktırmadan onu 44.1'e downscale ediyor. Çünkü etmez ise aynı anda birden fazla ses oynatamaz.

İşte burada Exclusive Mod devreye giriyor. Örneğin bir kulaklık ve bir hoparlör çıkışınız olsun. Vsrsayılan otomatik kulaklık olacaktır. Şimdi bu durumda iken medya player'ınizda kulaklığı Exclusive mode alırsanız kulaklıkta yalnızca o playerdaki sesler çalar. Windows başka sesler sokamaz araya. Yani siz o ses denetim masasında örnekleme oranını şarkınınki ile eşitlerseniz Windows sese hiçbir müdahale yapmadan kulaklığıza verir.

Buradaki sorun ise açık. Her parçada ses denetim masasından örnekleme oranını ayarlamanız gerekir. WASAPI ise burada devreye giriyor. Seçtiğiniz cihazı Exclusive moda alıyor + şarkının bit/örnekleme oranına göre otomatik windowsunkini ayarlıyor. Bu sayede şarkılarınız Windows tarafından ellenmeden, up-down scale olmadan ses çıkışınıza veriliyor.

Birçok yerden araştırdığım kadarıyla öğrendiğim sonuç bu. Ama tam doğru anlamış mıyım, parçaları bu sayede windows ellemeden orijinal şekilde çalıyor muyum emin değilim. Bu konuda bilgili birisinin yanlışım var ise düzeltmesini ıstedim. Belki şu video işinize yarayabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@FantastikTürk
Tidal kullanın. Özel modda direk ses kartını kendi yöneteceği için kalite endişeniz olmaz. Zaten bu modda kullandığınızda Windowsdan açtığınız hiç bir şeyin sesi işlenmiyor ve tidal haricinde açılan/açılmış hiç bir şeyi duymuyorsunuz.

Eğer ses dosyalarını kendiniz temin ediyorsanız evet iyi bir oynayıtıcıya ve bu oynatıcının da özel modda çalışmasına ihtiyacınız var. Bu aşamada WASAPI den daha iyi bir Player bulunabilir.
Benim öyle bir derdim yok :)

Ses kaydı ve prodüksiyonu ile uğraştığınızda zaten bu iş ile ilgili programlar ses kartını kendileri yönetiyorlar. Tidal daki gibi windows sese müdahale edemiyor.

Şimdi sizin ayrı bir sorununuz daha olacak. Onboard ses kartları bu işlemede çok iyi değiller. Daha iyi preamp bulunduran external ses kartları...
Bu denizin dibi yok :)
Doğru ise 2. sorum da şu: Output kısmında WASAPI Event ve WASAPI Push olmak üzere iki seçenek var. Bunlardan hangisini seçmem lazım?

Şimdi sorunuza gelelim.
Bir program ses kartının kontrolünü eline almışsa aynı anda windows dan açacağınız bir video, ses dosyası gibi harici sesleri duymamanız gerekiyor. Bu şekilde OUTPUt ayarını test edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Eğer ses dosyalarını kendiniz temin ediyorsanız
Evet. TIDAL Master kullandım daha önce (Yeni öğreniyorum özel modu 😂) ancak orada aradığım şarkıların çok büyük çoğunluğunu bulamam. Bu yüzden kendim temin ediyorum.
Bu aşamada WASAPI den daha iyi bir Player bulunabilir.
WASAPI bir eklenti, oynatıcı değil. Kullandığım oynatıcı Foobar2000. Bu oynatıcı iyi midir? İnternette gördüğüm kadarıyla bayağı tercih edilen bir uygulama. Sizin öneriniz var mıdır?
Daha iyi preamp bulunduran external ses kartları...
Aman hocam şimdi ağzınızı açsanız minimum 150 dolar cihazlar söyleyeceksiniz 😂 Zorla 70 dolarlık giriş giriş seviye bir kulaklık aldım ben 😂
Şimdi sorunuza gelelim.
Bir program ses kartının kontrolünü eline almışsa aynı anda windows dan açacağınız bir video, ses dosyası gibi harici sesleri duymamanız gerekiyor. Bu şekilde OUTPUt ayarını test edebilirsiniz.
@Single_factor Az önce 352KHZ parça indirdim (Onboard ses kartım desteklemiyor diye). Daha sonra WASAPI olmadan çalıştırdım. Tabii ki Windows downsample yaptığı için çalıştı.
Daha sonra Foobar'dan WASAPI'yı seçtim ve tekrar çalıştırmayı denedim. Desteklenmeyen format diyerek çalıştırmadı. Bu örnekleme oranı üzerinde herhangi bir oynama yapmıyor demek değil midir?

Son düzenleme:
Eğer destekleyen dac kullanıyorsan Asio, wasapi bunları kullanabilirsin. Tunebrowser, foobar2000 müzikçalarlar ile birlikte. Eğer Tune Browser kullanırsan eklenti bile kurmana gerek yok. Doğrudan desteği var. Windows storede ücretsiz versiyonu gayet iyi.

Eğer destekleyen dac kullanıyorsan Asio, wasapi bunları kullanabilirsin. Tunebrowser, foobar2000 müzikçalarlar ile birlikte. Eğer Tune Browser kullanırsan eklenti bile kurmana gerek yok. Doğrudan desteği var. Windows storede ücretsiz versiyonu gayet iyi.
Harici DAC'ım yok. Maalesef çok pahalı bir hobi. Anakartımdaki ALC1220-VB + Takstar Pro 82 kullanıyorum Apple Music ile (Yeni Windows uygulaması). Harici parçalarım için de Foobar ve WASAPI kullanıyorum. Bit-perfect değil ama. Ses kontrolü için Windows'u kullanıyorum. Kulaklığa nasıl harici ses kontrolü yapabilirim (Potansiyometre galiba)? Ve bit-perfect için başka bir şey lazım mı?

Harici DAC'ım yok. Maalesef çok pahalı bir hobi. Anakartımdaki ALC1220-VB + Takstar Pro 82 kullanıyorum

Ses kalitesinde zirve çok pahalı bir hobidir. Ancak bütçeniz yoksa en azından doğru ekipman kullanın. Sizin Stüdyo monitör kulaklığı ile ne işiniz var?
Müzik dinlemek için son derece yanlış bir seçim bu. Hi-fi kulaklık kullanacaksınız.

Monitör kulaklıkların tek amacı kayıt esnasında dışarı ses vermemek için sıkı kulaklık pedlerine sahip olmalarıdır. EQ frekans aralıkları ise bir stüdyo monitörü mantığında çalışır. Yani traşlanmış mid frekanslar , low cut gibi.

Geri
Yukarı