WD 640 GB HDD 595 GB gözükme sorunu

OnurForum

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar WD 640 GB harddiskim var. 640 GB harddisk BIOS'ta 610 GB olarak görünüyor. PC'ye format atarken de HDD bölmeden işletim sistemini yüklüyorum. Orada da 610000 mb olarak görünüyor. Ancak değeri değiştirmeme rağmen 595 GB olarak geçiyor. Disk yönetiminden de kontrol ediyorum 300 MB kurtarma 100 MB EFI bölümü ve toplam 595 GB alan gözüküyor. Ayrılmamış kullanılmayan bölüm yok. Çok emin değilimim ama eskiden 610 GB bölüm görüyordum.

Şimdi benim 640 GB harddiskimin 595 GB görünmesi normal mi? Yoksa var mı bir terslik?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım mı bilemiyorum bazı HDD yapımcıları 1GB=1000Mb olarak yapıyorlar (koyacak sözcük bulamadım ayarlıyorlar ...) buda değeri düşüyor. Normalı 1GB=1024Mb bundan olabilir. Flash belleğin varsa üstünde 8 GB gözükür ama bilgisayarına takınca 7.45 GB gözükür.

Onun sebebi, bios 1gigabyte'i 1000mb olarak aliyordur. Fakat isletim sisteminiz 1 GB'i 1024 MB olarak aliyordur. Mesela benim 2 TB'lık diskim 1.81 TB olarak görünüyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı